Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta beyaz lekelenme

Işık

Bronz 5 Üye
Kaplumbağanın Kabuğunda beyaz-grimsi lekelenmeler var. Fotoğrafta Kabuğunu fırçalayıp temizlemek için kaba koymuştum normalde akvaryumda. Bekletilmiş musluk suyu kullanıyorum. Hazır su vs. Kullanınca bu Iekelenmeler olmuyormuş sanırım fakat hazır su satın almıyorum evdeki içme suyunu da temiz bi kaynaktan kendim dolduruyorum.

Başka sitelerde musluk suyunun bekletilmesinin Ve Kabuğu diş fırçasına tuz sürüp fırçalamanın işe yaradığını okudum. Tuzu denedim fakat lekeler geçmedi.

Işık vurunca ve kuruyunca Iekeler daha da belirginleşiyor. Ne yapmalıyım? Tuzu birkaç Kez daha denemeli miyim?

Lekelerin sağlığına bir zararı var mı? Eğer Iekeler geçmezse ne olur?

Bunun yanı sıra bir de başka bir konudan daha bahsetmek istiyorum. Kabuk piramitleşmesi diye bir şey varmış ve fazla protein verince oluyormuş, Bebek Kaplumbağalarda zaten kabuğunun üst kısmı biraz daha çıkık oluyor. Piramitleşip piramitleşmediğini nasıl ayırt ederim?

Yem olarak Stick Ve Karides yemi kullanıyorum bunun dışında haftada 1 -nadiren 2- kez haşlanmış yumurta beyazı ve Marul yiyor. Nadiren de azıcık haşlanmış tavuk. Mineral yem almayı planlıyorum fakat akvaryum vs. derken harcamalar bir hayli arttı. Yakın zamanda yeni yem vs. şeyler almayı düşünmüyorum

Kaplumbağaların başı büyüklükte yem yemesi gerektiğini biliyorum fakat stick ve küçük Kuru Karidesle ayarlamak zor oluyor. Kaç tane stick Kaç tane Karides Vermeliyim?

Marul, yumurta, Stick ve karidesle bir beslenme planı oluşturulabilir mi?

Ekli dosyalar

• 20210505_143329.jpg
    20210505_143329.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 56
  • 20210505_143319.jpg
    20210505_143319.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 56
  • 20210505_143207.jpg
    20210505_143207.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 56
Foruma hoş geldin.

O kabuktakiler kireç önemli birşey değil. Piramitleşme plaka katmanlaşmasına bağlı kabuğun orantısız yükselmesidir. Bu hayvan daha yavru plaka katmanı yok.

Yavrular çok yoğun bir kir, alg, yosun bağlamadıkça temizlenmez. Kabuk ve derileri narindir zorlamaya gelmez. Sakın fırçalama öyle bir durum yok.

Hayvanın göz ve kulakları sağlam. Kabuk şekli güzel gen kusuru yok. Yalnız altbağada baskıya bağlı hafif bir çukurlaşma var. Bu ya parmak baskısı olabilir yada yüzlercesini bavula koyup getiriyorlar o vaziyette ezilmiş olabilir ama çok bir sıkıntı yok. Bol yüzüp sağlıklı gelişirse toparlar.

6 cm kabuk boyuna kadar protein ağırlıklı beslenirler. Sera raffy P ve gammarus yeterli olur sonra çeşidi artırırız. Sera raffy P al. Onda mineral yem var ayırıp ayrı öğün olarak veriyoruz.

Karides dediğin gammarus bir stick iki gammarusa denk gelir. Stick yemin markası nedir?

Akvaryumda sistem hazır mı? Kuru alan ısıtma lambası su ısıtıcı, bunlar elzem malzemelerdir.

Öncelikle teşekkür ederim.

