Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı

melisa ecem

Bronz 3 Üye
Kaplumbağamın suyu garip bi şekilde 29 dereceden düşmüyo o yüzden şimdilik ısıtıcı kullanmıyorum ama 10 gün felan sonra ıstıcı gerekicek fakat bana dibe tam batan tabana sabitlenen bi ısıtıcı lazım .

Atman BT kristal ısıtıcı. AT modeli batmaz karıştırma sakın. Daha sağlam ve kaliteli olanı jbl protemp camı kalın ve plastik korumalı.

Bir de çelik ısıtıcılar var. Roxin veya RS electrical marka. Çelik ısıtıcılar geç ısıtır geç soğur.

Akvaryum içine cam iç derece almayı unutma net ısı için bu gerekli. Gücüne göre kalibrasyon ayarı değişkenlik gösterir.

Şimdi yani bunların hepsi tam batıp tabana konula biliyomu?

Ve siz hangisini önerirsiniz?

Ayrıca fiyatları ne kadar dır?

Yetişkin kaplumbağa ve ömürlük akvaryum için jbl protemp en iyisi kırılmaz ve korumalıdır. Fiyatı da ona göredir. 95 tl civarları.

Ara geçişli akvaryumun varsa ve hayvan küçükse atman BT götürür. Fakat piyasada bulması zor. 40-45 tl civarları.

Çelik olanlar atmana göre dayanıklı. Kırılma derdi yok. İç derece yoksa ısı ayarı sıkıntılıdır. Bu da atman fiyatlarında.

Bunların hepsi dibe sabitlenip tam batıyomu büyük ihtimal atman alırım herhalde

Cvp: Isıtıcı

tetra proline kullanıyorum ve tavsiye ederim tam batırabilirsiniz, dik veya yan olarak konumlandırabilirsiniz

Dibe derken tabana silis kum koyacaksın. Isıtıcıyı da yan cama sabitleyeceksin. Plastik kap ise plastiğe yapışması zor. Su yüksekliği ne kadar.

cem beyin dediği gibi kum koyacaksanız tabana; kum ve ısıtıcı arasına nispeten az su gireceğinden verim düşer ( yüzey alanı azalıyor ) bu durumda da daha yüksek watt ısıtıcı kullanmanız gerekir veya daha yüksek elektrik faturası gelebilir.

Su seviyesini 7-8 cm koyuyorum taşları var kum yerine onu koyuyorum o olmaz mı? Ve kabımız plastik saklama kabı

Bu kabımız

su oranı çok az vantuzlar plastiğe tutunmada o kadar iyi değil. tabana koyduğunda hayvan su yüzeyine kaldırabilir. bu da çalışıyorsa hava teması olması durumunda tüpün patlamasına neden olur.

bunun harici kabın uzun olması hayvanın yüzerek kemik kas gelişimine; derinlik ise ciğerlerinin gelişimine ve daha fazla nefes tutabilmesine faydalıdır. cam akvaryuma geçmende fayda olacaktır. şu aşamada ısıtıcıyı koyarsan üzerine taş yatır kalkmasını önle. taş ne ağır ne hafif olsun ama tavsiyem uygun bir akvaryum alman ısıtıcıyı da ona göre güçte alırsın.

Tabii akvaryum gerçekten iyi olur fakat bir süre böyle idare etmeleri lazım. Zaten taş koymam lazım öylede yapıcam eski bi ısıtıcımız vardı ama kırıldı onun vantuzlarınıda takarım benim tek derdim tabana sabitlemem sorun olurmu ? Eğer dediğiniz Atman BT kristal ısıtıcı buna uygunsa onu alayım.

vantuz kaliteli yani etli ise plastiği tutar ama bir camdaki performansı bekleme hayvan zorladığında vantuzlar atabilir. atman BT buna uygun yalnız yanlış hatırlamıyorsam 30 cm kadar boyu olabilir. suyu da hayvan taşın üstüne çıktığında kabuğu tam kuru kalacak kadar bir alan yeterli olur. yani balerin duruşu yaptığında suya temas etmeyecek kadar su doldurabilirsin. en azından 10 cm kadar bir su olsun. vantuzları taktığında ısıtıcı 3 cm kadar yükselecek. geriye 4 cm kadar su kalacak bu da tehlikeli olur. bunlar alan dar olduğunda herşeyi söküp atmalarıyla meşhurlar.

Aslında bir ısıtıcı daha araştırdım jager kırıldığında elektiriği kesiyormuş ve kısa devrelere karşı korumalıymış eğer buda tabana sabitlenebiliyorsa bunuda alabilirim hayvanlar için daha iyi ve korumalı olur.

eheim jagerlarda en kaliteli ısıtıcılar grubundan ama su içine batmaz. dikey konumlandırılır ve en az 35 cm su derinliği lazımdır.

o kap için pahalı ısıtıcıya gerek yok alacağın akvaryuma göre uygun güçte ısıtıcı alacaksın. dolayısıyla jbl veya eheim alırsan ve akvaryum hacmine uygun düşmezse çöp olur.

normal ısıtıcılarda 1 litre su 1 watta denk gelir. minimum 25 watt ısıtıcı vardır. ısıtıcıların gücü yükseldikçe boyu da uzar.

eheim ve jbl farklı dizaynı ile daha küçük watt'ta yüksek verim sağlar. mesela normal ısıtıcılarda 150 litre su için 150 W gerekirken bunu jbl ve eheim 100 W güçte ısıtabilir.

Geri