Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğu Beyazladı, Durgun ve Yem Yemiyor

Arda

Bronz 5 Üye
Merhaba Arkadaşlar Aranıza Yeni Katıldım :)) Arkadaşlar Bir Konuda Tavsiyelerinize ihtiyacım Var Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağalarımın Öncelikle Fiziksel Ortamı Cam Akvaryumun İçerisinde İyi Bir Filtresi ve Dinlenme Kayası Mevcut Suyunu Haftada Bir Değiştirir Akvaryumunu Yıkarım Akvaryumun Dibinde Taş Kum Var Yemlerini Düzenli Sabah Akşam Veriyorum Ortam Sıcak Su Sıcaklığıda İyi...

Akvaryumumun İçinde 4 Adet Kaplumbağa Var Fakat Bir Tanesinde Kabuğunda Beyazlama Var Öte Yandan Çok Durgun En Önemlisi Yem Yemiyor!!! :(

Bu Konuda Ne Yapmamı Tavsiye Edersiniz??

RE: Kaplumbağamın Kabuğu Beyazladı, Durgun ve Yem Yemiyor :(

İyi bir filtre varsa haftada bir suyu değiştirmenize gerek yok. Hatta tamamen değişimi hiç yapmamanızı öneririm. Kısmi dip çekimleri ile temizliği sağlarsınız. Hayvanlar sürekli yeni suya adapte olmaya çalışıyor. Sürekli akvaryumdan cıkma ayrıca stres kaynağı. Kabuktaki beyazlık ya sudaki kireçtendir yada kabuk değişimi yaşıyorsa ondandır. Durgunluk ve iştahaızlık hayra alamet değil. Uzun süredir yemiyorsa vitamin vermeyi deneyin.

Ancak bir veterinerede gösterebilirsiniz.

Ancak bir veterinerede gösterebilirsiniz.

Cvp: Kabuğu Beyazladı, Durgun ve Yem Yemiyor

Çok Teşekkür Ederim Cevabınız İçin Vitamin Olarak Ne Tavsiye Edersiniz Vitaminleri Konusunda Fazla Bir Bilgi Sahibi Değilim

Sera reptilin kaplumbağa vitamini var alabilirsiniz. Birde JBL aqua var. Haftada bir kez yem ile verilir. Yem yemiyorsa direk ağıza damlatmak gerekir. Uzun süredir yem yemiyorsa bir süre iki günde bir kez vermek iyi olur. Bir nebze gücünü toplamasına yarar, iştahıda açma olasılığı var.

sera reptilin vitamin. damla şeklinde

birde deep fix'in var ama kalitesi nedir bilmem.

Şu An Elimde Deep Fix Var Reptivit Yazıyor Kutusunun Üzerinde Sarı Renk Bunu Suyunamı Damlatmalıyım Yoksa Ağzına Bir Damla Damlatsam Olurmu??

Suya damlatmak etkiyi yok denecek kadar az yapar. Ölüm kaplarında bakanlar için belki bir nebze. Ağızdan verildiğinde faydalı olur. Ancak fırsat bulursanız bahsettiğim iki markadan birini edinmenizi öneririm.

Ağzına Damlattım Ama Ağzını Açmıyor Çok Sevimli Kıyamıyorum Elimi Sürmeye Ayrı Bir Kaba Aldım Ilık Su Doldurdum Kaloriferin Üstüne Koydum Biraz CAnlandı Yüzüyor Ama Kabın içinde Yem Parçalarıda Onunla Beraber Yüzüyor Yemiyor... Damlayıda Ağzına DAmlatıyorum Ama Ağzını Açmadığı İçin Bir Ne Derece Faydası Olur Bilemiyorum

Bu durumu yazmayı atlamışım. Kaplumbağayı elinize alıp başı yukarı gelecek şekilde tutun. Zarar vermeyecek şekilde ağzına dayıyarak damlatmayı tekrar deneyin. Muhtemelen bu gene işe yaramayacak ve başını içeri çekecektir. İçeri çekmesi avantaj olacak. Oraya birkaç damla damlatıp başı vitaminin içinde kalacak şekilde tutun. Böylece ister istemez ağzının kenarları aralanır ve içeri girer. Bunu yaparken tek dikkatli olmanız gereken konu vitamin burnuna yada ağzına kaçarsa sertçe püskürtebilir. Panik yapıp hayvanı elinizden düşürmeyin.

Bu uygulamayı veteriner bir türlü ağzını açmayan kaplumbağaya yanımda uygulamıştır.

Çok Teşekkür Ederim Hemen Uygulayacağım :) Umarım İşe Yarar Ve Eski Günlerine Geri Döner :)))

Geçmiş olsun. Umarım yem yemeye hemen başlar.

Not: Suya attığınız yemleri yarım saat sonra yemezse alıp atmalısınız. Günde en az 4-5 defa denemekte fayda var.

Geri