Evet alt bagasindaki cukurlasmayi ben de fark etmiştim eilme aldığımda. İlk sahiplendigimde cukurun zaten var olduğunu sanmıyorum elime nadiren alıyorum ve aldığım zamanlarda da çok dikkat ediyorum baskı yapmamaya özen gösteriyorum. Bir keresinde 3-4 günlüğüne evde yalnız bırakmıştım arkadaşım yem vermeye geliyordu eve döndüğümde fark ettim o cukurlugu. Umarım en yakın zamanda toplarlar :(

Serra raffy P yi birkaç gün içinde internette sipariş edeceğim teşekkürler.

Stick yemi Pet shopçu vermişti üzerinde pets family turtle stick yazıyor. Günde kaç tane vereyim? Gammarusu kaç tane Vermeliyim? Günde 2 kez nadiren de 3 kez azar azar besliyorum çünkü bazen sürekli yerlerde yem arıyor kakasını yem sanıp ağzına alıp daha sonra çıkarıyor.

Isıtıcımiz var. Filtre yeni aldım kuru alanı biraz daha yükseltip su seviyesini arttirinca onu da kullanmaya başlayacağım. Lambamiz maalesef hala yok. Ama şu an pek de gerekli değil sanırım çünkü havalar zaten sıcak ve ben akvaryumumun gündüz neredeyse yarisini gece de 3/4 unu kapatıyorum. Pek usuyecegini sanmıyorum o yüzden.

Lamba en önemli ekipman. Hayvanı ısıtıp metabolizmasını canlı tutmakla kalmaz aynı zamanda kabuğu kurutup üzerinde yosun ve mantar gibi biolojik oluşumların üremesini önler. Büyüdükçe eski plakaların gerilip açılarak atılmasını sağlar.

Yavrular en ufak esinti ve soğuktan etkilenir ve çabuk enfeksiyon kaparlar. Onun için 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakılmaları gerekir. Yavrular hareketli ve büyüme aşamasında olduklarından aşırı enerji tüketirler buda bünyelerini zayıf tutar. Hastalığa karşı hassas olurlar. Büyüdükçe vücutlarını kullanabilmeyi öğrenir ve yağ depolamaya başlarlar bu noktada 7 cm kabuk boyu civarı başlar.

Günlük kafa hacmi oranını ikiye böleceksin, o oran tek öğünü verir. Sabah gammarus, akşamları stick yemleri verirsin. Yada tam tersini. Göz kararı ayarlayamazsan bir fazla verirsin hayvan enerji harcadığı için tolere eder.

Diğer yem gelince program yapalım.

Lamba en önemli ekipman. Hayvanı ısıtıp metabolizmasını canlı tutmakla kalmaz aynı zamanda kabuğu kurutup üzerinde yosun ve mantar gibi biolojik oluşumların üremesini önler. Büyüdükçe eski plakaların gerilip açılarak atılmasını sağlar.

Yavrular en ufak esinti ve soğuktan etkilenir ve çabuk enfeksiyon kaparlar. Onun için 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakılmaları gerekir. Yavrular hareketli ve büyüme aşamasında olduklarından aşırı enerji tüketirler buda bünyelerini zayıf tutar. Hastalığa karşı hassas olurlar. Büyüdükçe vücutlarını kullanabilmeyi öğrenir ve yağ depolamaya başlarlar bu noktada 7 cm kabuk boyu civarı başlar.

Günlük kafa hacmi oranını ikiye böleceksin, o oran tek öğünü verir. Sabah gammarus, akşamları stick yemleri verirsin. Yada tam tersini. Göz kararı ayarlayamazsan bir fazla verirsin hayvan enerji harcadığı için tolere eder.

Diğer yem gelince program yapalım.
Tamamdır teşekkürler

Merhabalar,

Kaplumbağamın kabuğunda yeni beyazımsı lekeler oluştuğunu fark ettim ve biraz daha farklı. Kireçten olduğunu sanmıyorum. Sanırım bu sefer ki önemli bir şey. Alt bağasında da çizik gibi bir şey olduğunu fark ettim. Acaba yaralandı mı dicem ama akvaryumda sadece kum, filtre, ısıtıcı, kök ve taş bir kuru alan var bunların ona zarar vereceğini sanmıyorum. Çünkü sivri, keskin köşe vs. hiç yok.

