Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

KABUĞU KANIYOR ACİL

zeyneparescookie

Yeni Üye
Merhabalar 7-8 yıllık iki kaplumbağam var ayrı akvaryumdalar en iyi yemlerle besliyorum filtre ısıtıcı kuru alan lamba silis kumu her ihtiyacları mevcut 1 saat önce su değiştirdim ve beklemeleri için derin bir leğene koydum ikisini de ve düşmeleri imkansız ki ses duyardım. Suları değiştirdikten sonra yemek yemeye gittim geri geldiğimde ısıtıcıdan uzak bir yerde suyun dibinde hareketsiz yatıyordu direkt elimi sokup çıkarttım ilk aldıgımda her uzvu sarkıyordu ve nereye yatırsam oraya yatıyordu kabukta kılcal kanama veya sızma var gibi peçeteye değdirdiğimde pembe sıvı geliyor şuan uv lamba altında gözlüyorum kabugu gayet sert gözleri iyi durumda fotoğraflari ekliyorum lütfen yardım edin
IMG_20240118_210830.jpg
IMG_20240118_210840.jpg
IMG_20240118_210846.jpg
IMG_20240118_210854.jpg
IMG_20240118_210859.jpg
IMG_20240118_210903.jpg

Darbe yemediğine emin misiniz? Evde çocuk vs. Biri dokunmuş olabilir mi?

Bu akvaryumda olmuş ise elektrikli malzemeleri kontrol edin. Kabloları dahil. Akım çarpmış olabilir. Özellikle su ısıtıcıya iyi bakın. Fişlerini çekmeden dokunmayın.

darbe yemediğinden eminim kardeşim var ama kendisi uyuyordu imkansız darbe alması akvaryumda taş mevcut değil çarpacak biyer yok şuan 9 adet etli stick yem yedi hala ışıkta bekliyorum bazen ufak ufak yürüyüp kafasını kaldırıyor elektrik çarpmış olsa şuan yaşaması iyi bişey mi yoksa her türlü ölücek mi?

Hayvana gelirsek bugün dinlensin. Kan her yerinden geliyor. Yarın yem verin yiyecek mi bakın. Halsizlik durgunluk olacak mı kontrol edin. Kuru yerde yürümesine ve yüzmesine bakın. Nefesini dinleyin hırıltı var mı dinleyin. Ağzından kan yada pıhtı atacak mı kontrol edin.

Dışkı rengini birkaç gün kontrol edin. Kırmızı yada bordo renk var mı onu inceleyin. İç kanama varsa ne derecede olduğu görürüz.

Durumu buna göre belli olur.

Yoğun elektrik çarpmış olsa hayvan balon gibi şişip kasılır ve ölürdü.

Hayvanın bulunduğu akvaryumdaki tüm elektrikli malzemeleri çıkarın. Ayrı bir kaba alın kuru alan ve lamba alan üstünde olsun. 10 cm kadar su derinliği yeterli. Hayvan halsizlikten ters dönüp boğulabilir. İstediği zaman inip su içsin.

Kablolara özellikle bakın ısırmışsa izi vardır.

Başında durmanıza gerek yok. Sabah kontrol edersiniz. Birkaç güne durumu belli olur.

Hayvana D vitamini vermiyorsunuz değil mi?

Ekipmanları çıkarmadan o halde akvaryumun resmini çekip atabilir misiniz?

Hayvana gelirsek bugün dinlensin. Kan her yerinden geliyor. Yarın yem verin yiyecek mi bakın. Halsizlik durgunluk olacak mı kontrol edin. Kuru yerde yürümesine ve yüzmesine bakın. Nefesini dinleyin hırıltı var mı dinleyin. Ağzından kan yada pıhtı atacak mı kontrol edin.

Dışkı rengini birkaç gün kontrol edin. Kırmızı yada bordo renk var mı onu inceleyin. İç kanama varsa ne derecede olduğu görürüz.

Durumu buna göre belli olur.

Yoğun elektrik çarpmış olsa hayvan balon gibi şişip kasılır ve ölürdü.

