Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı Lamba Problemi

Odontochelys

SKF Delisi
Merhabalar

Yaklaşık bir ay önce JBL ReptilSpot 100W'lık ısıtıcı ampül almıştım.Geçtiğimiz günlerde flaman bağlantısı parçalandı.Diğer deyişle patladı.
Dün elime geçen Exo Terra Night Glo 75W'lık ampül de bu sabaha doğru aynı sebeple kendini azat etti.

Kullandığım armatür Exo Terra Glow Light (100W'a kadar destekliyor)
Prizlerde herhangi bir problem de göremedim elektrik değerleri bakımından

Bu tarz bir problem ya da şuan hislerime tercüman olacak şekilde tabir edersem bahtsızlık yaşayan var mı,varsa;önüne geçmek için ne gibi önlemler aldı ?

Paylaşırsanız sevinirim.

spotların telleri özellikle yanıkken hassastır. çalışırken veya kapatıldıktan sonra soğumadan temas veya çarpma durumunda teli hemen kopar. bende akvaryumu temizlerken çanağa çarparak patlatmıştım. dikkatli kullansan dahi fazla ömürlü bir ampul değil. onun için daha ucuz olan armut ampullere yöneldik.

Ecolite veya osram'in 52 wattlik halasoft ampullerini kullanabilirsiniz. O kadar para verip ampul almaya gerek yok. Guncel fiyatları 3.90 tl bu ampullerin.
max 60 watlik bi lamba ile desteklersiniz olur biter :)

Bu ampullerde UVa olmasi bakimindan dediklerinizden bir klasman ustun ampullerdir, benim onerim jbl neodium 100 w olur bu benim kullandigim tavsiyelerim ise ac kapat yapmamaniz ciplak elle dokunmamaniz ve eldiven ile takmaniz ampul sicakken ne ampule nede canaga asla dokunmamaniz, benimkilerden biri kullanici hatasiyla gitti digerini 3 aydir kullaniyorum bir sorun yok

Cvp: Isıtıcı Lamba Problemi

Hadise cereyan ettikten hemen sonra internette nedenleri ile ilgili dolanırken bulmuştum.Benim gibi yanıt arayanlar için faydalı olabilir.Sizlerin de önem çektiğiniz noktaları vurguluyor

Ampüllerim sürekli patlıyor - UzmanTv

Ampüller neden patlar

Netice itibariyle paludaryum/teraryum/akvaryum ekipmanlarına da en az içindeki canlı(lar) kadar özen göstermemiz gerekiyor.
Ben de bu musibet ile durumun hassasiyetinin farkına varmış oldum.Dilerim başkasının başına gelmez.

O armatür bende de var. Sorunsuz Çalışıyor. Ampuller bende de patlamıştı. Her iki ampulde kalitesiz ürün. Ben bir Yıldır o armatürde 100 w jbl seramik ısıtıcı takıyorum sorun yok.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Yaşadığım hadiseden sonra seramik ısıtıcının değerini anlamış bulunmaktayım.Uygun bir aydınlatma ile desteklendiğinde oldukça güzel bir kuru alan atmosferi yakalanacaktır.

Seramik isitci tek basina nasil isitiyor abi ayni mi ? Bende memnunum bu arada ayni armaturden yalniz bir sorum var sizdede sadece ampul sondukten bir muddet sonra mi fosforlu yoksa tum gece mi ?

Alisarp' Alıntı:
Seramik isitci tek basina nasil isitiyor abi ayni mi ? Bende memnunum bu arada ayni armaturden yalniz bir sorum var sizdede sadece ampul sondukten bir muddet sonra mi fosforlu yoksa tum gece mi ?

Ampül söndükten sonra görüntü itibariyle oldukça hoş bir yansıma bırakıyor.Yaklaşık 10 dakika içerisinde de tamamen kayboluyor.Bunu sağlayan armatürün iç yüzeyinin oldukça yansıtıcı bir madde ile kaplanmış olması. Exo Terra'nın resmi sitesinde de bu durum bir benzeri cümle ile anlatılmış.

Ben ampul takılıyken dikkat etmemiştim. Seramik olanda zaten parlamıyor.

