Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk Yumuşaması

zeynepp

Yeni Üye
Selamlar tekrar ben! Öncelikle ailem akvaryuma çok karşı ve hatta 2. kaplumbağayı alalım diyorlar. Hala ölüm fanusunda benim kaplumbağam ve kabuklarinin kenarları yumuşamaya başladı sanırım. Az önce elime alıp kontrol edeyim derken katlanıyordu kabuğu minicik ellesem bile. Ne yapacağımı bilmiyorum ailem tüm ek gereçlere karşı (ışık, uvb ışığı, su değiştirme, kabuk temizleme, vitamin, günde 2-3 kere yem verme, günde 2-3 kere güneşlendirme gibisinden ve tüm hepsini ben yapıyorum çok korkuyorum birşey olacak diye veterinere bile karşılar.) İkna etmeye çalıştıkca daha da sinirleniyorlar ama bir tane fanus buldum daire onun içinde bazen derin diye yüzdürebileceğimi düşünüyorum şuanki çok sığ olduğu için. Ne yapacağımı ben de şaşırdım cidden mutlu olsun istiyorum onu gördükçe üzülüyoru . Özet olarak akvaryuma geçiş yapamıyorum ve kaplumbağamın kabuğu sanırım yumuşamaya başlıyor. Hatta sanırım çok sorun değil ama günde sadece 2-3 saat uyumuyor. Stickslerden başka birşey yemiyor onu da anlayamadım.
*Bu arada modlarla veya adminlerle özel olarak nereden konuşabilirim?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu durumda tek çareniz kaplumbağayı sahiplendirmek olacak. Sistem gerekliliklerini sağlayamazsanız hayvan hastalanıp ölecektir. Bu maliyeti yüksek bir hobi. Hayvan büyüdükçe maliyetler artacak. Su ve elektrik faturasını katmıyorum.

Siz ne kadar çabalasanız da sonuç bu.

Yavrularda kabuk esnek yapıda olur bu darbeyi absorbe etmekle birlikte iç organların baskı altında kalmasını önler.

Kabuğun ön kısmı arkaya nazaran biraz daha sert olur. Ön kısım arka kadar yumuşak olup incelirse, göz çukurları gözükecek şekilde gözler içeri çekilirse kemik erimesi var demektir.

Yemi günde iki kez veriyoruz. Kabuk kirlenmedikçe temizlemeye gerek yok.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
İsim üzerine basıp DM başlat tuşuyla mesaj atabilirsiniz.

zeynepp

Yeni Üye
Bu durumda tek çareniz kaplumbağayı sahiplendirmek olacak. Sistem gerekliliklerini sağlayamazsanız hayvan hastalanıp ölecektir. Bu maliyeti yüksek bir hobi. Hayvan büyüdükçe maliyetler artacak. Su ve elektrik faturasını katmıyorum.

Siz ne kadar çabalasanız da sonuç bu.

Yavrularda kabuk esnek yapıda olur bu darbeyi absorbe etmekle birlikte iç organların baskı altında kalmasını önler.

Kabuğun ön kısmı arkaya nazaran biraz daha sert olur. Ön kısım arka kadar yumuşak olup incelirse, göz çukurları gözükecek şekilde gözler içeri çekilirse kemik erimesi var demektir.

Yemi günde iki kez veriyoruz. Kabuk kirlenmedikçe temizlemeye gerek yok.
ha tamam sadece arkasinda yumusama var gibi hissetmistim onun disinda sorun yok ve sahiplendirmek bile istemiyorlar dedigim gibi 2. kaplumbagayi dusunuyorlar.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ya uygun bir sistem kurup gerekeni yapacaklar yada sahiplendireceksiniz. 2. Kaplumbağa maliyeti iki katına çıkarır. Temiz bir ikinci el akvaryumda bakabilirsiniz.

zeynepp

Yeni Üye
Ya uygun bir sistem kurup gerekeni yapacaklar yada sahiplendireceksiniz. 2. Kaplumbağa maliyeti iki katına çıkarır. Temiz bir ikinci el akvaryumda bakabilirsiniz.
ikinci kaplumabagayi bulamadilar. Ailem yer kapliyor diye istemiyor yoksa maliyetini falan ben veririm diyorum. Ne gerek var hayvan orada da yasiyor guzelce iste kucuk zaten diyorlar. Anlatiyorum daha cok kiziyorlar. Vardi bizim akvaryumumuz filtremiz falan satmislar keske onceden kaplumbaga alsaymisiz ya da satmasalarmis :,D. Sonuc olarak izin vermiyorlar hala.

zeynepp

Yeni Üye
Gammarus hepsinde aynı onda sıkıntı yok ama ahm makbul bir marka değil diğerlerini almayın.

Deep fix reptiviti alın diğer kabuk jelini almayın o sağlıklı birşey değil. Kabukta deformasyon yapıyor. Alana hemen çöpe atın diyorum.

Kısaca gammarus ve deep fix reptiviti alın. Bir de diğer önerdiğim yemleri.

farkli bir forumda boyle bir cevap vermissiniz ve almayin dedikleriniz yine bizde var ironik bir sekilde. Ne yapmam gerekiyor?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kabuk jelini çöpe atın. Ahm varsa arada verip bitirin. Bir daha almayın. Bu hayvanlarda dişiler 35 cm; erkekler 30 cm kabuk boyuna kadar büyür. Ömürleri de bir o kadar olur. Tabi tam donanımlı uygun sistemde.

zeynepp

Yeni Üye
Kabuk jelini çöpe atın. Ahm varsa arada verip bitirin. Bir daha almayın. Bu hayvanlarda dişiler 35 cm; erkekler 30 cm kabuk boyuna kadar büyür. Ömürleri de bir o kadar olur. Tabi tam donanımlı uygun sistemde.
tamamdir tesekkur ederim ama yemin bitecegini dusunmuyorum