Bunun yanı sıra üst ve alt kabuğunda renk değişimleri gözlemledim. Büyüdüğü için olabilir diye düşündüm ama yine de ters giden bir şey varsa diye endişeleniyorum.

Bir de son zamanlarda fark ettim ki Kaplumbağam gün içinde ısıtıcının uç kısmının altına girip kabuğunu o uç Kısma sürtüyor. Bir keresin de sıkıştı sanmıştım fakat sonra fark ettim ki bu hareketi bilinçli yapıyormuş. Aynı şekilde filtrenin altına girip Köşelerine kabuğunu sürtüyor, ileri geri gidip kabuğunu kaşıyor. Bazen de kökün altına girip yine bu eylemi gerçekleştiriyor. Bu normal bir durum mu yoksa endişelenmeli miyim? Kendisi bu şekilde kabuğunu Kaşırken derisine veya kabuğuna zarar verir mi? Ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• 20210526_133858.jpg
    20210526_133858.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 35
  • 20210526_133959.jpg
    20210526_133959.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 34
  • 20210526_133959.jpg
    20210526_133959.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 33
  • 20210526_135127.jpg
    20210526_135127.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 32
  • 20210526_134040.jpg
    20210526_134040.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 35
Sırt çizgisindekiler kendi rengi. Diğerlerinde plaka açılması var ama bir kısmı net değil. Altbağadaki bir yere sürtüğünü gösteriyor o iyileşir. Yavrularda ince ve esnek olduğu için çizilmeye karşı daha duyarlıdır. Tırnağınla baskı uyguladıysan o bile yapabilir.

Kabuğuna ıslak diş fırçasına tuz yada karbonat döküp yavaşça fırça deri ve gözlere temas etmesin. Arkasından varsa kabuğuna devit damla sür. Bir damla yeter alt üst yay sonra parıldama yapmayacak şekilde resmini çek. Mantar mı kireç mi bakayım. Eczaneden alacaksın bunu.

Hayvan büyüdükçe alttan daha geniş plaka gelir. Bunlar katmanlaşır. Hayvan ısıtma lambası altında kururken üst plakalar kuruyup gerilir ve kaşınır. Hayvan kök yada başka birşeyin altına girerek kaşınıp açılanları atar. Bu kaşınma hareketine popo sallamaya benzediği için twerk hareketi deriz. Yalnız kök çok ağırsa altında kalabilir.

Hayvan tabanda iken parmağınla kaşıyabilirsin. Bazıları kaçar bazıları twerk yapıp sallanır. Bunu bir yerde kaşındığı sırada yaparsan daha çabuk uyum sağlar. Yalnız çok baskı uygulama hayvan nefes almak için su yüzüne çıkmak isteyebilir. Parmak baskısından kendini kurtarabilsin. Bu da arada güven bağı oluşturan bir harekettir.

Bahsettiğiniz damla bu mu?

Şans eseri yarın tam da dışarı çıkacaktım. Yalnız 17 yaşındayım bu damlayı eczaneden almak için 18 yaşında ya da daha büyük olmam gerekir mi?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210526-182510_Chrome.jpg
    Screenshot_20210526-182510_Chrome.jpg
    462.2 KB · Görüntüleme: 15
Yok yaş haddi yok, alabilirsin. Bu antibiyotik değil, D vitamini. Kırmızı reçete ile satılan ilaçlar o şekilde.

Sırt çizgisindekiler kendi rengi. Diğerlerinde plaka açılması var ama bir kısmı net değil. Altbağadaki bir yere sürtüğünü gösteriyor o iyileşir. Yavrularda ince ve esnek olduğu için çizilmeye karşı daha duyarlıdır. Tırnağınla baskı uyguladıysan o bile yapabilir.

