Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğuna bi şey oldu

tubadrgt

Yeni Üye
Merhabalar benim kaplumbağam 1.5 yaşında erkek . Ben üniversitedeyken ailem kabuk bakımını yapamamış bende son 5 gündür düzenli olarak fırçalıyorum bugün fırçalarken kabuğu düştü bu durum normal mi yardımcı olur musunuz. Bir de kabuğunu nasıl düzeltebilirim

Ekli dosyalar

• IMG_20240124_134335.jpg
    IMG_20240124_134335.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20240124_134948.jpg
    IMG_20240124_134948.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 20
Yanlis bilmiyorsam iyi olmus ustteki plakalari dokulmus oburlerininde dokulmesi gerek hatta sanirim ama cem bey daha iyi cevaplar

Merhabalar benim kaplumbağam 1.5 yaşında erkek . Ben üniversitedeyken ailem kabuk bakımını yapamamış bende son 5 gündür düzenli olarak fırçalıyorum bugün fırçalarken kabuğu düştü bu durum normal mi yardımcı olur musunuz. Bir de kabuğunu nasıl düzeltebilirim
plaka atmis sorun yok

Bu hayvanlar büyüdükçe alttan yeni plakalar gelip eskiler katman halinde yükselir ve bir süre sonra açılıp atılır.

Hayvan eski plakasını atmış orjinal renk ortaya çıkmış. Diğerlerinde açılma varsa bunları yoklayın. Ağzı düz cımbızın tek kanadını aralıktan sokup ileri doğru ittirince atar. Yalnız çokta zorlamayın.

Daha net bir resim atabilir misiniz? Çıkmaya eğilimlilere bakayım.

Çok fırçalayıp hayvanı strese sokmayın gerek yok.

Isıtma lambası gerdirip açılmasını sağlar.

Bu hayvanlar büyüdükçe alttan yeni plakalar gelip eskiler katman halinde yükselir ve bir süre sonra açılıp atılır.

Hayvan eski plakasını atmış orjinal renk ortaya çıkmış. Diğerlerinde açılma varsa bunları yoklayın. Ağzı düz cımbızın tek kanadını aralıktan sokup ileri doğru ittirince atar. Yalnız çokta zorlamayın.

Fotoğrafı akşam atacağım bilgiler için teşekkür ederim. Bir şey daha soracağım ben yem olarak ahm nin stick yemini bir de gammarus kullanıyorum arada da haşlanmış yumurta beyazı haşlanmış tavuk muz vs veriyorum ekstra olarak başka yeme ihtiyaç var mı acaba (yemleri ve haşlanmış gıdaları ölçülü olarak veriyorum aşırıya kaçmıyorum)

Ekli dosyalar

• IMG_20240124_172610.jpg
    IMG_20240124_172610.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20240124_172603.jpg
    IMG_20240124_172603.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20240124_172558.jpg
    IMG_20240124_172558.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20240124_172606.jpg
    IMG_20240124_172606.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20240124_172610.jpg
    IMG_20240124_172610.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 16
Hayvanın akvaryumunda ısıtma lambası, kuru alan, filtre ve su ısıtıcı yok mu kabuk bayağı bir kireç kaplanmış.

Islak diş fırçasına karbonat tozu döküp fırçalayın. Gözlerine gelmesin.

Yemlere ek olarak dajana gammarus sticks ve tropical biorept W yemleri alın. Omega one adult turtle sticks yemi de iyi olur.

Gammarus bitince bir daha almayın. Gerekli değil ama çeşidi artırırmak isterseniz sera raffy royal, jbl energil veya tropical reptiles carnivore yemlerden birini alabilirsiniz.

Hayvanın akvaryumunda ısıtma lambası, kuru alan, filtre ve su ısıtıcı yok mu kabuk bayağı bir kireç kaplanmış.

Islak diş fırçasına karbonat tozu döküp fırçalayın. Gözlerine gelmesin.

Yemlere ek olarak dajana gammarus sticks ve tropical biorept W yemleri alın. Omega one adult turtle sticks yemi de iyi olur.

Gammarus bitince bir daha almayın. Gerekli değil ama çeşidi artırırmak isterseniz sera raffy royal, jbl energil veya tropical reptiles carnivore yemlerden birini alabilirsiniz.
Akvaryumda hepsi var fakat ailem çok fazla ilgilenememiş bu yüzden olmuş sanırım peki açık plakalar var mı cımbız ile alayım mı

Kireçten seçemiyorum ama o çıkanın çevresindekileri tırnağınızla yoklayın. Aralık olan varsa cımbızı içine sokup ileri doğru ittirin. Gevşemeye yüz tutmuşsa plaka komple atar.

Geri