Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk beyazlaması

Bskbsk

Yeni Üye
Merhaba kaplumbağamda aşırı kabuk beyazlaması gözlerinde kapanma var 1 haftadır açmıyor asla yemek yemiyor hareketli aslında Şuan o konuda bir sıkıntı yok baya dolanıyor hareketli halsiz değil pek ama mama yemiyor ve kabuğu cidden kötü durumda

Kabuğunu temizledim ve devit 3 damlattım yedirdim 15dk bekledi alta fotoğrafını koyarım 2 gündürde gözleri için Genta kullanıyorum temin ettim onuda yaşan alanında eksik yok aslında sadece adası yok onunda siparişimi verdim yaşam alanınıda görsellere ekledim ilaç sonrası kuru alan olarakta eski boş bir akvaryumunu kullanıyorum ışık koyarak fotoğraflar ordan

Şuan bu kabul beyazlığı için yapabileceğim ekstra bir şey var mu veya ne kadar sürede bir kabuk fırçalama yapmam gerek ve devit sürmem gerek yardımcı olur musunuz

Su ısısı 26 derece iç motor var temizlemek için metilen mavisi damlatıyorum suyuna sera reptilin vitamin aldım mamaları için kırmızı bir şey ama mama yemiyor Maalesef yardımcı olur musunuz

Ekli dosyalar

• IMG_0545.jpeg
    IMG_0545.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 26
  • A5B9FF06-FFEE-45D5-B3EC-DD44AAD2D2B7.jpeg
    A5B9FF06-FFEE-45D5-B3EC-DD44AAD2D2B7.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 26
  • D71AA924-1019-40ED-8127-B42B7BDC2AF8.jpeg
    D71AA924-1019-40ED-8127-B42B7BDC2AF8.jpeg
    956.5 KB · Görüntüleme: 27
  • 56FDFDBA-7BD3-4550-96A1-C33CE23ADC4B.jpeg
    56FDFDBA-7BD3-4550-96A1-C33CE23ADC4B.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 23
  • 350A84D6-BD1B-46FB-8F99-B0A76B449791.jpeg
    350A84D6-BD1B-46FB-8F99-B0A76B449791.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 26
Foruma hoşgeldiniz.

Alandaki ve tabandaki bütün taş çakılı çıkarın.

Suyu temiz tutun. 3 günde bir 1 damla metilen mavisi damlatın.

Su 28 derece kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak lamba mesafesini ayarlayın. Lamba yoksa bu konuyu inceleyin ve hemen alın.

Kuru alanda su olmayacak suyu biraz indirin.

Kabukta katman yoğun. Hayvan yaşına göre ufak kalmış. Haftada bir kabuğa 1 damla devit damlatıp yedirin. 25-30 dakika kuru yerde bekletin kalanı peçete ile silip akvaryuma alın. Devit plakaları yumuşatır ısıtma lambası kurutup gerdirerek açılıp atılmasını sağlar. Soğuk zamanda yapmayın hayvan üşümesin. Üstünde lamba olması iyi olur.

Vitamini bir hafta boyunca her gün ağzına 1 damla damlatın.

Gözlerde enfeksiyon var. Akciğer enfeksiyonu gözükmüyor. Gözlerine gentayı sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla girecek kadar damlatıp kuru yerde 30 dakika bekletin.

Deviti öteleyebiliriz öncelik gözler. Önce bunu halledelim.

Birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin.

Yemleri ne marka?

Kabukta yumuşama varmı? . Işık dediğiniz nedir ampulun fotoğrafını atar mısınız.

Foruma hoşgeldiniz.

Su 28 derece kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak lamba mesafesini ayarlayın. Lamba yoksa bu konuyu inceleyin ve hemen alın.

Kabukta katman yoğun. Hayvan yaşına göre ufak kalmış. Haftada bir kabuğa 1 damla devit damlatıp yedirin. 25-30 dakika kuru yerde bekletin kalanı peçete ile silip akvaryuma alın. Devit plakaları yumuşatır ısıtma lambası kurutup gerdirerek açılıp atılmasını sağlar. Soğuk zamanda yapmayın hayvan üşümesin. Üstünde lamba olması iyi olur.

