Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabugunda sorun var sanki

aragorn' Alıntı:
Dediğim gibi istisna örnekler olabilir biz önlem amacı ile en kötü ihtimalleri de düşünerek insanlara öneri veriyoruz. Kabuk kendini koruma moduna nasıl alıyor benim anlamak istediğim o ve hala ona bi açıklık getirilmiş değil. Ne yapıyor yani kabuk kendini koruma adına? Kabuk nasıl kendini korumaya alıyor?

Madem kabukta böyle bir yetenek var bakteriler tutunup mantara yol açtığında neden bu mekanizma devreye giripte kabuk kendini korumuyor acaba? Neden kabuk yumuşamaya başlayınca kabuk kendini koruma moduna girip d3 ya da kalsiyum sentezlemiyor? Madem kabukta kendini koruyabilme yeteneği var sadece fırçaya karşı değil mikroorganizmalara ve yumuşama gibi durumlara karşı da bu mekanizmanın olması lazım mantıklı düşündüğünüzde. Onlarda kabuğa olan bir saldırıdır çünkü. Arkadaşınız konuya hakimse sanırım bunların da cevabını verebilir.

Siz daha önce elim ağır ben çekinirim böyle bir şey yapmaya demiştiniz buna saygı duyarım ama fırçalamak zararlı derseniz ve bunu da sağlam bir açıklamaya dayandırmazsanız buna karşı çıkarım çünkü insanları yanlış yönlendirme olur. Yukarda sorduğum soruların cevaplarını da verirse arkadaşınız sevinirim.

Sorarim bunlari ama yinede diyorum elim agir evet ben döverek sevmekten hoslanirim. Elim agir olmasaydi yine firçalamazdim çünkü gerekmedigini 4 kez açikladilar. Söyle düsünelim bir insani baska bir insan hirpalamaya çalissa o insan kendini korur, ciddi hastaliklara karsi kendini koruyamaz. Valla ben ögrenecegimi ögrendim bana mantikli bir açiklama yapildi.

Bana mantıklı bir açıklama yapılmadı size yapılmış olsa da. Verdiğiniz örnek çok basit ve konuyla alakasız bu yüzden bunu da dayanak olarak almamak lazım. İnsanın kendni korumasıyla kabuğun kendini koruması arasında böyle bir benzerlik kurmanız ilginç gerçekten. Bir insana saldırdığınızda insan zarar görür kendini savunur eliyle koluyla kabuğu fırçaladığınızla acaba kabuk kendni koruma adına neler yapıyor açıklarmısınız? Deri kabuğa göre çok daha yumuşaktır acaba derinize fırça sürdüğünüzde bu sizin canınızı mı yakıyor? İnsanlar yıkanırken lif, kese vb gibi şeylerle derilerini temizliyorlar bu da zararlı o zaman kabuk fırçalamakla aynı şey sonuçta hatta fırçadan daha da zararlı sizin mantığınıza göre.Doğal değil diyorsunuz doğalarında kabuklarına fırçadan çok daha sert şeylere bilerek isteyerek sürtünürler özellikle kabuk değişimi zamanında bu kaşınma ihtiyaçları daha da artar. Doğal değil derken bile aslında doğada fırçaya göre çok daha sert taşlara ağaç köklerine sürtünerek kabuklarını kaşıdıklarını göz ardı etmiş oluyorsunuz. Daha örnekleri çoğaltmak mümkün fakat sanırım yeterli bu kadar. Kabuk fırçalamak zararlı dediğiniz sürece ben bilimsel dayanaklarla buna karşı çıkarım çünkü asla zararlı değildir. Yapmanızın faydası olur ancak yapmamanızın zararı olabileceği gibi olmayadabilir fakat biz burda en kötü ihtimalleri düşünerek yapın faydası olur diyoruz. Yapıp yapmama tabi ki size kalmış ancak zararlı olduğunu savunduğunuz sürece bunun zararlı olmadığını yineleyeceğim ben kabul edip etmemek tabi ki sizin bileceğiniz iş ben zaten sadece size değil tüm üyelere fikir olması açısından söylüyorum tüm bunları. Koyduğum linkte zaten yeterli açıklamayı yapmıştım. mailto:/forum/showthread.php?tid=938&page=2
konuyla ilgili karara varmak isteyenler mesajları okuyup kendilerine mantıklı gelen şeyi uygulayabilirler. Bendeki mantık anlayışına uygun yeterli bir açıklama yapılmadı burada size yapılmış olması beni tatmin etmiyor ve hala ısrarla fırçalamanın doğru şekilde yapıldığı zaman hiç bir zararı olmayacağını, tam aksine faydası olacağını tekrarlıyorum. Konuyu daha fazla uzatmamak adına mesajları okuyan arkadaşlar kendi mantıklarına göre uygun olan şeyi uygular diye düşünüyorum ve uzatmayacağım bu yüzden de daha fazla. İyi paylaşımlar.

