Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ilginç bir olay

Ben 10 cm boyda iken ısırıldıktan sonra daha temkinliyim. Ancak bir ilginçlik varki benimkilerden biri geçen gün içeride bir düzeltme yaparken elimin yanına hamle yaptı, zor kaçtım. Bendekiler yem gelecek parmağa hamle şartlanmasını geçti gibi. Evlerine girmemi istemiyorlar :)

Cvp: ilginç bir olay

benim deri kösele gibi ayrıca yem verdiğim parmaklarımda nasır olan kenarları özellikle kesmiyorum. emin böyle bir durum gene olursa hayvanı sudan çıkar ve kuyruğunu diğer elinle dürt. bırakır hemen. sıpa daha 6.5 cm ise işin var. 10 cm'yi geçinde parça bile koparır demek ki.

izmirden geleceğimin bir gün öncesi akvaryumdan ekipmanları ve bitkileri çıkarmış yıkıyordum sonra geldim baktım. bir numaranın kafası 2 numaranın arka ayağının olduğu çukurda. zor ayırdım. akvaryum boşalınca birbirlerine düşmüşler dipte kalmış yemleri yerlerken. 2. numara yem kalıntısını kapmış herhalde 1 numara arka ayağını ısırmış. diğeri de can havliyle ayağını içeri çekince salağın kafa içeri sıkışmış kalmış öyle. ayak ağzında ne açabiliyor ne çıkarabiliyor. diğeri istifini bozmuyor.tuttum ayırdım. tam komediler.

kaan hayvanlar akvaryumda dursun. özellikle ısıtıcının güvenliği açısından su derin olmalı. dikse üstteki max çizgisine kadar yataysa minimum 20 cm su derinliği güvenli kullanımı için gerekli. derin su gelişimleri için lazımdır.

Seninkiler güreşirken kilit yapmışlar Cem :)

Küçümsememek lazım. Çenelerinin uyguladığı kuvvet çok yüksek. Dişleri yok ama çenelerinin kuvveti pes dedirtiyor. Birbirlerini yaralamak için olmasa bile ısırdıklarında 10 cm den sonra zarar verebiliyorlar. Ufak sıyrıklar oluşuyor ancak yine de temkinli olmak lazım.

Yem diye parmak, diğerinin ayağını bacağını kapma durumlarında kendileri de afallıyor şapşallar :) Yapay bitkiler, akvaryuma giren yeni aksesuralr hatta kuru alana koyulan yeni bir taş bile hedefleri oluyor.

Şaşırdığım nokta kocaman akvaryumda 2-3cm lik bir cismi anında nasıl keşvediyorlar :)

Çenelerinin gaga gibi sivri olmasıda cabası. Özellikle alt çene.

Her hareketleri olay. Balık olsa bu kadar keyif vermez. Yaramazlıkları neşe katıyor :)

Çok ince bir çizgideler. Ben yaşadım. Yaramazlık en ufak bir terslikte anında baskınlık ve diğerine zarar vermeye dönüyor. :)

Özellikle gece farklı farklı pozisyonlarda uyumalarına bayılıyorum :)

asosyal yaratıklar diyoruz ama uyurken veya güneşlenirken hep yanyanalar. ortalık süt liman. su içinde paylaşamıyorlar.

Geri