Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğu piramitleşmiş mi?

hakan67

Yeni Üye
Su kaplumbağamı tropical biorept supreme young, tropical Gammarus ile besliyorum. Haftada 1 kez tropical fd blood warms veriyorum. Sera reptilin haftada 1 defa kullanıyorum. Gözlerinde alt bağasında sorun yok. Daha önce aldığım tavsiyeler ile bu canlıyı tedavi etmiştim. Akvaryumum 80 cm uzunluk 40 cm yükseklik 30 cm genişlik olan bombeli bir akvrayum. 30w soft sarı ampul ile 28-30 derece arası kuru alan sıcaklığı var. Su sıcaklığı 25 derecede sabit. İç filtre kullanıyorum. Hayvanın kabuğu yamuk gibi ve yemlerim eksik mi? Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• 17045391775683625430448187777127.jpg
    17045391775683625430448187777127.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 26
  • 17045394426181532531142255604091.jpg
    17045394426181532531142255604091.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 28
  • 17045394585945206441334683125455.jpg
    17045394585945206441334683125455.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 26
  • 17045394720565793922400399863653.jpg
    17045394720565793922400399863653.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 29
Foruma hoşgeldiniz.

Kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarız. Isı düşük. Bu konuda bilgi verdim.

Suda 28 derece olacak.

6 cm kabuk boyuna kadar yemler yeterli sonrasında tetra reptomin, omega one juvenile turtle sticks yemlerinden birini de alın.

Üstbağada ciddi birşey yok hayvan ufak büyüdükçe toparlar sadece kabuk henüz esnek yapıda olduğu için tutarken fazla baskı uygulamayın.

Foruma hoşgeldiniz.

Kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarız. Isı düşük. Bu konuda bilgi verdim.

Suda 28 derece olacak.

6 cm kabuk boyuna kadar yemler yeterli sonrasında tetra reptomin, omega one juvenile turtle sticks yemlerinden birini de alın.

Üstbağada ciddi birşey yok hayvan ufak büyüdükçe toparlar sadece kabuk henüz esnek yapıda olduğu için tutarken fazla baskı uygulamayın.
32 dereceye ayarlandı. Minarel yem veya herhangi bir şeye ihtiyacı yok mudur? Suyun derecesini 28 e getirdim. Kabuğun bir kısmında beyazlama var az bir şey. Soyulma gibi. Resimlerde vardı onu detaylı çekerim isterseniz. o bir sorun yapar mı?

Hayvan kuru alana çıkıp kuruduğunda su buharlaşıp kireç kalıntıları yüzeyde kalır ve zamanla tortulaşıp taşlaşabilir. Şu an öyle bir yoğunluk yok.

Supreme young yem içinde mineral katkıda mevcut. Hayvan ufak bundaki vitamin ve mineraller gerekli ihtiyacını karşılar.

Hayvan kuru alana çıkıp kuruduğunda su buharlaşıp kireç kalıntıları yüzeyde kalır ve zamanla tortulaşıp taşlaşabilir. Şu an öyle bir yoğunluk yok.

Supreme young yem içinde mineral katkıda mevcut. Hayvan ufak bundaki vitamin ve mineraller gerekli ihtiyacını karşılar.
Bu arada bombeli akvaryum hayvana zararlı mıdır? Kış ayları geldi benim kaplumbağamın bulunduğu odada özellikle akşamları kalorifer yanar. Kalorifer kapatılınca da odanın kapısı kapalı olarak durur ki sıcaklık çabuk dağılmasın. Ama yine de gece soğuk olabiliyor. Hayvanın üşümemesi akciğer enfeksiyonu kapmaması için ne yapmam lazım

Bombeli akvaryum kuru alanın tam oturması açısından sıkıntı bir de gözü rahatsız ediyor.

Su ısıtıcı alacaksınız. Su sabit 28 derecede olacak. Sabaha doğru ortam en soğuk haldedir. Isıtıcı olmadığında soğuk akvaryumu da etkiler.

Isıtma lambası da olacak.
Yalnız hayvan hasta değilse suda uyuması önemlidir. Bu şekilde dış ortam soğuğundan etkilenmez. Onun için burnu dışarıda gövde su içinde durabileceği yüzeye yakın bir tünek olmalı.

Bombeli akvaryum kuru alanın tam oturması açısından sıkıntı bir de gözü rahatsız ediyor.

Su ısıtıcı alacaksınız. Su sabit 28 derecede olacak. Sabaha doğru ortam en soğuk haldedir. Isıtıcı olmadığında soğuk akvaryumu da etkiler.

Isıtma lambası da olacak.
Yalnız hayvan hasta değilse suda uyuması önemlidir. Bu şekilde dış ortam soğuğundan etkilenmez. Onun için burnu dışarıda gövde su içinde durabileceği yüzeye yakın bir tünek olmalı.
Hocam onların hepsi var ama hayvan dışarda uyuyor ittiriyorum suya. Suya girince suda uyuyor. Zaten dereceleri sizin önerdiğiniz şekilde yaptım. Ayrıca kuru alana ufak bir ısıtma taşı alayım mı sürgüngenler için olanından

Yok gerek yok. Olursa hayvan kuru alanda uyumayı huy edinir. Diğer taraftan üstten soğuk yer.

Eğer bunu sürekli yapıyorsa gece için 40 watt renkli filamanlı akkor ampul kullanıyoruz. Loş ışık rahatsız etmeden ısıtıyor. Loşluk derecesinde sırayla mavi > kırmızı >yeşil diye gider. Bulamadığınızda diğerine bakarsınız.

Ama su içinde uyuması lazım.

Yok gerek yok. Olursa hayvan kuru alanda uyumayı huy edinir. Diğer taraftan üstten soğuk yer.

Eğer bunu sürekli yapıyorsa gece için 40 watt renkli filamanlı akkor ampul kullanıyoruz. Loş ışık rahatsız etmeden ısıtıyor. Loşluk derecesinde sırayla mavi > kırmızı >yeşil diye gider. Bulamadığınızda diğerine bakarsınız.

Ama su içinde uyuması lazım.
Akkor ampul bulmam biraz zor. Soft ampul bile bulmak zor artık ama araştırayım. Suya ittirince suda uyuyor kerata😂 calsium ek gıdaya ne zaman başlamalıyız?

Geri