Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk yumuşak

EMRE1991

SKF Delisi
üst ve alt kabuklarında yumuşama var neden olabilir akvaryum kuru alan ısıtıcı filtre ısıtıcı lamba bütün herşeyim tam ama nedense son 2 gündür yumuşak kabukları

Cvp: kabuk yumuşak

''Kuyruk tarafıysa'' kaplumbağanız yavru ise böyle şeyler görülebiliyor.

Hmm bu konuyu bilmiyorum bilen arkadaşlar cevaplasın.

Sedat bey demek ki bakımda bir yerde bir yanlış var.

Kaliteli yemler, vitamin ve kalsiyum takviyesi yapılan bir kaplumbağada bu durumun yaşanmaması lazım.

Kullandığınız yemleri, güneşlendirme veya kalsiyum takviyenizi gözden geçirmenizi öneririm.

kış olduğu için güneşlendiremiyorum bursa bölgesi kışın çok esiyor güneş olsa bile çıkaramıyorum o yüzden seranın yemlerini ve vitaminlerini kullanıyorum şuanda bi anda oldular böyle

haftada 1 gün arayla tavuk eti et balık meyve veriyorum
haftada 2 günde fırçalıyorum kabuklarını

İmkanınız varsa UV lamba almanızı tavsiye ederim. Birde hangi yemi kullanıyorsunuz? Devit-3 kullanmanızı öneririm ayrıca. Yemlerine emdirerek haftada bir verebilirsiniz.

Bu arada bahsettiğiniz kabuk yumuşaması öyle 2 günde olmaz. Haftalar, hatta aylar geçmesi gerekir. Belki siz daha önce farketmediniz. Ama kaliteli yemler ve düzenli vitamin takviyesi yaptığınızı söylüyorsunuz. Bir hastalığı yoksa yavaş yavaş düzelmesi gerekir.

Raffy P
Raffy Vital
Raffy I Gammarus
bunları kullanıyorum uvb lambaların fiyatlarına baktım şuanda o kadar bütçem yok ama en kısa zamanda alıcam doğru söylüyorsunuz belkde ben yeni fark ettim yumuşaklığı

Kullandığınız yemler gayet kaliteli yemler. Bakım şartları da iyidir büyük ihtimalle. Çünkü kapluşlara iyi baktığınızı biliyorum ben sizin :) O zaman başka bir problem var gibime geldi.

işte o problem ney :) ısıtıcı filtre çim halıdan kuru alan filen yaptım herşeyim tamam ama durduk yere kabuk yumuşaması kuru alana çıkmama gibi hareketler başladı anlamadım gitti

Kabuk yumuşaması durumunda; kabuğa biraz bastırdığınızda lastiğimsi bir esneme ileri aşamalarında bastırdığınız bölgede iz kalması, raşitizm hastalığının habercisidir. Bu hastalığın ana nedeni UV ışığın eksikliğinden oluşan Vitamin D eksikliği ve kalsiyum alımındaki azlık olarak açıklanabilir.

Tedavi yolu olarak hemen yemleri ile beraber vitamin ve kalsiyum alımı sağlanmalı ve UV ışığı yansıtılmalıdır(UV florasan, spot vb..). Veterinerde ek olarak D3 iğneside yaptırılabilir.

Birde tedavi yöntemi olarak bir yumurtayı iyice haşlayınız. Bu yumurtayı haşladığımız suda bir gün bekletiniz. Beklettiğimiz suyu kaplumbağamızın suyuna ilave ediniz. Bunu uygulayın bakalım bir değşme olacak mı?

yemde yemiyorlar öyle fazla bütün yemler suyun üstünde yüzüyor vitamini nasıl vericez bilmiyorum bi caresini bulcam artık d 3 kabuğuna sürsek olmazmı ?

En etkili yolu ağızdan vermek. Ağızdan enjektörle kapluşa verebilirseniz birkaç damla bence işe yarayabilir. Ama kapluşun ağzını açarken çok dikkatli olmak gerek. İğne bir yerine batmasın. Birde veterinere gösterin bir isterseniz. Ek olarak haslanmış yumurta suyunu kapluşun suyuna dökmenizi öneririm.

tamam ozaman ben bi denim bunları bakalım ne olucak gelişmelerden haberdar ederim

Gelişmelerden haberdar ederseniz seviniriz. Geçmiş olsun :)

Arkadaşlar ben yeni konu açmıyım dedim cevabı verilmiş ama benimde yavru kaplumbağalarımın kuyruk tarafının kabuğu yumuşak sorun değil deme endişelenmeme gerek yok (ikisininde öyle)

bu gün baktımda biraz sanki içeri göçmüş kabukları ne yapmam lazım veteriner bulamadım burda 40 wt lık ampül kullanıyorum 100 wt lukmu kullansam artık daha sıcak olsun diye kuru alan

Geri