Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Sertlaştiricilerinde Yeni Bir Bakış ve Kabuk Solüsyonu

Tarçın~

Altın 2 Üye
Kaplumbağama hediye edilen kabuk sertleştiricisini kullanmaya karar verdim.Fakat kabuğuna değil de yemine kullanayım dedim.Yemine haftada 2 ya da 3 kez 10-20 damla civarında damlattım.Düzenli kullanıldığında kabuğun düzgün bir yeşil renk almasını ve gelişmesine katkı sağlıyor.Markası da Biyo Tortucal'dı.Yalnız bu kabuk sertleştiricisi damlalıklı bir şey , yani krem gibi bir şey değil.

Şu Devit3'ü hepimiz biliyoruz.Geçenlerde bunu yemin üstüne damlatmaktan vazgeçtim , çünkü artık yemeğin tadını mı kötüleştiriyor , kokusu mu kötüleşiyor bilemiyorum benimkiler yemek yemez hale gelmişlerdi.Ben de dur kabuklarına süreyim bunu dedim.Kaplumbağaların kabuğuna sürdüm ve güneş altında yarım saat , normal bir lamba altında 2 saat olmak üzere kabuklarını ısıttım.İnanır mısınız haftalardır çözemediğim bir problem olan kabuk beyazlamasının önüne geçtim.Güneşlendirmeyi kestikten sonra bol vitamin damlatmama rağmen kabuk beyazlamasını engelleyememiştim ama çözüm yolunu geçen hafta keşfettim.

Bunu kullanmadan önce de insanların derilerine kullanıp kullanamadığını ve kaplumbağaya zararı olur mu diye araştırdım ve hatta veterinerlerle konuştum."Kaplumbağalar kobay değildir."İyi bir sonuç aldım ve size de tavsiye ederim.

Bir kulak çubuğu , pamuk ya da peçete yardımıyla kabuğuna azıcık sürebilirsiniz.Çünkü çok sürerseniz kuruması zor ve zararı olabilir.Yalnız iyice vitamini iyice emdirdiğinize emin olun çünkü suya salınım yapabiliyor.Zeytinyağı gibi suyun üstünde birikebiliyor.

Değişik, denemek lazım. Evinde eskiden kabuk sertleştirici olanlar deneyebilir. Bende yok, denemeler sonucu bakarım, işe yaramışsa satın alırım ben de. :D

Deneyenler var mı?Ayrıca geçen kapluş besleyen bir veteriner vardı o da kapluşlarının kabuklarını kabuk vitaminiyle ovuyormuş.Ama sakın ilaç kurumadan suya koymayın diyordu...

Veteriner haklı aynen öyle , kurumadan koymamak lazım.

Başlığı iyice okusaydınız benim bunun denediğimi ve iyi sonuç aldığımı anlayabilirdiniz.:)

cok iyi bir fikir Tarcın, devit 3 ü kabuguna sürmeyi ben de deneyecegim. sanırım haftada 1 kez yapsam yeterli olacaktır zaten halihazırda bir kabuk problemim olmadıgı için. paylaşım ve tecrübelerin için teşekkür ederiz : )

Evet arkadaşlar , harika haberlerim var!Ben bu solüsyonun harika etkileri olduğunu farkettim.Geçen hafta cuma günü kabuğuna Devit3'ten sürdüm ardından 2 saat bir kapta kurumaya bıraktım.Sonra biraz daha sürdüm , bir 2 saat daha kurumaya bıraktım.(O arada deri bölgelerini ıslattım ki haşlanmasın diye.)4 saatin sonunda arta kalan ilacı kabuğundan temizleyip paludaryuma bıraktım.Geri dönüp kaba baktığımda "tam 12 tane" kabuk derisi değiştirdiğini (attığını) farkettim.Yani sık sık eski kabuklarını atarak büyüyordu...