ben bu isi profesyonel sekilde yapanlara inanirim. Kabuklarini kasiyorlar ama bunu kendileri yapiyor yani ne fazla bastirarak nede fazla yavasca. Burada kimse yapmadigi halde mantar hastaligi hic yok denecek kadar az. Hem bu veteriner tam bir surungen veterineri ve isini cok iyi bir sekilde yapiyor, bir ay sonra leylayi kontrola goturecem bakalim o zaman kabugu nasil. Sizin anlatmaniza gore cok berbat bir durumda olmali ozellikle bu kabugu soracam. Cunku bu kabuk fircalama bana bir turlu mantikli gelmiyor.

aragorn' Alıntı:
Yapmanızın faydası olur ancak yapmamanızın zararı olabileceği gibi olmayadabilir fakat biz burda en kötü ihtimalleri düşünerek yapın faydası olur diyoruz. Yapıp yapmama tabi ki size kalmış ancak zararlı olduğunu savunduğunuz sürece bunun zararlı olmadığını yineleyeceğim ben kabul edip etmemek tabi ki sizin bileceğiniz iş ben zaten sadece size değil tüm üyelere fikir olması açısından söylüyorum tüm bunları.

Bakın yukarda ne yazmışım? ''Yapmanızın faydası olur ancak yapmamanızın zararı olabileceği gibi olmayadabilir fakat biz burda en kötü ihtimalleri düşünerek yapın faydası olur diyoruz.'' Sanırım anlaşılmadı bu cümlem o yüzden açıklama gereği duyuyorum kabuk fırçalanmazsa mantar olur kabuk feci halde olur diye kesin bir şey demedim. Hatta tam aksine siz kabuğu fırçalarsanız mahvederseniz dediniz cümlenizi aynen kopyalıyorum bakın ''Ya yine siz bilirsinizde Leylanin kabugunu mahvetmek istemem'' Burda düzenli kabuk fırçalayan bildiğim pek çok kişi var kendi tecrübelerimde var tüm bunlara dayanarak şu ana kadar uygun şekilde fırçalama yapıldığında fırçadan dolayı kabuğu mahvolan kaplumbağa görmedim. Yani sizin veterinere Leylayı gösterip fırçalamadığınız halde kabuğunun sağlıklı olduğunu burda yazmanız hiç bir şeyi değiştirmeyecektir bu konuda yukarda da dediğim gibi fırçalamama durumunda kesin mantar olur kabukta hastalık olur gibi bir şey demedim ben. Bu konuyu başka bir forumda da dile getirmiştiniz ve ordaki sürüngenler konusunda çok bilgisi olan bir üyenin de dediği gibi uygun şekilde fırçalandığında zararı kesinlikle yoktur hatta faydası vardır.