Seramik ısıtıcı gayet iyi Ali Sarp. Benim Isıtma ampullerim kuru alanı 30-31 derece yapıyor. Seramik ise daha yukarıda, yaklaşık 45 cm. Bu saat 10:00-16:00 Arasında diğerlerine ilaveten yanarak ısıyı 32-33 derece yapıyor. Sebep gün içerisindeki Isı değişimini taklit edip doğadaki gibi Öğlen daha sıcak Olmasını Sağlamak. Ama Isı farkı az olmalıki hastalık gibi sorunlarda çıkmasın.

Bu arada seramiği daha yakın tutsak gayet yeterli ısıtır. Ama ufak bir ampul ile Güneş taklidi gene iyi olur.

AEK' Alıntı:
Bu arada seramiği daha yakın tutsak gayet yeterli ısıtır. Ama ufak bir ampul ile Güneş taklidi gene iyi olur.

Hangisi tercih sebebi ?

Kuru alanda yaratılabilecek ortam ısısı mı yoksa güneşi simüle eden bir ampülün yaydığı ısı mı ?

öncelikle ortam ısısı önemli. diğer taraftan hayvanların güneş algısı için ışığı görmeleri şart. bu sayede çıkma istekleri doğuyor. her iki bileşende çıkmaları için şart.

emre seramik geniş alanda yeterli ısıyı veriyor ise o halde ışık olarak sarfiyatsız gün ışığı kullanabilirsin.

cem' Alıntı:
öncelikle ortam ısısı önemli. diğer taraftan hayvanların güneş algısı için ışığı görmeleri şart. bu sayede çıkma istekleri doğuyor. her iki bileşende çıkmaları için şart.

emre seramik geniş alanda yeterli ısıyı veriyor ise o halde ışık olarak sarfiyatsız gün ışığı kullanabilirsin.

Teşekkürler bilgilendirme için

Abi bu oglen isi artisini konusmustuk hatta bende eskiden uyguluyordum falan
Gunes goren yerde seramik tek bile kullanilir yani

yaz aylarında dediğin gibi yapılabilir ama kışın hava genellikle kapalı olduğu için ışık veren ampul gerekli.

Cem zaten seramik olanı ortam ısısını öğlen daha sıcak yapsın diye kullanıyorum. Doğayı daha çok simüle edebilmek için. İki tanede ısıtma lambası var. Böylece güneşi simüle ediyorum. Arkadaşa da önerdiğim gibi seramik yeterli olsa dahi sadece ışık verecek gücü önemli olmayan bir ampulle güneşi taklit etmek iyi olur. Güneş alan tarafta da olsa doğrudan lambaya odaklanmaları için faydalı.

AEK' Alıntı:
Cem zaten seramik olanı ortam ısısını öğlen daha sıcak yapsın diye kullanıyorum. Doğayı daha çok simüle edebilmek için. İki tanede ısıtma lambası var. Böylece güneşi simüle ediyorum. Arkadaşa da önerdiğim gibi seramik yeterli olsa dahi sadece ışık verecek gücü önemli olmayan bir ampulle güneşi taklit etmek iyi olur. Güneş alan tarafta da olsa doğrudan lambaya odaklanmaları için faydalı.

Güneşi simüle etmek için Exo Terra Natural Light ya da JBL ReptilJungle Daylight iş görür herhalde değil mi ?

her ikisi de ısı konusunda yeterli düzeyde ise olur.

emre benim dişiler bu aralar kuru alana fazla çıkıyorlar. erkekler azalttı. hatta şekli bozuk olan geceleri de bir süre çıkıyor onun için gece lambasını da devreye soktum. uyumak istediği zaman suya tekrar dönüyor. gece 22:00 civarları gibi. yinede lambayı sabaha kadar açık bırakıyorum.

cem' Alıntı:
her ikisi de ısı konusunda yeterli düzeyde ise olur.

emre benim dişiler bu aralar kuru alana fazla çıkıyorlar. erkekler azalttı. hatta şekli bozuk olan geceleri de bir süre çıkıyor onun için gece lambasını da devreye soktum. uyumak istediği zaman suya tekrar dönüyor. gece 22:00 civarları gibi. yinede lambayı sabaha kadar açık bırakıyorum.

Seramik ısıtıcı ile kullanabileceğimiz düzeyde sadece ışık veren floresan ampüller bunlar.
Kombinasyon seramik ısıtıcı+uvb+güneş ışığı şeklinde

Geri