Sonra dün tekrardan kabuğuna vitamin sürmek için elime aldığımda kabuktaki yeşil rengin daha canlı olduğunu gördüm.Yani bu ilaç kabukta kullanılınca güneş etkisi bile yapıyormuş.:)Dün de 2 saat kurumaya bıraktım , kapta 4 tane daha kabuk derileri gördüm.

Sonuçta bu ilacın çok güzel etkisini gördüm.Reçetesindeki miktara göre haftada 2 gün 2'şer kere kullanıyorum.Daha fazlası zararlıymış.Zaten kaplumbağalarda da hem D3'ün fazlası zarardır hem de hızlı büyüme ömrünü kısaltabilir ve kabukta biçimsizleşmelere yol açabilir.

bu kadar cabuk faydasını görecegimi tahmin etmezdim =/ kaplumbagamın rengi kahverengiydi, gecen gün aynı işlemi uyguladıktan sonra bugün de yaptım ve şimdiden bir kısmını değiştirdi derinin, alttaki deri de parlak bir yeşil. kabuga hemen etki ediyor ve kabugun emmesini saglıyor devit3. kabuk değişim sürecini de hızlandırıyor. daha önce yemine damlatırken bu kadar faydasını görmemiştim.

O zaman kabuğuna diş fırçasıyla ya da pamukla falan sürüyoruz. sonra yemine hiç damlatmıyoruz değil mi? Yemine de sonradan kabuk sertleştirici damlatıyoruz. Peki o şart mı kabuk sertleştirici damlatmak? Biraz fazla soru sordum ama... Ben işte cevabınıza göre alacağım kabuk sertleştirici. Şimdilik yemine vitamin damlatıyorum deep fix. O da kabuğuna sürülebilir değil mi? Bitince biyotortvit alacağım.

ben kabuguna elimle dagıttım devit3 ü. ama kabuk sertleştirici kullanmadım. şahsen tercih etmiyorum sertleştiriciyi. zaten vitaminim ve devit-3üm var.

bende bugun akvaryumu temizliyordum.kapluşu diş fırcasıyla temizlerken kabuğunun yumuşak olduğunu fark ettim. ne önerirsiniz?

februata' Alıntı:
bu kadar cabuk faydasını görecegimi tahmin etmezdim =/ kaplumbagamın rengi kahverengiydi, gecen gün aynı işlemi uyguladıktan sonra bugün de yaptım ve şimdiden bir kısmını değiştirdi derinin, alttaki deri de parlak bir yeşil. kabuga hemen etki ediyor ve kabugun emmesini saglıyor devit3. kabuk değişim sürecini de hızlandırıyor. daha önce yemine damlatırken bu kadar faydasını görmemiştim.

Söylediğim gibi çok güzel etkiliyor.Patentini mi alsam ne...((:)

cahide' Alıntı:
O zaman kabuğuna diş fırçasıyla ya da pamukla falan sürüyoruz. sonra yemine hiç damlatmıyoruz değil mi? Yemine de sonradan kabuk sertleştirici damlatıyoruz. Peki o şart mı kabuk sertleştirici damlatmak? Biraz fazla soru sordum ama... Ben işte cevabınıza göre alacağım kabuk sertleştirici. Şimdilik yemine vitamin damlatıyorum deep fix. O da kabuğuna sürülebilir değil mi? Bitince biyotortvit alacağım.

Kabuk sertleştiricisinin markası BiyoTortucal , vitaminin adı ise BiyoTortvit.Evet bir şey yardımıyla Devit3'ü kaplumbağanın kabuğuna sürüyoruz.İsteğe bağlı olarak ayrıca vitamin ya da sertleştirici kullanabilirsiniz.Yalnız bu 2'sinin de miktarı ve hangi markayı kullandığınız önemli.

Aslında ben de bundan sonra kullanmamayı düşünüyorum sertleştiriciyi.Çünkü sertleştiricimin pek bir etkisi olmadı kabukta...İçinde sadece kalsiyum ve D3 var ve ben kullanılması gereken miktarı kullanıyorum ama çok fazla etkisini göremedim.

