Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İzmir'de 2 kaplumbağamı sahiplendirmek istiyorum

kleio

Yeni Üye
Merhaba, 5 yaşında iki kaplumbağam var. Boyları ise; biri 6 buçuk öbürü 7 buçuk cm. Cinsiyetlerini bilmiyorum ama ikisi de birbiriyle güzel anlaşıyor. 

Fotoğraflarda ısıtıcı ve UV lamba gözükmüyor havalar serinleyince takıyorum. Yazları ise her gün güneş banyosu yaparlar. Ufaklığın kabuğundaki lekeler önemli bir şey değil. İlk 3 yıl önce ortaya cıktı; veteriner öbürü sırtına çok çıktığı için olur, endişelenecek bir şey yok dedi (sanırım doğru çünkü kabuklarını düzenli kontrol ederim 5 yıldır hiç bir yumuşama ya da başka bir rahatsızlıkları olmadı).  

Dudu ve Zuzu'dan hiç ayrılmak istemiyorum ama mecburiyetten sahiplendiriyorum. Büyüdüler ve akvaryumları küçük gelmeye başladı; bir de vakit sıkıntısından ilgilenememeye başladım. Bu yüzden içim hiç rahat değil ve onlara güzel bir yuva bulmak istiyorum.

[attachment=2501][attachment=2502]

Ekli dosyalar

• 20161006_201259.jpg
    20161006_201259.jpg
    938.7 KB · Görüntüleme: 20
  • 20161006_201145.jpg
    20161006_201145.jpg
    1,004.2 KB · Görüntüleme: 15
Ortam eksiklikleri var. 5 yaşındaki hayvanların kabuk boyu 20 cm civarında olmalıydı. 2. Resimdekini kuru alan olarak kullanıyor isen o olmaz. Tamamen kuru olmalı. Tabi su derinliği de az. Hayvanların gelişiminde boyca uzunluktaki akvaryum ciğer gelişimi içinde derin su gerekir.

Bu sebeple alacak kişi de uygun ortamın temin edildiğinden emin olup öyle sahiplendirmelisin.

Hayvanlar büyüdükçe alttan gelen yeni plakalar ile katmanlaşma olur. Eski plakalar ise zaman içinde atılır. Üst bağadaki durum budur. Hayvan kuru alanda ısıtma lambası altında ısındığında eski plakalar gerilip açılır. Mango kökü ile kaşınarak bunları atarlar.

Diş fırçası ile o açılanların üstünden fırçala. Çıkan çıksın ama çok zorlama. Kalan zamanla çıkar.

Cvp: RE: İzmir'de 2 kaplumbağamı sahiplendirmek istiyorum

cem' Alıntı:
Ortam eksiklikleri var. 5 yaşındaki hayvanların kabuk boyu 20 cm civarında olmalıydı. 2. Resimdekini kuru alan olarak kullanıyor isen o olmaz. Tamamen kuru olmalı. Tabi su derinliği de az. Hayvanların gelişiminde boyca uzunluktaki akvaryum ciğer gelişimi içinde derin su gerekir.

Bu sebeple alacak kişi de uygun ortamın temin edildiğinden emin olup öyle sahiplendirmelisin.

Cevap için teşekkürler. Boylarının kısa kaldığını ve alanlarının küçük olduğunun farkındayım bu yüzden de uygun bir ortamda yaşamalarını istiyorum. Kuru alan normalde kuru suyu bugün değiştiğinden fazla kaçmış sanırım, yazın en büyük keyifleri güneşte kayanın üstünde keyif çatmak çünkü. 

Kabukları için fırçalama yapıyorum düzenli olarak ancak bir değişikliğe rastlamadım. Sadece yerleri değişiyor ya da azalıyor lekelerin.

Yaş hesabında yanlış yaptığımı fark ettim, aldığım yılı yanlış hatırlamışım 4 yaşındalar. 4 yaş için aşrı bir küçük kalma durumu yoktur umarım.

Cvp: İzmir'de 2 kaplumbağamı sahiplendirmek istiyorum

Merhaba bende foruma yazımıştım izmirde kaplumbağama arkadaş arıyorum diye, eğer ortamımı beğenirseniz sahiplenmek isterim benimkinede arkadaş olurlar.

4 yaşta 16-17 cm civarlarında olurlar. Hayvanları genel akvaryum temizliği ve sağlık kontrolü harici akvaryum dışına çıkarmamalısın bu hastalanmalarına neden olur. Uv ampul kompakt ise yani uva +uvb içerikli ise güneş görmesine gerek yoktur. Cam arkası uvb geçmez dışarıda ise esinti almaları akciğer enfeksiyonuna neden olur. Tabi kuş götürme riski de var.

Kabukları aşırı kirlenmedikçe fırçalama yapmana gerek yok. Bu hayvanları tedirgin eder.

muharrem94' Alıntı:
Merhaba bende foruma yazımıştım izmirde kaplumbağama arkadaş arıyorum diye, eğer ortamımı beğenirseniz sahiplenmek isterim benimkinede arkadaş olurlar.

Merhaba yanlış hatırlamıyorsam siz bir tane arıyordunuz bu yuzden dikkate almamıştım. Ama eğer ikisini de kabul edeceksiniz ve ortamda uygunsa çok sevinirim.

cem' Alıntı:
4 yaşta 16-17 cm civarlarında olurlar. Hayvanları genel akvaryum temizliği ve sağlık kontrolü harici akvaryum dışına çıkarmamalısın bu hastalanmalarına neden olur. Uv ampul kompakt ise yani uva +uvb içerikli ise güneş görmesine gerek yoktur. Cam arkası uvb geçmez dışarıda ise esinti almaları akciğer enfeksiyonuna neden olur. Tabi kuş götürme riski de var.

Kabukları aşırı kirlenmedikçe fırçalama yapmana gerek yok. Bu hayvanları tedirgin eder.

Cevap için teşekkürler çok büyük hatalar yapmadığımı fark ettim, içim rahatlattı. Su hacminin küçük olması dışında bir sorun yaşamadık neyse ki bu güne kadar.

İkisini de kabul ederim sıkıntı olmaz. Akvaryumumu genişlettim 3ünü de yetecek uygunlukta şuan.izmir buca da oturuyorum. Ben iletişim numaramı bırakayım telefonda görüşelim isterseniz. 05075777967.

Geri