Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcının suya batmaması sorunu

özdeniz

Yeni Üye
Herkese merhaba uzun bir aradan sonra güzel bir akvaryum kurayım dedim ısıtıcımıda aldım korumalı olan sobo hb200 den 200 wat ısıtıcı fakat sorun kuru alanın su miktarını belirlemesi.Akvaryum alırken yanında bir adet kaya verdi satın aldığım kişi şuan kuru alan olarak bunu kullanıyorum buda su miktarını belirliyor aslında bende suyun çok olmasını istemiyorum bundan dolayı ısıtıcının bir kısmı suya batmasa sorun olurmu acaba ısıtıcının tamamınıda suya sokmak istemiyorum

Cvp: Isıtıcının suya batmaması sorunu

bu hayvanlar su içinde gezinir ve yüzer, gelişmeleri de bu sayede olur bu sebeple suyu mümkün olduğunca yükseltmen hem hayvan açısından hemde su değişim süresinin uzaması açısından iyidir. taş yerine alternatiflere bakman iyi olur.

ısıtıcının kutusunda completely summersible yazıyorsa veya resimli şekilde tarif edilmişse tam batar bu şekilde performansı da iyi olur. su eksilmesine bağlı tehlike oluşmaz.

batmayan model ise veya dik konumlandıracaksan bu durumda yazıların üstündeki beyaz çizgiye kadar su içinde kalmalıdır. çapraz konmaz mutlaka dik durmalıdır ki anladığım kadarıyla su seviyesi o kadar değil. batmayan model ise ısıtıcıyı tam batan model bir ısıtıcı ile değişirsin.

ekstradan bir tane iç derece al. su oranın az ise ısıtıcı kalibrasyonu doğru ısıyı vermeyebilir net su ısısı için derece gereklidir. ısıtıcıyı ona göre ayarlarsın. bu ikisinden birini al.
mailto:/Product/jbl-vantuzlu-cam-derece-0-50-c/JPM011932?kat=290
mailto:/Product/sera-vantuzlu-cam-derece-0-50-c/JPM001141?kat=290

mailto:/WE2BBq.png

mailto:/3P8rrO.png

Resimleri ekleyim daha iyi anlarsınız

Cem abi derece olarak şunu aldım http://bit.ly/1FOnEYh

Demek istediğim şey bu derecelerde suya tamamen batmadan koyarsak bozulma oluyormuş yani zaten zar zor topladım malzemeleri bilmiyorum napıcam

Şu parçalardan aldım aslında http://bit.ly/1OOHMMM onların gelmesini bekliyorum bitane plexi parça kestirip kuru alan yapmayı düşünüyorum bakalım artık aslında şu olay çok hoşuma gitti ama biraz kısa bir parça http://bit.ly/1Obk4J8

Abi resimeleri ekledim nereye kadar gelmesi lazım suyun

hayvanlar kablosuna dalaşmazsa bu derecede olur. ısıtıcıdan en uzak köşede olmalı.

bu son linkteki kuru alan biçiminde pleksiyi tek parçadan tarif edersen ön kısmını ısıtıp yumuşatarak rampa meyilini yaparlar. tek parça olduğu içinde fazla para tutmaz. rampa uzunluğunu iyi ayarla en az 8 cm suya girecek kadar su içinde olsun 10 cm daha iyidir. bu iki sene kadar götürür. üzerinede paspas koyarsın. burada kullandığım paspastan
mailto:/forum/konu-akvaryum-ustu-kuru-alanim.html

sonrasında cam üstü kuru alana geçeceksin.

bu ısıtıcıyı iade edip jbl protemp al o zaman tam batarlar. kutu üzerinde battığına dair bir şey yoksa tek çare bu gözüküyor. tüpün camı hava teması almamalı.

ısıtıcı lamba yok mu o gerekli.

pleksiyi vantuzları cama yapıştırdıktan sonra tam oturacak biçimde kestir. vantuzlar kaç günde geldi. shipping ne kadar aldılar. bu vantuzlar aynı zamanda hır gür yaşayan hayvanları ayırmada ortaya cam konarakta kullanılabilirler.

Cem abi shipping yok aliexpreste hatta bu olay bence kuru alan için çok ideal böyle bir çalışma yapılıp gösterilebilir çünkü ben çok düşünmüştüm nasıl yaparım diye bide bu plexi ne kadar tutar tahminen mesela 38 en 20 boy olsa

aynı sorun bende de oldu.Tetra proline ısıtıcı aldım ve yatay kullanabileceğim bir model olduğunu düşünmüştüm (eski ısıtıcım gibi) ama kullanım klavuzunda sadece dik kullanılabileceğini belirtmişler ve bayağı büyük bir ısıtıcı olduğu için suyu çok yükseltmem gerekicek? Kaplumbağam genelde suyun içinde durup kafasını suyun üstünde tutucak şekilde dururdu.Yani pek yüzmeyi sevmiyor ve bir anda suyu bu kadar yükseltmek olumsuz etkiler mi bilemedim.?

betül hanım bende proline kullanıyorum suya tam batacak şekilde yatay olarak kullanabilirsiniz 

[url=mailto:/l9L3Mb][img]mailto:/l9L3Mb.jpg[/url]*

Pleksi komplike tasarımda çok tutuyor ama sen tek parça ve ufak kullanacaksın. Fazla tutacağını sanmıyorum. Şu an ne kadar bilmiyorum.

O ısıtıcıyı detaylı incelemedim. Su derinliği hayvan için sorun olmaz. Ciğerlerinin gelişmesine faydalıdır. Sadece yüzeye yakın tutunabileceği bir şey ayarla. Oklava boru vs. Vantuzla tutturursun.

Kaplumbagalar 8 cm den fazla degilse kaslari daha yeterince gelismedigi icin yuzememe gibi bir sorunla karsilasilmaz yani su seviyesi yukseldikce o adapte olacaktir ama cem abinin dedigi gibi tutunabilecegi birsey bulundurmakta yuzeyde fayda var.

Genel olarak kuru alanda UV ampul dusunmeyenler icin yaziyorum, kaplumbaganiz 5 cm den fazlaysa 3 ay sure icin UV ampul almak yerine haftada bir yeme bir damla devit damlatarak kullanmalisiniz.

Geri