Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İnsanlara bulaşabilen parazit taşıyolarmı

vanilya

Gümüş 2 Üye
Şimdiye kadar salmonelladan başka bi tehdit oluşturduklarını duymadım Salmonella da zaten çok etkili bi bakteri değil sadece bağışıklık sistemi zayıf olan çocuk ve yaşlılarda enfeksiyona neden oluyo.

İnsanlara hayvanlardan bulaşabilen en yaygın ve iğrenç parazitlerden bi kaç örnek vericem ama iğrenmenize neden olabileceği için resimlerini sadece link olarak verdim paraziti görmek istemiyosanız ismine tıklamayın.

1- Ascariasis (bağırsak solucanı) boyu 20-25 cm, çapı 5-8 mm sindirim sistemlerine yerleşerek yaşıyo

2- Enterobius (kıl kurdu) boyu 1-2 cm sindirim sistemlerine yerleşerek yaşıyo

3- Taenia Saginata (şerit tenya) Boyu 5 metreye kadar büyüyebiliyo ve bağırsaklara yerleşerek yaşıyo

Bu iğrenç parazitlerin yumurtaları büyükbaş hayvanların etinde de bulunabiliyo ama et pişince yumurtalar zarar gördüğü için etkisi kalmıyo.Bu parazitler genelde az pişmiş etlerden ve hayvan dışkılarından bulaşıyo. Su kaplumbağlarının bu parazitlerden birini taşıyıp taşımadığı konusunda kesin bir bilgi verirmisiniz?

Cvp: İnsanlara bulaşabilen parazit taşıyolarmı

sipahi kahvaltının üzerine iyi geldi özellikle video :)
teknik bir bilgim olmamakla beraber ben kapluşlarımla ilgilendikten sonra ya da yemlemeden sonra her defasında elimi sabun yardımı ile yıkıyorum
umarım bu tür parazitler bizede bulaşmaz

al bir tane de benden bu da göz içindeki kurt.

http://www.youtube.com/watch?v=XhEy7hAfVbE

Hiç bişey olmaz bazı veterinerler öyle söylüyor

ben akvaryum temizliği sırasında önce elimi güzelce yıkayıp sonra kolumu bile akvaryumun içine sokuyorum temizliği yapdıkdan sonra kolumu güzelce sabun sürterek yıkıyorum.bugüne kadar hiçbir hastalık gelmedi başıma mutluyum ama yinede bugünden sonra gelmeyeceği manasınada gelmez.bu görüntüleri gördükden sonra biraz tedirgin oldum.

Bu parazitler ayrıca iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden de bulaşıyolarmış. Kaplumbağanıza iyice yıkamadan sebze meyve vermeyin kendinizde yemeyin yıkamadan...Hayvansal ürünleride iyice pişirdikten sonra verin.
Cemiin verdiği linkte adamın beynine bile yerlerşmiş parazitler. Çok korkunç bi hastalık :S

Geri