Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kablumbağamın kabuğu kırıldı

unal1990

Yeni Üye
arkadaşlar dikkatsizliğim yuzunden kablumbağamın kabugunı kırdım ve cok üzgünüm kbuk alltakı sarı kabukla bazı yerlerden ayrıldı usttende kırıldı suyunu boşalltım batikonla temizledım sımdıdede yara bandıyla yapıstırdım veterinere goturdum bi şey yapamadı mal insan.pazartesıye kadar klinik acık deil yapmam gereken ne yardımcı olun

Cvp: kablumbağamın kabuğu kırıldı yardım edin

Gerçekten zor bir durum . Ne yaptınızda kırıldı ?

Kabını yere düşürdüm aramak ıcın eğilincede diz kapağımın altında kaldı :(

Geçmiş olsun gerçekten . Tam olarak ne yapabileceğinizi bilmiyorum fakat pazartesi günü kliniğe götürün , yarın ise bir akvaryumcuya gidip olayı anlatın , büyük ihtimalle o size bir ilaç verecektir . Tekrar geçmiş olsun . :no:

RE: kablumbağamın kabuğu kırıldı yardım edin

Ezilme var mı? Yani organlar zarar görmüş olabilir mi? Kabuk nasıl kırıldı? Üst ve alt kabuğu rleştiren bölümde zedelenme var mı?

Kuru alanı sıcak tutun. Sürekli kuru alanda durmasıda sakıncalı olabilir. Gündüz öğlen gibi burası açık olur. Arayıp en azından başka bir yere görürene kadar ne yapabileceğinizi sorun.

http://www.petospher.com/iletisim.html

Çok zor bir durum gerçekten.

Akvaryumcu ile konuşmayın. Hele tedavi yada ilaç hiç istemeyin. İşin ehli ile görüşmelisiniz. İstanbul da iseniz verdiğim linkteki veterinere vakit kaybetmeden gidin. Pazar günüde büyük ihtimal açık olacaktır. Eğer başka şehirde iseniz en azından bulunduğunuz yerde bir uzmana gidene kadar ne yapacağınızı telefonla danışırsınız.
Çok geçmiş olsun.

Valla içinden kan geldi kabuğun acık kısmındandada organları gözüktü ve alt kabugu ust kabuğu bırlestıren yerde zedelenme var bazı noktalarda ayrıldı bırbırınden veterinere goturdum ama veterınerlerın cogu kedi kopekten anlıyo bu yaptıklarımı bıle kendı cabamla uyguladım verdıgınız adres ıcınde teşekkur ederım ama ben ankarada oturuyorum yarın bı caresıne bakacam artık

Fazla iç açıcı gözükmüyor. Yarın en azından arayıp hafta başında kliniğe götürene kadar ne yabilirim diye sorun. Vildan hanım uzman biridir. Görmeden pek yorum yapmaz ama size kısaca bizim bilmediğimiz bir kaç öneride bulunabilir.

Yanlış bilgi verdiğim için ÇOK özür dilerim . :eek:hmy:

yardımlarınız için teşekkür ederim

bide bu arada ağzını esnermış gibi açıp kapatıyo sürekli

Yanlıs bılmıyorsam kaplumbaga kabukları kendını onaramaz hatta okudugum bır makalede protez plaka takılmıstı bır kara kaplumbagasına

Zor bir durum. Organlar zarar görmüş olabilir. Büyük bir travma yaşıyor. İç kanama ve nefes almada zorlanma olabilir. Sargı bezi ile tek tur saarsanızmı diyeceğim ama yapışıp daha zor bir hal almasını istemem. Bu sebeple yarın arayıp sorun.
Üzülerek söylüyorum, fazla ümitli olmayın. Ama uzmanla görüşüp elden geleni yapın.

Başlığı görünce dehşete düştüm

benim merak ettiğim kabuk harici hal durum nasıl, o konuda birşey yazmamışsınız. nefes alma herhangi birşey yeme yada yememe gibi. bende pek ümit vermiyorum ama yapacağınız baticonu yaraya değil kırıkların çevresine sürmek. onarıcı hücreler ölmesin. hastanelerde kemik yapıştırıcı bir madde var ama bu veterinerlerde olur mu bilmiyorum. tabi dişçilerin dolgu malzemesi gibi fakat sürekli büyüyen kabuk için çaresiz kalırlar. gazlı bez tarzı birşeyle sarılabilir. hava teması yoluyla mikrop kapmaması için. ağrı kesici verilebilir. ama dozaj ne kadar olur bilmem. yaranın ciddiyeti nedir bilmiyorum ama ümit yoksa yüksek dozaj ağrı kesici verin. en azından ağrısız ölüm olur. kırıklar o kadar ciddi vaziyetteki sabahı çıkaramaz gibi geliyor. geçmiş olsun.