Hayvanın bulunduğu akvaryumdaki tüm elektrikli malzemeleri çıkarın. Ayrı bir kaba alın kuru alan ve lamba alan üstünde olsun. 10 cm kadar su derinliği yeterli. Hayvan halsizlikten ters dönüp boğulabilir. İstediği zaman inip su içsin.

Kablolara özellikle bakın ısırmışsa izi vardır.

Başında durmanıza gerek yok. Sabah kontrol edersiniz. Birkaç güne durumu belli olur.

Hayvana D vitamini vermiyorsunuz değil mi?

Ekipmanları çıkarmadan o halde akvaryumun resmini çekip atabilir misiniz?
d vitamini vermiyorum çünkü yemlerim sera dajana ve tropical gibi iyi markalardan olusuyor ve içerikleri kaliteli diye kullanmıyorum ama kullanmam lazımsa yarın alabilirim en erken saatte kablolarda iz yok fotoğrafi koyuyorum ısıtıcıyı çıkardım ama yeri orasıydı tam olarak minimum su seviyesindeydi babam iki akvaryumdaki akımı da bi aletle ölçtü yaklaşık aynı çıktılar fakat bu akvaryumdaki ısıtıcı takılı değilken ölçtü diğer akvaryumda iki alet de takılıydı şuan lambanın altında belli süre aynı şekil durup sonra vücudunun diğer yerlerini lambaya cevirerek güneşleniyor ve artık bacakları ve kafası sarkmıyor akvaryumun fotosunu ekledim
IMG_20240118_222144.jpg

kontrol etmeye kalktım kabuğun bu kısmında sanki delinmiş gibi bir aralık var ki bu imkansız bişey ve buradan ya doku sıvısı akıyor ya da suyla karışık kan pek anlamadım sola yatırıp peçete tuttuğumda akıyor düz duruyoaa akmıyor ve elimden her bırakışımda gözlerini kapatıp uyumak istiyor bu boşluğa baticon sürmeli miyim? veya kuru kalması mı gerek? eğer kuru kalması gerekiyosa yemleme yaparken ve dışkılamasını beklerken oranın ıslanmamasını nasıl sağlayabilirim?
IMG_20240119_012757.jpg
IMG_20240119_012747.jpg
IMG_20240119_012715.jpg

d vitamini vermiyorum çünkü yemlerim sera dajana ve tropical gibi iyi markalardan olusuyor ve içerikleri kaliteli diye kullanmıyorum ama kullanmam lazımsa yarın alabilirim en erken saatte kablolarda iz yok fotoğrafi koyuyorum ısıtıcıyı çıkardım ama yeri orasıydı tam olarak minimum su seviyesindeydi babam iki akvaryumdaki akımı da bi aletle ölçtü yaklaşık aynı çıktılar fakat bu akvaryumdaki ısıtıcı takılı değilken ölçtü diğer akvaryumda iki alet de takılıydı şuan lambanın altında belli süre aynı şekil durup sonra vücudunun diğer yerlerini lambaya cevirerek güneşleniyor ve artık bacakları ve kafası sarkmıyor akvaryumun fotosunu ekledimEkli dosyayı görüntüle 7051
Kuru alanın camı keskin ve sivri ise buradan hasar almış olabilir iyice törpüleyip yumuşatın. Su ısıtıcısı tamamen suda olmalı yoksa fazla ısınıp rezistans ve cam hasar almış olabilir hayvan dokunup çarpılmış olabilir. D vitaminini eksik etmeyin haftada 1 bir damla verin yada uvb lamba kullanın. Kabuğun sertliği yumuşaklığı ne durumda

Diğer hayvan ile ayni yere koyduysaniz birbirlerinin üstüne çıkıp kanatabiliyorlar

D vitamini olarak eczaneden devit marka damla alın. 10 gün boyunca 2 günde bir, 1 damla yemine damlatıp verin. Aşırı yükleme yapıldığında damarlar elastikiyetini yitirip sertleşir ve yırtılır, iç kanama yapar. Onun için sordum.

