Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğunu yere vurunca kafasını zor zoruna kaldırıp çığlık atmaya çalışır gibi yapıyor

ESATGS

Yeni Üye
1 senedir beraber yaşadığım 2 kaplumbağam var şu an söz konusu olan bom bomu tatil için babanneme bıraktım iyiydi döndüm 2 gün geçti ve bombom hareket etmiyor kendini salmış gözleri açık kabuğunu yere vurunca kefayı zor zoruna kaldırıp çığlık atma çabası gibi ağzını açıyor ne yapmalıyım sizce bu nedir yardım edin ;(

RE: lütfen yardım edim kaplumbağam bombom ölüyor!

ESATGS' Alıntı:
1 senedir beraber yaşadığım 2 kaplumbağam var şu an söz konusu olan bom bomu tatil için babanneme bıraktım iyiydi döndüm 2 gün geçti ve bombom hareket etmiyor kendini salmış gözleri açık kabuğunu yere vurunca kefayı zor zoruna kaldırıp çığlık atma çabası gibi ağzını açıyor ne yapmalıyım sizce bu nedir yardım edin ;(

İştahsızlık
Alt kabukta pembeleşme
Kuru alanda gereğinden fazla kalma vs. bu belirtiler varmı?

Görmeden birşey diyemem ama mümkünse hatta acilen veterinere götürmenizi öneririm.

iştahsızlık var yavrum kendinden geçmiş hareket etmiyor su üzerinde öylece duruyor çığlık atarcasına sesi çıkmıyo çoksa inletcek o derece ağzını açıyor ve kafasını oynatıp hareketsiz kalıyor pembeleşme yok elime alıp sağa sola çevirdiğimde kafasını tutamıyor ceset gibi yaptığım tarafa gidiyor ancak yaşıyor ki çırpınır gibi ağzını açıyor gözü de açık

RE: lütfen yardım edim kaplumbağam bombom ölüyor!

furkan54ozan' Alıntı:
ESATGS' Alıntı:

İştahsızlık
Alt kabukta pembeleşme
Kuru alanda gereğinden fazla kalma vs. bu belirtiler varmı?

furkan54ozan nın dediği belirtiler olabilir belki ama sizin dediğinizi ilk kez duyuyorum bir veterinere göstermekte yarar var.Kalplumbağanızı nerde besliyorsunuz siz.

ESATGS' Alıntı:
iştahsızlık var yavrum kendinden geçmiş hareket etmiyor su üzerinde öylece duruyor çığlık atarcasına sesi çıkmıyo çoksa inletcek o derece ağzını açıyor ve kafasını oynatıp hareketsiz kalıyor pembeleşme yok elime alıp sağa sola çevirdiğimde kafasını tutamıyor ceset gibi yaptığım tarafa gidiyor ancak yaşıyor ki çırpınır gibi ağzını açıyor gözü de açık

Can çekişiyor olabilir :(
Bir veterinere gitme şansınız varmı?
Acilen bir veterinere götürmenizde fayda var.Eğer götüremıyorsanız burayı bir kontrol edin.Belirtilerin hangileri var?

saat 9.25 çekmeköyde açık veteriner bu saatte olmaz olsa çıkıp giderdim 9 oldumu her yer kepelı. can çekişiyor gibi sanki ;(

Üzüldüm kaplumbağaya.Sabah hemen bir veterinere gitmeli.

baktım bu belirtiler yok sanki felç gibi ancak kafasını çık nadir tezgaha kabuğunu vurunca ağzını kocaman açıp çığlık atar gibi oluyor :( ;( kaplumbağam var 1 i bombom sanırım kış uykusu bu hale getirdi ;(

ESATGS' Alıntı:
saat 9.25 çekmeköyde açık veteriner bu saatte olmaz olsa çıkıp giderdim 9 oldumu her yer kepelı. can çekişiyor gibi sanki ;(

Kaplumbaganızı akvaryumdamı besliyorsunuz?
Eğer akvaryumdaysa ısıtıcınız filtreniz vb araç gereçleriniz varmı?
Akvaryumda değilse kaplumbaga beslemıyorsunuz.İşkence ediyorsunuz.
Eğer yarına kadar yaşarsa hemen bir akvaryum,ısıtıcı,filtre,kuru alan vb edinin.Ayrıca veterinerede götürün...
Umarım yaşar...

İnşallah yaşar bazı kaplumbağalar akvaryuma geçtiklerinde bile geç kalmış olunuyor maalesef. :(

bunu biliyorum annemin babası olan dedem vefat ettiği için bi süreliğine babanneme verdim plastik kapta durmak zorundaydı ve döndüm hal buydu ;(

Umarım sabaha kadar dayanır.Çok üzüldüm.Sabah eğer hala aynı durumda olursa hemen veterinere götürün.
İlk kaplumbağamı sizin dediğiniz belirtiler yüzünden 2 yaşında kaybetmiştim.Birden olmuştu veterinere bile götürememiştim.

Kaplumbagalar genellikle kalp krizinde bu belirtileri gösterıyor.Yaşayıp yaşamaması an meselesi.Umarım yaşar...

Bunu ayrı seviyordum.Çünkü çok şirin bir görsenz sabaha kadar onla vakit geçirmek oynamak istersiniz.Aldığımda gazoz kapağı kadardı.En ufak minik olanıydı ;(

Lütfen kısaltma kullanmayalım.

ESATGS' Alıntı:
bunu ayrı seviyordum çünkü çok şirin bir görsenz sabaha kadar onla vakit geçrmk oynamak istersiniz aldğmda gazoz kapağı kadardı en ufak minik olnydı ;(

Mesajlarınızı düzenleyin lütfen.

bomboma sevgim bambaşkadır. bir görsenz severken kendinizi kaybedersiniz. aldığımda gerçekten çok ufaktı. diğerlerinin arasında eziliyor diye almıştım 1 sene olmuştu şimdi yavrum can çekişiyor ;(

Sıcak bir beze sarıp doğal gaz peteklerinin üstünde uyutun bu gece sabahada küçük bir kapta sıcak su yine peteklerin üzerinde dursun içine vitamin damlatın suyun ve bir kaç gün bu şekilde dinlendirin... Arada yem vermeyide unutmayın tabi...

Kaplumbağanızı plastik kaptaysa eğer kalorifer üstü gibi sıcak bir yere koyun. Üstüne de masa lambası gibi ısı veren bir lamba açın. Ağzını o şekilde açması nefes almakta zorlandığının belirtisi olabilir. Babannenizdeyken birşey mi oldu acaba? Düşme çarpma gibi? İnşallah sabaha kadar dayanır hemen veterinere yetiştirirsiniz :(

sayın serbay dediğinizi hemen uyguluyorum teşekkür ederim. umarım sabaha çıkar :(...

sayın tubidik, sudan çıkardım şu an nefes alma gibi mi bilemiyorum dakikalarca sabit hareketsiz kalıyor dokunuyorum, dürtüyorum ağzının altndaki hava kesesini şişirip ağzını açıyor.Biraz çırpınıp yine gözü açık yatıyor.Suyu soğuk kalmış.

Geri