Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk deformasyonu

Deadly Sto(R)m

Gümüş 5 Üye
Gecen hafta ekledigim kumdan sonra kaplumbagamin uzerinde kum kalintilari oldugunu gordum. Fircalamak icin elime aldigimda kabuguna karsidan bakinca sag tarafin daha siskin oldugunu gordum. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Yaklasik 1,5 yasinda olan kaplumbagami ilk sene %75 raffy p, %25 raffy i ile besledim. Alti aydir da %80 raffy herbivor, %20 raffy vital ile besliyorum. Beslenme kaynakli olabilir mi? Bu arada gecen aya kadar 70 litre su icindeydi, artik 300 litre icinde...

mailto:/2usa92v.jpg
mailto:/2rpz1hy.jpg
mailto:/34yy5xe.jpg
mailto:/21eusy8.jpg

Cvp: Kabuk deformasyonu

yem kısmını bilmiyorum ama uva yada uvb lamba kullanıyorsanız belki kuru alanda sürekli aynı tarafını ısıttığı için farklılık olabilir.

cem' Alıntı:
yem kısmını bilmiyorum ama uva yada uvb lamba kullanıyorsanız belki kuru alanda sürekli aynı tarafını ısıttığı için farklılık olabilir.

Buyumesinde herhangi bir sorun gozlemlemedigim icin uv lamba kullanmadim hic.

hımm o zaman oradan bir baskı olmuş olabilir. resimde tutuğunuz gibi. belki küçüklüğünden beri vardı büyüdükçe bu hale geldi. yeni farkettim dediniz.

Benim büyüklerden edi'dede aynı sorun var kabuğu yamuk ama doğuştan bence endişelenicek birşey yok.

Kabuk deformasyonu sadece beslenme ile alakalı bir durum değil.Ancak ufak bir tavsiye olarak ana yemi vital yapıp herbivor ile yer değiştirmenizi önerebilirim.

Kabukta ki bu bozukluk küçükken aldığı bir darbeye bağlı ya da kalıtsal faktörlerden de kaynaklı olabilir.

Benim kaplumbağamın kabuğuda sizin afacanın kabuğuna benzer bir durumda.

Zencefil' Alıntı:
Kabuk deformasyonu sadece beslenme ile alakalı bir durum değil.Ancak ufak bir tavsiye olarak ana yemi vital yapıp herbivor ile yer değiştirmenizi önerebilirim.

Kabukta ki bu bozukluk küçükken aldığı bir darbeye bağlı ya da kalıtsal faktörlerden de kaynaklı olabilir.

Benim kaplumbağamın kabuğuda sizin afacanın kabuğuna benzer bir durumda.

Zaten iki yem de az kaldı, yeni yem siparişi verirken vitale öncelik veririm.

Küçükken hiç dikkatimi çekmemişti bu deformasyon. Sanırım dediğiniz gibi kalıtsal olup sonradan da çıkmış olabilir.

Bir de bu Kapluş 1,5 yılda 13-15 cm kabuk boyuna ulaştıysa bunun gelecekteki boyu ne olur? :rolleyes:

Dişi ise maksimum 30 cm, erkek ise 25 cm olur.

AEK' Alıntı:
Dişi ise maksimum 30 cm, erkek ise 25 cm olur.

Acikcasi ben hala cinsiyet tayinini tam saglikli yapamadim. Tek dusuncem alt kagu bombelesmedigi icin disi oldugu yonunde. Ama kanitim yok :)

Benimkindede kabuğu sanırım yumuşaktı bir ara, hafif bastırdığımda böyle birşey olmuştu. Hala da devam ediyor. Sanırım ufak bir deformasyon..

Geri