Gözlerde enfeksiyon var. Akciğer enfeksiyonu gözükmüyor. Gözlerine gentayı sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla girecek kadar damlatıp kuru yerde 30 dakika bekletin.

Yemleri ne mark
Foruma hoşgeldiniz.

Yemleri ne marka?
vitamin elimde Şuan
Foruma hoşgeldiniz.

Yemleri ne marka?
Sera reptilin var elimde vitamin olarak yemi ahm diye bir marka sakaryada bunu bulabildim ama yem yemiyor normalde bu yemi çok severdi sera reptilini ağzına damlatsam olur mu ? Ağzınıda açmıyor açtıramıyorum dudak etrafına sürsem olur mu ?

Kullandığınız ışık led sanırım bu ısı vermez. En büyük eksik bu olabilir. 42W halojen ampul alın

Foruma hoşgeldiniz.

Yemleri ne marka?
Merhaba dediklerinizi yapayımda yardımcı olur musunuz bugün tek gözünü açtığını fark ettim gentagut kullanıyordum bir gözünü hala açamıyor ve kaşıyor gözünü sürekli video çektik fotoğraftan da aldım ekliyorum fotosunu normal sizce Şuan gözü biraz şişlik ve buğulu

Ekli dosyalar

• IMG_0585.png
    IMG_0585.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 13
Merhaba halojen 44w aldım ama sarı sarı renk olmaması mı gerek bilginiz var mı ?
Halojen ampul sarı renk olur. Cam rengi farklı olabilir fakat şeffaf olması daha iyidir. Kızılötesi ışınların tamamını geçirir cam rengi koyu olursa cam ısınır hava yoluyla iletim sağlanır siz şeffaf cam kullanın.

Gözde enfeksiyon var gentaya aynen devam.

yemi bulamadığı için yemi suya atıyorum ama görmüyor sanırım hep baka yerleri ısırıyor bende o yüzden suda elime alıyorum kaplumbağamı mamaya yönlendirip ısırtıyorum yemi tutunca suya bırakıyorum yoksa bekliyorum yarım saat ama kendisi bulamıyor suda sürekli yönlendirmeme rağmen
Bu yaptığım hareketin bir zararı olur mu

Bu hayvanlarda tükürük bezi yoktur herşeyi suda yerler. Suda hemen önüne atın. Kokusunu alıp gider. Yavru olanlar kafa yapıları sebebiyle göz açıları farklı olduğu için tam tutturamıyorlar. Zamanla adapte olur. Büyüdükçe burnu öne doğru uzar yemi yakalar.

Bende de şu şekilde iki üç nokta var bu kötü mü normal mi ? Bilen var mı?

Ekli dosyalar

• IMG_3538.jpeg
    IMG_3538.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 12
Bu hayvanlarda tükürük bezi yoktur herşeyi suda yerler. Suda hemen önüne atın. Kokusunu alıp gider. Yavru olanlar kafa yapıları sebebiyle göz açıları farklı olduğu için tam tutturamıyorlar. Zamanla adapte olur. Büyüdükçe burnu öne doğru uzar yemi yakalar.
Gözlerini açamadıgı ve görmediği için Şuan atıyorum önüne saatlerce öyle kalıyor tek gözünü açtı biraz tek gözü kapalı hala hiç açmadı Genta kullanmaya devam ediyorum ama çok iyi gözükmüyor açılan gözüde

Ekli dosyalar

• IMG_0617.jpeg
    IMG_0617.jpeg
    88 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_0616.jpeg
    IMG_0616.jpeg
    109 KB · Görüntüleme: 8
Damlattıktan sonra kuru yerde bekletiyorsunuz değil mi?

Noktasal beyaz yada sarıya çalan iz ise bu doğuştan gelen izdir. Daha büyük oluşumlar yüksek lamba ısısına bağlı pigmentli dokunun yanması kaynaklıdır.

Bunlar bir sorun oluşturmaz. Büyüdükçe büyük oranda düzelir.

Noktasal beyaz yada sarıya çalan iz ise bu doğuştan gelen izdir. Daha büyük oluşumlar yüksek lamba ısısına bağlı pigmentli dokunun yanması kaynaklıdır.

Bunlar bir sorun oluşturmaz. Büyüdükçe büyük oranda düzelir.
Tamam hocam cok tesekkur ederim. Isigi uzaklastirmam gerekir mi?

Geri