Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğu kırılan kaplumbağa geri iyileşirmi?

Alper_

Gümüş 4 Üye
Merhaba arkadaşlar kabuğu kırılan bir kaplumbağa geri iyileşirmi ??

Cvp: Kabuğu kırılan kaplumbağa geri iyileşirmi?

iyileşir bazı vetenerlerde ilaç var o ilaç sayesinde iyileşiyo

internetten vs görmüştüm 3 aylık süre içinde iyileşyiorlardı

benimkinin alt kabuğu şuan 2 yerden çatlak eğer iyileşirse kabuğununda kaynayıp kaynamadığını görmüş olucam

bu kaplumbağamın 2 gün önceki hali
mailto:/forum/Konu-kaplumbagam-dustu--8901.html?page=2

iyileşir tabi ama ilaçla falan alakası yok. Tıpkı kırılan kemikler gibi zamanla birbirine kaynar ama kırılan ayrık parçaların 3-4 ay kadar hiç oynamayacak şekilde birbirine sıkıca temas etmesi gerekir. İşin zor kısmıda bunu yapabilmek yoksa iyileşme mümkün olmaz. Bunu yapmanın çeşitli yöntemleri var Bu forumda da anlatılmış. Doğada kabuğu kırılan kaplumbağaların yaşama şansı yok malesef. Sadece kabuğu çatlayan hayvanlar tedavi gerektirmeden iyileşebilir.

LaW ın da dediği gibi iki parça birbirinden tamamen ayrılmamışsa iyileşir İyileşme sürecinde D3 eksik edilmez ve kalsiyum takviyesi yapılırsa süreç hızlanabilir.

Cevaplarınız için teşekkürler peki kabuğunun bir parçası koparsa tekrar kendini yenileyebilirmi ?

Sen resim at ona göre soyliyeyim

alper yazdığından kastın. üst kabukta bir parça koptuysa ya da kendin sökmeye çalışırken altta kanlı bir kısım kaldıysa bu iyileşir. tabi yaranın kuru kalması süreci hızlandırır. komple bir kopma varsa bu çevresindeki kabukların boşluğa doğru uzayıp kapatması ile olabilir. bu çok uzun bir süreç, ve iyi bakım gerektirir.

ya şimdi ben 4cm osmanı aldığımda ilk 1 hafta 8 cm lik kaplumbağa ile beraber yaşadı sonra akciğer enfeksiyonu olduğunu öğrendim 2 hafta doksisiklin tedavisi yaptım yan yüzme iştahsızlık falan geçtide büyük akvaryuma aldığımdan 1 gün sonra 8 cm lik murtaza ile kavga ettiler son anda kurtardım üst kabuğun arka kısmından bir parça kopmuş,şimdi hep kuru alanda duruyor veterinere götürdüm batikon sürün sonrada kabuk sertleştirici sürün dedi,ben güvenemedim kabuk sertleştirici önerdiğinden suya koyarsam mikrop kapar diye korkuyorum acil yardım :59: :59: :59:
osmanın kabuğuda aşırı yumuşak sert olsa dayanabilirdi uv lamba var 3 haftadır sertleştiremedi kabuğa devit 3 sürdüm yemede damlattım sertleşmiyor kabuğu nasıl sertleşicek ?? :59: :59: :59:

kabukla alakalı olan uvb olandır. uva'da metabolizmayı hızlandırarak çabuk iyileşmesini sağlar.ikincisi yavru kaplumbağalarda arka kısım biraz yumuşak olur. bu bizim kafadaki bıngıldak gibidir.eğer ön kısımlar sertse bu yumuşaklık normal. kanama yoksa sorun olmaz. kan varsa bir merhem sürersen tampon görevi görür ve yaraya mikrop girişini engeller.

büyük olan ya tek başına yaşamaya alışmış onu istemiyor. ya da cinsiyetleri ikisininde erkek. bu durumda seçtiğin isimleri tuturmuşsun diyebilirim. ayırma durumuna gelmeden iş hallolur inşallah.