Kabuğuna ıslak diş fırçasına tuz yada karbonat döküp yavaşça fırça deri ve gözlere temas etmesin. Arkasından varsa kabuğuna devit damla sür. Bir damla yeter alt üst yay sonra parıldama yapmayacak şekilde resmini çek. Mantar mı kireç mi bakayım. Eczaneden alacaksın bunu.

Hayvan büyüdükçe alttan daha geniş plaka gelir. Bunlar katmanlaşır. Hayvan ısıtma lambası altında kururken üst plakalar kuruyup gerilir ve kaşınır. Hayvan kök yada başka birşeyin altına girerek kaşınıp açılanları atar. Bu kaşınma hareketine popo sallamaya benzediği için twerk hareketi deriz. Yalnız kök çok ağırsa altında kalabilir.

Hayvan tabanda iken parmağınla kaşıyabilirsin. Bazıları kaçar bazıları twerk yapıp sallanır. Bunu bir yerde kaşındığı sırada yaparsan daha çabuk uyum sağlar. Yalnız çok baskı uygulama hayvan nefes almak için su yüzüne çıkmak isteyebilir. Parmak baskısından kendini kurtarabilsin. Bu da arada güven bağı oluşturan bir harekettir.
Dediklerinizi yaptım. Diş fırçasına tuz döküp fırçaladıktan sonra kabuğundaki lekelenmeler azaldi sanki ya da bana öyle geldi emin değilim. Sizce mantar mı? Umarım değildir. Çok endişeliyim.

Mantar neden oluşur ki? Nasıl tedavi edilir? Yaşadığım yerde veteriner de bulmak çok zor.

Bir de kafasının üstünde çok hafif beyazımsı şeffaf bir leke diyeceğim ama Ieke gibi değil bir şey var. Çok ufak ve zar zor belli oluyor. İşık vurunca falan. Kendi rengi mi? Yoksa mantar mı? Önemsiz bir şeydir umarım.

Ekli dosyalar

• 20210601_090645.jpg
    20210601_090645.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 26
  • 20210601_090812.jpg
    20210601_090812.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 26
  • 20210601_091039.jpg
    20210601_091039.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 26
Mantar değil o beyazlıklar, plaka açılmasına bağlı matlaşma ve kireç var. Sırttaki kahverengilik nedir? Bunlar mantara da benziyor yanığa da. Tırnağınla yada cımbız törpü farketmez fazla bastırmadan o kısımları bir yoklar mısın, kazınıyor mu? Kahverengi mantar beyazdan tehlikelidir. Kemiği oya oya yer. Aman ellerini bol sabunla yıka mantarsa bulaşmasın.

Eczaneden baticon alıp havanın iyi olduğu zamanlar kabuğu kurutup pamukla sırtına komple sürüp 10 dakika kuru yerde beklet. Kalanı havlu peçete ile silip akvaryuma koyarsın.

Kahverengilikler ne ben de bilmiyorum zaten yeni oluştu onlar. Sırtını filtrenin altında Kaşırken biraz yontmuştu kabuğunu onunla alakalı olabilir diye düşünmüştüm KahverengiIiği. Kendi kendine Kabuğunu onarıyor sandım. Umarım mantar değildir.
Tırnaklarımla kazımaya çalıştım ama kazınmadı.

Kaplumbağanın mantar kapmaması için ne lere dikkat etmeliyim?

Evde şu an batikon var. Markası fark etmiyor değil mi? Batikonu sürüp Kabuğunda beklettikten sonra su ile durulayayım mı sırtını yoksa peçete ile silmek yeterli mi? Bir de bu batikon uygulama işini bir kerelik mi yapacağım? Yoksa birkaç gün arayla falan mı?

Mantar sisteme iyi steril edilmemiş birşey konduğunda olur. Yani bulaşma yoluyla. Bizim elimizde dahi olsa bulaşır. Mantar nemli ortamı sever. Onun için ısıtma lambasının bir artısı da kabuğu kurutup bu ve yosun gibi oluşumları önlemesidir.

