Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta lekeler çözüm yardim

oguncekic

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar 1 yaşında dişi kabuktakj bu lekelerden nasıl kurtulabiliriz beyaz değil kabuk rengi yardım lütfen (cem bey)

Ekli dosyalar

• IMG_20231003_222302.jpg
    IMG_20231003_222302.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20231003_222250.jpg
    IMG_20231003_222250.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20231003_222332.jpg
    IMG_20231003_222332.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 13
Foruma hoşgeldiniz.

Eski plakaları atıyor ona bağlı matlık var, bir miktarda kireç, bunlar dökülünce temiz kabuk ortaya çıkar. Açılanları tırnakla yada ağzı düz cımbızla yoklayın. Ama önce hayvana ait diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Fırçayı 45 derece açıyla tutup fırçalarsanız kılları plakalara takılıp açılanları çıkarabilir.

Devit 3 yapmama gerek varmı acaba ve ayrıca panik yapılacak birşey değil degilmi cem bey

Yok devit gerektirecek durum yok. Hayvanı bunaltmayalım.

Sofra tuz uygulaması kaç günde bir ve kaç dk uygulamaliyim ve ayrıca bu kabuk atma işlemi çok uzun sürer mi

Bazen sırtını kasıyor suda bunun için ne yapmaliyim siz bambu koku filan demişsiniz bir sohbette zorunlumu bambu koku faydası olurmu

Bir kez uygulayıp bakın. Duruma göre haftada 1 kez tuzsuz olarak fırçalayabilirsiniz.

Plaka değişimi hayvanın büyümesine bağlı değişir, bazı hayvanlarda ince yapıda olur parça parça kopar, bazılarında kalın olur tek parça halinde çıkar. Aynı şekilde deri değişimi de senede bir yada iki kez görülebiliyor.

Bir yerlere sürtünme ihtiyacı duyuyorsa mango yada mopani kökü kullanırız. Hayvan altına girip kaşınır. Bunlar kahverengi renktir. Birbirlerine benzerler yalnız mopaninin beyaz kabuğu vardır. Şekil olarak düz yere koyduğunuzda ters V gibi hafif altında gireceği boşluk olmalı. Ne altında kalacak kadar ağır ne de üstünden kayıp düşecek kadar hafif olmalı.

Kabuk boyu kaç cm?

15 17 cm var Cem bey kabuk çürümesi filan değil degilmi sirti

Birde çok yemek istiyo günde 1 kez veriyorum kafası boyunda ve kıvırcık haftada 2 kez

Efe bey aralardaki yosun gibi fircalayinca çıkıyor onlarimi diyorsunuz ip gibi çıkarken fircalayinca kireç onlarmi

15 cm üstü ise 15 stickten az vermeyin. 17 cm ise 20 adedi de geçebilirsiniz. Limiti kendiniz belirleyin. Kırıp yerse sorun değil hap gibi yutarsa karnında şişip hazımsızlık yapıyor. Yetişkinlerde kafa hacmini biraz aşabiliyoruz. 20 cm üstünde 40-45 adede kadar yiyebiliyorlar. Bu miktar normal stick yem boyuna göre. Mesela kan kurdu şekilli tetra reptomin büyüktür.

Hangi yemleri kullanıyorsunuz?

15 cm üstü ise 15 stickten az vermeyin. 17 cm ise 20 adedi de geçebilirsiniz. Limiti kendiniz belirleyin. Kırıp yerse sorun değil hap gibi yutarsa karnında şişip hazımsızlık yapıyor. Yetişkinlerde kafa hacmini biraz aşabiliyoruz. 20 cm üstünde 40-45 adede kadar yiyebiliyorlar. Bu miktar normal stick yem boyuna göre. Mesela kan kurdu şekilli tetra reptomin büyüktür.

Hangi yemleri kullanıyorsunuz?
Cem bey size ulaşma şansım varmı başka bir platform olabilir

Yok buradan sadece. Ama DM atabilirsiniz.

Siz bana yazın lütfen dm den ben bulamadım dm yi kusura bakmayin

Evet hayvan sağlıklı. Hayvan önceden boş yumurta atmış mıydı?

Suyu biraz daha yükseltin. Rampa üstüne 2-3 cm kalana kadar.

Tabana vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Eşelenip vakit geçirir.

O yapay çime dikkat edin koparırsa söküp üçgen yada petek delikli kalın paspas alın.

Isıtıcı tetra ht ise tam batar yatay olarak tabana 6-8 cm yukarıdan konumlandırın.

Kan kurdunu ne kadara aldınız?

Bir de dajana gammarus sticks yemi alın.

Geri