Ne kötü birşey ya :(

En çok korktuğum şeylerden biri başına gelmiş malesef. Kırığın durumunu tam anlayamadım. Çatlak şeklinde ayrılma dışınnda göçükte oluştumu veya kabuk parçasının tamamen kopup ayrılması gibi bi durum varmı. Eğer parça tamamen kopup ayrıldıysa hayatta kalması çok zor. Kabuk tıpkı kemik gibi ayrılan parçalar birbirleriyle uzun süre bitişik kaldığında birbirlerine kaynar ve iyileşir. önemli olan ayrılan parçaları sürekli bitişik tutabilmek. Bunu yapmak için önce uzman bi veterinerden profosyonel yardım almanı öneririm ama bu imkan olmuyorsa tırtıklı kablo bağı, super yapıştırı ve suya dayanıklı epoksi mazlemelerini kullanarak kendinde tedavi yapabilirsin. (Bu malzemelerin hepsi elektirik-elektonik dükkanlarında satılır) http://www.asianturtlenetwork.org/library/useful_resources/Easy_shell_repair_03_06.pdf burdaki linkte bunu nasıl yapacağını anlatan bilgiler mevcut. (link sadece google chrome ile açılıyo bende internet explorer ile açılmıyo nedense) Yalnız ordaki kablo bağı yerine burdaki tırtıklı olanlarından kullanırsan sıkıştırılınca kendiliğinden kitlenir. Şu aşamada yapman gereken şey sargı bezi gibi bişeyle kabuğu çok sıkıca bağlayıp(hiç esnemeyecek şekilde) üstten düğüm atarak üst ve alt kabukları birleşik tutmak. Bu sudaki bakterilerin iç organlara girip enfeksiyon oluşturmasını bi nebze engeller hatta 1 hafta falan bu şekilde kabuklar birbirine temas ederse iyileşme ve kaynaşma da görülebilir.

çok ürpertici bir şey,çok geçmiş olsun [/align]

kabuğu çok kurcalama 1-2 aya geçmesi gerekir ama kıliniğe götür mikrop kapmasın yara:33::133::148:geçmiş olsun

Cvp: kablumbağamın kabuğu kırıldı

Çok geçmiş olsun. gerçekden çok zor bir durum umarım kısa zamanda iyileşir ve kendini toparlar.

Cvp: kablumbağamın kabuğu kırıldı

Parçalı ve ayrık kırıkların kendiliğinden iyileşmesi mümkün değil. Bilgisizce yorum yapıp insanları yanlış yönlendirmeyin! Mutlaka tedavi edilmesi gerek. Sadece çatlaklar kendiliğinden iyileşebilir. Kablo bağı ve süper güçlü yapıştırıcı ve suya dayanıklı epoxy kullanarak nasıl tedavi yapıldığını gösteren bi link veriştim ama her bilgisayarda açılmıyo sanırım o web sayfası o yüzden bikaç resim ekliyim:
mailto:/nvudg.jpg
mailto:/nb87wy.jpg
mailto:/34huxwp.jpg
mailto:/1zfubz5.jpg

Resimlerde de görüldüğü gibi 4 aylık bi sürenin ardından kabuk birbirine kaynamış ve tedavi başarılı olmuş. Alt üst kabuk ayrılmasında da benzer yöntem uygulanabilir. Sargı bezi ile üst ve alt kabuk birbirlerine sıkıca temas ettirelecek şekilde bağlanmalı daha sonra bezin tamamı suya dayanıklı epoxy ile kaplanmalıdır. epoxy kuruduktan(24 saat) sonra tekrar akvaryuma konulabilir.Kolumuz falan kırıldığında da hemen hemen aynı yöntem uygulanır önce kemikler birbirine temas ettirilir daha sonra üzeri alçılı sargı bezi ile sarılır ver sertleşmesi beklenir. Biz alçı kullanamayız çünkü alçı suya dayanıklı değil o yüzden epoxy kullanılması gerekir tek fark bu. (bu yöntem uygulanırken kaplumbağa dahil herşey tamamen kuru olmalı)

Geri