Kabuk büyürken alttan yeni plakalar gelir üsttekiler açılırken kaşıntı yapmaya başlar. Kuru alanda kururkende bunlar gerilir ve kaşıntı yapar. Sürtünme sebebi budur. Aynı zamanda sürtünerek bunları atarlar.

Baticonda iyot vardır bu mantar gibi oluşumları öldürür. Birkaç gün uygularsın. Ama havanın iyi olduğu saatlerde. Durulama da yapabilirsin ama su akvaryumla emsal sıcaklıkta olmalı.

Sebep başka birşeyde olabilir. Ama mantarmış gibi önlem alalım.

Mantar sisteme iyi steril edilmemiş birşey konduğunda olur. Yani bulaşma yoluyla. Bizim elimizde dahi olsa bulaşır. Mantar nemli ortamı sever. Onun için ısıtma lambasının bir artısı da kabuğu kurutup bu ve yosun gibi oluşumları önlemesidir.

Kabuk büyürken alttan yeni plakalar gelir üsttekiler açılırken kaşıntı yapmaya başlar. Kuru alanda kururkende bunlar gerilir ve kaşıntı yapar. Sürtünme sebebi budur. Aynı zamanda sürtünerek bunları atarlar.

Baticonda iyot vardır bu mantar gibi oluşumları öldürür. Birkaç gün uygularsın. Ama havanın iyi olduğu saatlerde. Durulama da yapabilirsin ama su akvaryumla emsal sıcaklıkta olmalı.
Batikon işlemini 4 veya 5 kez uyguladım havanın iyi olduğu günlerde. Kullanmaya devam edeyim mi?

Ekli dosyalar

• 20210611_120852.jpg
    20210611_120852.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 20
  • 20210611_120914(0).jpg
    20210611_120914(0).jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 20
  • 20210611_120835.jpg
    20210611_120835.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 20
Şimdi kabuk netleşti. Mantar değilmiş. Sadece üstteki eski plakalar aralanıp altta hava boşluğu yapmış. Bunlar zamanla atılır alttaki temiz renk ortaya çıkar. Baticon sürmeye gerek yok artık.

Öncelikle merhaba,

Bayram tatilinde evde değildim 8 gün ama birkaç gün arayla eve tam 3 kez uğradım. Kaplumbagama yem verdim ve filtresine çalıştırdım. Bugün eve temelli döndüğümde kabuğunun çok garip bir halde olduğunu gördüm.

Fotoğraftakinden daha beter haldeydi. Hemen bir kabın içine alıp banyoya götürdüm. Diş fırçası ile nazikçe kabuğunu fircaladim. Lekeler giderek azalmaya başladı. Ama gördüğünüz gibi tam geçmedi. Hatta kabuğunun kenarlarındaki o lekenin ucu havaya doğru kalkiyordu. Bir parçası elime takıldı ve koptu. Fotoğrafta görüyorsunuz kopan parçayı. Kabuğu geliştiği için mi böyle yoksa bir şeyler ters mi gidiyor lütfen yardımcı olun.

Ekli dosyalar

• 20210725_163134.jpg
    20210725_163134.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 18
  • 20210725_163107.jpg
    20210725_163107.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 17
  • 20210725_163244(0).jpg
    20210725_163244(0).jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 17
Hayvan büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir ve üstüste katmanlaşır. Bir süre sonra bunlar atılmaya başlar.

Kabuktaki durum açılan plakalara bağlı matlaşma bu katman atıldığında orjinal rengine döner.

Hayvan büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir ve üstüste katmanlaşır. Bir süre sonra bunlar atılmaya başlar.

Kabuktaki durum açılan plakalara bağlı matlaşma bu katman atıldığında orjinal rengine döner.
Çok şükür ????

Geri