Belki de pek kaliteli bir şey kullanmıyorum.Biraz daha araştırayım şu vitamini ve sertleştiriciyi bakayım.

Ayrıca bu takviyeler yemin tadını mı kötü yapıyor nedir benim bıdık bu takviyeleri yeme damlattığımda yemeği istekli yemiyor.Bu yüzden çok az kullanıyordum.Bitince de sertleştiriciyi (vitamin kullanmak zorundayım) yenisini almayacağım belki.Sadece Devit3'ü ve çok çok az da BiyoTortvit'i kullanacağım.Çünkü ağızdan alınan , yani yeme damlatılan vitamin ve ilaçlar yemin tadını bozuyor anladığım kadarıyla.Ben de sadece vücuduna vitaminleri biraz da olsa katabilsin diye vitamini azıcık kullanacağım.

Arkadaşlar bende bir marka var adı spell turtle diye vitamin ve kabuk sertleştirici diyor üstünde yemine damlatıp yediyorum ve suyunu değiştirdikten sonra da suyuna 3-4 damla damlatayıorum.Size bir sorum olcak kaplumbağa verdiğim bu ürün kabuk sertleştirici için idealmidir yoksa extradan D3 tarzında birşey almak daha mı sağlıklıdır
saygılar

kabuk sertleştirici yerine beaphar sera biotortvit gibi markaların vitaminlerini kullanmanızı tavsiye ederim.. kabuk sertleştiricinin herhangi bir şekilde kullanılması taraftarı değilim zaten forumu da gezdiğinizde daha detaylı bilgilere ulaşırsınız yine de soracağınız başka bir şey olursa sorabilirsiniz

evet sizin de dediğiniz gibi kabuk sertleştirici yerine vitamin kullanmak daha mantıklı bencede.Vitaminler daha çeşitli vitaminlere ve bol vitaminlere sahipler ve ayrıca sertleştiricinin içindeki vitaminlerede sahipler.Vitamin kullanmak daha sağlıklı sertleştirici adında bir kimyasal kullanmaktansa.Bu konuda sizinle aynı fikirdeyim.İyi bir yem ve iyi bir vitamin sanırım kaplumbağam için yeterli olacaktır.Devit 3 hakkında neler düşünüyorsunuz kısaca açıklarmısınız acaba?
saygılar

devit3ü yemlerine katarak verebilirsiniz.. bunun dışında kabuğa filan da sürüldüğünü duydum ama kabuk için herhangi bir madde kullanma taraftarı değilim direkt kabuk yüzeyine uygulanan.. vitaminlerle ya da diğer alternatif yöntemlerle kabuk sertleşmesi rahatça sağlanabilir..

Arkadaşlar gayet güzel bir ilaç bu ben ilk önce yemine damlattım ama zar zor yedirdim tadını kötü yapıyor sanırım vitaminler.Suyuna damlatmadım suyun üsünde tabaka yapacağını biliyordum.Sonunda kabuğunu bir pamuk yardımıyla yaydım 15 dakika spotun altına koydum sora diş fırçası ve pamukla ılık suda duruladım.Kabuğu gayet sağlıklı oldu suyun içinde jan jan yapıyor gerçekten güzel parlıyor.Esas sorum 15 dakika kuruması için yeterlimidir? birde kaç damla damlatmam lazım kabuğuna?

kabuğun sağlığı için herhangi bir faydası bulunmuyor çoğu solisyon ve temizleyici vb ürünlerin.. kabuğun parlaklığından ziyade sağlığı sert olması daha önemli :) kabuk sertliğini de sağlayan d vitamii ve kalsiyumdur.. bunları kaplumbağanıza diğer yollardan vermenin daha sağlıklı olduğu düşüncesindeyim şahsen.. sorunuza gelince 15 dakika az bir zaman olabilir suya koyduğunuzda yayılım yapmamasına dikkat etmelisiniz..

Geri