Baticon alıp kanayan bölgeleri sildikten sonra sürün en az yarım saat kuru alanda dursun. Bunu 2 gün günde bir defa yapın. Aktardan kantaron yağı alın. Bunu da sabah akşam uygulayın. Yine her birinde yarım saat, duruyorsa daha fazla da olur. Bekletin. Toparlayana kadar devam edin. Bu hem antibakteriyel özellik taşır hemde onarıcı hücreleri aktif hale getirir. Kısaca mümkün olduğunca kuru yerde durması kuruyup kabuk bağlamasını sağlar.

Normalde kaçak olmasa da ekipmanlar düşük oranda akım verir. Bu sıkıntı yaratmaz. Isıtıcının camı sağlamsa plastiğe kadar cam kısım su içinde dursun.

İşin açıkçası akıma kapılmış hayvanlarda bile görmediğim bir hadise. Balkondan aşağı betona düşen yada kapı vs. altında ezilen hayvanlarda bu belirtiler var. Siz bu tarz darbe olmadı diyorsunuz. Durumu açıklayacak aklıma başka olasılık gelmiyor.

Son düzenleme:
D vitamini olarak eczaneden devit marka damla alın. 10 gün boyunca 2 günde bir, 1 damla yemine damlatıp verin. Aşırı yükleme yapıldığında damarlar elastikiyetini yitirip sertleşir ve yırtılır, iç kanama yapar. Onun için sordum.

Baticon alıp kanayan bölgeleri sildikten sonra sürün en az yarım saat kuru alanda dursun. Bunu 2 gün günde bir defa yapın. Aktardan kantaron yağı alın. Bunu da sabah akşam uygulayın. Yine her birinde yarım saat, duruyorsa daha fazla da olur. Bekletin. Toparlayana kadar devam edin. Bu hem antibakteriyel özellik taşır hemde onarıcı hücreleri aktif hale getirir. Kısaca mümkün olduğunca kuru yerde durması kuruyup kabuk bağlamasını sağlar.

Normalde kaçak olmasa da ekipmanlar düşük oranda akım verir. Bu sıkıntı yaratmaz. Isıtıcının camı sağlamsa plastiğe kadar cam kısım su içinde dursun.

İşin açıkçası akıma kapılmış hayvanlarda bile görmediğim bir hadise. Balkondan aşağı betona düşen yada kapı vs. altında ezilen hayvanlarda bu belirtiler var. Siz bu tarz darbe olmadı diyorsunuz. Durumu açıklayacak aklıma başka olasılık gelmiyor.
tekrardan merhaba kaplumbağalarla ilgilenen bir veteriner buldum antibiyotik iğnesi ve c vitamini iğnesi yapılıyor bugün 2. günü daha iyiye gidiyor gibi dediklerinizi de yapayım yine de fakat aklıma takılan şey şu kabuğunda bir açıklık var ve buradan sürekli doku sıvısı akıyor doktor 5 gün içinde kapanmaz ise oraya cerrahi olarak bir birleştirme işlemi yapacagını söyledi ve benim bu tarz bi operasyonu karşilayacak bir maddiyatım yok yani bunun yerinde dediklerinizi sürsem işe yarar mı? ayriyeten bir krem verdi günde üç defa sürmem için krem ve kantaronu aynı anda kullanmam sakıncalı olmaz mı?

Kuru alanın camı keskin ve sivri ise buradan hasar almış olabilir iyice törpüleyip yumuşatın. Su ısıtıcısı tamamen suda olmalı yoksa fazla ısınıp rezistans ve cam hasar almış olabilir hayvan dokunup çarpılmış olabilir. D vitaminini eksik etmeyin haftada 1 bir damla verin yada uvb lamba kullanın. Kabuğun sertliği yumuşaklığı ne durumda
kuru alan sert plastik ve sivri yeri yok yaparken zımpara geçmiştim su ısıtıcısı plastiğe kadar sudaydı camda çatlak vs yok nasıl oldu anlam veremiyorum birde d vitaminini ağzını açıp damlatsam olur mu?

Geri