Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Deformasyonu

ArasGamarus

Yeni Üye
Kaplumbağam ile yaklaşık 10 yılı aştık. Fakat son 3 yılda kaplumbağamın kabuğunda sorunlar olduğunu fark ettim. Özellikle sadece ön kabuğunda kabuk çökmesi (?) vardı. Ayrıca kabuğunun üstlerinde de beyaz renkler gözlemledim. Mantar olma ihtimali yüksek. Bunun için Deep Fix'in Turti Clean ürününü kullandım. Ön kabuk düzeltmekte büyük oranda yeşillendi. Fakat ondan sonra arka kabuklarda aynı sorun görünmeye başladı ve şuan baya artmış durumda. Turti Clean ürününü kötü yorumlardan sonra kullanmıyorum fakat aynı markanın D3 vitamin ürününü kullanıyorum. Kabuklarının düzelmesi için ne yapmam lazım ayrıca mantar ve kabuk çökmesi var suya girince bazı yerler parlıyor bazı yerler parlamiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca kaplumbagam gayet hareketli ve iştahlı ve beni çok seviyor.
IMG_20231025_080938.jpg

Foruma hoşgeldiniz.

Kabuk jeli zararlı onu kullanmıyoruz.

O çökük bölgede çatlak mı var. O kısmın daha net bir resmini çekip atın.

Su ısıtıcı, ısıtma lambası vs. var mı akvaryumda?

Bir de o D vitamininin içerik resmini atabilir misiniz? Oranı nedir bakayım.

Hayvanın üstüne birşey mi düştü yada yere mi düştü?

Foruma hoşgeldiniz.

Kabuk jeli zararlı onu kullanmıyoruz.

O çökük bölgede çatlak mı var. O kısmın daha net bir resmini çekip atın.

Su ısıtıcı, ısıtma lambası vs. var mı akvaryumda?

Bir de o D vitamininin içerik resmini atabilir misiniz? Oranı nedir bakayım.

Çökük bölgede çatlak yok sadece çökmüş vaziyette. Isıtıcı yerine evde kalorifer açıyoruz gene bir sıcaklıkta kalıyor ama gene ihtiyaç varsa hangi ürünü kullanmam gerektigini yazabilirsiniz. Vitamin içeriğini atıyorum ayrıca hiç yere düşmedi.
IMG_20231026_074720.jpg

Hayvanın sağlıklı gelişimi için boyca uzun akvaryum, akciğer gelişimi için derin su olmalı. Hayvan bol bol yüzdükçe kabuk yapısında düzelme olmaz ama toparlanma olur. Yalnız plaka katmanını bir parça atması lazım. Yoğunluk baskı yapar.

Bu reptivit D vitamini değil. Bunu haftada iki kez 1 damla ilk stick yemine damlatıp verin.

Eczaneden devit marka D vitamini alın. Hayvanın kabuğunu havlu peçete ile silip 2 damla devit damlatıp parmağınızla yayın. Yarım saat kuru yerde bekletip kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın. Haftada iki kez iyi olur ama havalar soğudu haftada bir ortamın sıcak olduğu zamanda uygulayın.

Devit plakaları yumuşatır ısıtma lambası kurutup gerdirerek açılıp atılmasını sağlar.

Lamba mesafesi için kuru alana hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırıyoruz. Tam yarım saat sonra 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir. Su ise 27-28 derece bandında olacak.

Geri