Yine tekrarlıyorum biz burada en kötü ihtimalleri düşünerek insanlara tavsiye veriyoruz size mantıklı gelmemesi bunun yapılmasının zararlı olduğu anlamına gelmez. İnsanları herhangi ciddi bir dayanağınız olmadan yanıltmamak adına başkalarının her dediğine sorgulamadan inanmayın diyorum biraz da kendiniz araştırıp sorgularsanız neyin neden mantıklı olduğunu olmadığını daha iyi görürsünüz. Sadece tek bir sabit fikre bağlı kalıp ısrarla onu savunmak doğru değildir. Burada yazılanları fırçalamanın mantıklı açıklamasını nedenlerini, benden başka kişilerin de dediklerini, deneyimlerimizi ve ne anlatmak istediğimizi yeniden gözden geçirirseniz daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. O kadar bağlanmışsınız ki fırçalamak zararlıdır fikrine hiç bir şekilde yazdığımız açıklamaları görmüyor, sorduğum soruların yanıtlarını vermiyorsunuz ve ısrarla benim demediğim şeyler üzerinden bir şeyleri kanıtlamaya çalışyorsunuz. Benim tek amacım kabuğu fırçalamak zararlıdır gibi yanlış bir düşüncenin neden yanlış olduğunu göstermek ve açıklamak nedenleri ile birlikte. Ne kendimi ispatlama çabasındayım ne de sizle tartışmak niyetim. Bu yüzden konuyu uzatmak istemiyorum ben siz de kabul edeseniz burda kapansın sizin mantığınıza göre uymayabilir ama uygun şekilde kabuk fırçalamak kesinlikle zararlı değildir.

bu seyden kaynaklaniyor burada biz cok degisik besliyoruz. Fircalamiyoruz, kisin olgun kaplumbagalari kis uykusuna yatiriyoruz. Fircalamayinca birseyde olmaz diyorsunuz o zaman fircalamaya ne gerek var ben yine buranin besleme yontemiyle devam ederim. Aksi taktirde bana kizarlar dogru beslemiyorsun diye.

Sevda hamım hala anlamıs degilim ne zarari varki?Dogru ve canını yakmıcak bir sekilde fircalanısa hic bir sey olmaz.Yukarıdada yazildigi gibi yarayi olmadigini düsünsenz bile zararı da yok ki:) Siz istemyorsanız yapmassnz ama bu kadar hırs yapmayn soyledklerm dogru diye.

MissSevda' Alıntı:
bu seyden kaynaklaniyor burada biz cok degisik besliyoruz. Fircalamiyoruz, kisin olgun kaplumbagalari kis uykusuna yatiriyoruz. Fircalamayinca birseyde olmaz diyorsunuz o zaman fircalamaya ne gerek var ben yine buranin besleme yontemiyle devam ederim. Aksi taktirde bana kizarlar dogru beslemiyorsun diye.

Fırçaladığınızda mantar yumuşama gibi hastalıkların görülme riski azalır fırçalamaya bu yüzden gerek var. Fırçalamzsanız kesin bu sorunlar görülür demiyorum zaten görülebilir ya da görülmesine katkı sağlar. Sizin bileceğiniz şey tabi ki yer farkının da etkisi vardır diğer bazı konularda olduğu gibi. Fırçalamak zararlı düşüncesi üzerinde ısrarcı değilsiniz sanırım artık. Benim düzeltmek istediğim nokta da buydu zaten. Sorun halloldu o zaman. İyi paylaşımlar

bölücem ama, actıgım başlığın amacına yönelik olarak ,
peki kaplumbağa mı veterinere götürmeme gerek var mı?
bu kabugundaki kalkmışlık ona zarar verir mi?

TURTA' Alıntı:
bölücem ama, actıgım başlığın amacına yönelik olarak ,
peki kaplumbağa mı veterinere götürmeme gerek var mı?
bu kabugundaki kalkmışlık ona zarar verir mi?

bence bir götürün.sorun.kabuk değişimi mi değil mi anlamanız daha iyi olur.
normal kabuk değişimi ise zarar vermez.

Fotoğraf ekleyebilirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Her ihtimale karşı bilgili bir veterinere göstermeniz iyi olur.

Geri