Alper hayvanlar şu an ayrı yerdeler değil mi? Bir süre yanyana koymaki kötü bir sonuç oluşmasın. Cem kabuk konusunda güzel detaylar vermiş. Eğer arka kısım haricinde yumuşama varsa devit 3 ü ağızdan haftada ikiye çıkar. Kalsiyum takviyeside yapman iyi olur.

Kabuk sertleştirici öneren veterineride tebrik ediyorum. İyi alçıyla kapla hayvanı dememiş.

Şu an ayrı akvaryumdalar osmanın kabuğundan baya bi koparmış kötü durumda :(
tüm kabuğu bayağa bi yumuşak 3 hafta uv lamba da güneşlendi ve devit-3 verdim ama hala yumuşak, başta çok az bir kanama vardı bir damla bile yoktu akvaryumcudan mikrop öldürücü bir ilaç aldım yaranın üstüne ve yeme damlatabilirsiniz yazıyor kabuğa damlattım ama yem yemiyor hep kuru alanda uyuyor :(

ilaç bu :

Ekli dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    9.3 KB · Görüntüleme: 156
Alper bir veterinere götürsen daha iyi yol gösterir. Yumuşak kabuk in devit 3 ü biraz artırabilirsin. Haftada iki gibi. O bölgeye kanama varsa batikonda gerekebilir.

şu anda kanama yok ilk koptuğunda çok çok azdı,götürdüğüm veteriner kabuk sertleştirici önermişti başka veterinere götürücem yarın.

Veterinerin kabuğu yumuşamış kaplumbağaya kabuk sertleştirici jel önermesi türkiyedeki veterinerlerin eğitiminin ne kadar yetersiz ve kalitesiz olduğunu gayet iyi açıklıyor. Kabuğundan parça kopmuş bi kaplumbağayı eski haline döndürebilecek seviyeye ulaşmış bi veterineri türkiyede bulman çok zor. Tedavi için önce kopan parçayı eski yerine yerleştirip aylarca hiç yerinden oynamayacak şekilde sabitlemen gerekir. Bunu yapmak için bazı araç,gereç ve teknikler kullanılması gerek. Türkiyedeki veterinerlerin bunu yapabileceğini hiç sanmıyorum. http://wichitafallsreptilerescue.webs.com/turtles.htm Bu web sayfasında kabuğundan parça kopmuş bi kaplumbağanın nasıl tedavi edildiği ingilizce olarak anlatılmış. En azından resimlere bi göz atmanda fayda var.

Alper sen İstanbul' da mıydın? Genelde law ın dediği gibi veterinerler bu hayvanlarda yetersiz, yani çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlar dışında çok bilgisiz. Ancak anadolu yakasında bir sürüngen uzmanı var. Yada veterinerlik fakültelerine gidip destek alabilirsin.

law gösterdiğin site gerçekten güzelmiş. hayvanlar ne halden dönmüşler. yapanlara bravo. bu arada aşağı kısmındaki resimlerden birinde bir res gördüm. yanına da 2 yaşındaki halini koymuşlar. bizimkiler o kadar olursa ayvayı yediğimizin resmidir. o zaman akvaryumda eni 1 metre yapmamız gerekecek.

alper işin açıkçası veterinerinde ne yapacağını merak ediyorum, iğne yapılamaz çok ufak. vereceği ilacı yeme katıp yedirmek gerek yem yemiyor diyorsun. d vitamini ağzına sür. bir miktarda olsa ağzına girebilir.

Normal vitamin ağza sürülürde devit 3 sürülmesini önermem Cem. Şırınga ile ağıza sıkılabilir.
Son zamanlarda kabuk sorunları arttı. Aman enfeksiyon kapmadan devam etmek çok önemli Alper.

Geri