Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk değişimi

https://s4.dosya.tc/server7/5mg9iy/trim.8597B24C-7CE3-4C56-9853-54E581617A36.MOV.html Sesinin videosunu çektim

Bu sana tepki olarak tıslıyor ama hayvanın hali de kalmamış. Gentayı sabah akşam 5 damla damlat. Vitamini günde 2 damla.

Gözlere de sabah akşam dörder damla.

Yedirebiliyorsan fazla da zorlamadan bir iki yedirebilirsin. Hem gücü yerine gelsin hemde bağırsakları çalışmış olsun.

Gözler bir açılsa hayvanda başka bir problem var mı görürüz ama gözlerin durumu başka sıkıntıların teşhisini zorlaştırıyor.

Cem abi sanırım ölüyor ? kurtaramıcam çok halsiz normalde ilaç verirken hızlıca kaçıyordu sabah öyleydi yani ama şimdi çok halsiz elleri ayakları titriyor hareket edemiyor hiç gücü yok ? dayanamıyorum hareket etmiyor edemiyor ?

Ağzını açmıyor bile hiç bir tepki yok hareket edemiyor ? ya kurtaramadım ama sabah çok hareketliydi ilaçtan dolayı mı böyle oldu acaba ? titriyor kollarını haret ettirirken ayakları titriyor hareket ederken gözlerinde bir canlılık yok sabah iyiydi baya birden böyle oldu ? tam düzeliyor diye sevindim nasıl olur ya nasıl 2.5 yıldır beraberiz ?

Cvp: RE: Kabuk değişimi

yelizece' Alıntı:
Cem abi sanırım ölüyor ? kurtaramıcam çok halsiz normalde ilaç verirken hızlıca kaçıyordu sabah öyleydi yani ama şimdi çok halsiz elleri ayakları titriyor hareket edemiyor hiç gücü yok ? dayanamıyorum hareket etmiyor edemiyor ?

Ağzını açmıyor bile hiç bir tepki yok hareket edemiyor ? ya kurtaramadım ama sabah çok hareketliydi ilaçtan dolayı mı böyle oldu acaba ? titriyor kollarını haret ettirirken ayakları titriyor hareket ederken gözlerinde bir canlılık yok sabah iyiydi baya birden böyle oldu ? tam düzeliyor diye sevindim nasıl olur ya nasıl 2.5 yıldır beraberiz ?

Konuyu baştan sona okumuş biri olarak tam ne güzel tedavi oluyor diyordum son durumu nasıl hayvanın inşallah düzelmiştir titremesi. Eğer imkanınız varsa bir veterinere götürün cem bey tekrar aktif olana kadar

O kadar kötüyüm ki size anlatamam çok uğraştım neler neler yaptım hiç ama hiç beklemiyordum sabah benden kaçıyordu suya inmişti oynadım damlasını damlattım yemek koydum ağzına adasına bıraktım eve bir geldim heyecanla elimde vitamin damlası dedimki şimdi damlatırım tam kendine gelir ama çok kötüydü çok adım atacak dermanı yok kolunu kıpırdatmasıyla titremesi bir oluyordu ayakları o şekilde can çekişiyordu resmen inanamadım ya belki vitamin daha erken gelse böyle olmayacaktı diyorum keşke diyorum hep vitaminsiz kaldı güçsüz kaldı çok zayıfldı dayanamadı fark ettim ama öleceğine inanamadım her dakika bakıyorum şimdi hiç tepki yok titreme bile yok büyük ihtimal öldü o kadar büyüttüm neleri atlattı bu sefer atlatamadık son hayvan beslemem sondu bu çok bağlanıyorum ben ? öldü büyük ihtimal bir kez daha kaldırıp tam olarak bakmaya cesaretim yok ?

Hayvana sabahleyin bir daha bak. Şayet sertleşme veya hafif salladığında ayaklar kendini bırakmış tepki vermiyorsa;

Derisi kuruyup çekilmişse;

Göz kapaklarını arala kapatmıyor veya tepki vermiyor ise ne yazıkki ölmüştür. O halde başın sağolsun.

Göz kapaklarını araladığında gözlerine bak. Gözleri sağlam duruyor mu? Göz bebeği içinde beyazlık var mı? Yada yırtılma. Bu gözlerinin kör mü yada iltihap kaynaklı mı kapalı olduğunu öğrenmek için. Bu kadar sürede gözlerinin yarım da olsa açılması lazımdı.

Hayvan uzun süredir beslenemedi. Yağ stoğunu da tüketince iyice zayıf düştü. Vitamin ve mineral eksikliği de baş gösterince iyice bitap düştü. Kendini bıraktı.

Ayakları titriyor demişsin bu B vitamini eksikliği kaynaklı olabilir. Bu durum sinir iletimini zayıflatır. Akciğer enfeksiyonu belirtisi de vardı. Bu sebeple ağzına da genta damlat dedim. Normalde yetişkin hayvanlar akciğer enfeksiyonunu büyük oranda atlatır velakin hayvan tüm enerjisini tüketmiş artık. Bunlar fiziki görülen durum. Hayvanın iç organlarından kaynaklı bir yetmezlik olup olmadığını bilmiyoruz. Sindirim ve boşaltım sistemi uzun süre çalışmadı. Vücuda gıda girmedi.

Bu hayvanlar ölmeye yakın son bir canlanıyorlar. İyileşiyor diyorsun ama hayvan son demini yaşıyor.

Eğer veriler öldüğünü gösteriyorsa tekrar başın sağolsun.

Ölmüş abi baktım bu arada bütün yardımların sabrın için çook teşekkür ederim bende kurtaracağımızdan emindim belkide yemeği daha erken yedirmeliydim vitaminleri daha önce almalıydım hastalığını teşhis edene kadar çok geç kaldık gözleri düzelmişti ama bu seferde akciğerlerinden dolayı ve vitaminsizlikten kurtaramadım dayanamadı daha fazla.. ölmeye yakın muhtemelen sabah olunca çok iyi suyuna bile giriyor akşam olunca ağzını açacak gücü olmuyordu dün bıraktığım gibi kalmış adasında öldü büyük ihtimal kabuğu beyazlamış gözleri çökmüş ? son nefesini ellerimde verdi gelmemi beklemiş sanki ??? hala inanamıyorum birazdan gömecem .. siz sağ olun cem abi yinede elimden geleni yapabildim bunu sizinde sayenizde diyebiliyorum keşke yaşasaydı ömrü bu kadarmış tekrardan her şey için çook teşekkür ederim size..

Başınız sağolun inanın okurken kötü oldum ama kurtarma çabanız için ikinizi de candan takdir ettim

Geri