Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaç kaplumbağanız var?

Bahar Yüce

Bronz 5 Üye
arkadaşlar evde kaç kaplumbağanız var ? Mesela 1 veya 2 veya 3 yaniii :D Mesela evinizde 1 kapluş besliyorsunuz sorun çıkıyor mu çok uğraştırıyor mu? aynı şekilde 2 de de 3 dede biraz anlatır mısınız kapluşlu hayatınızı.
Ben yakında orta boy 1 tane alıcam:)

bende 2 tane var bi sorun cikarmiyorlar .. ama benimkiler yavru... cok sirinler :D

Cvp: kaç kaplumbağanız var?

bende 1tane var 12cm uzunluğunda şu anlık bi sorunumuz yok ,yavruyken almıştım şu anda da gayet huzurlu. yavruyken iki kaplumbağa almamanızı tavsiye ederim çünkü ikiside erkek çıkarsa sorun yaşana biliyo.

2 kaplumbağam var biri 2 yaşında adı duman diğeri 1-2 aylık adı kül yeni bitane daha alıcam onları çok seviyorum

Bende 7 tane var hıc bır zahmetlerı yok aksıne daha cok almak ıstıyorum daha dogrusu sahıplenmek:D

ikiden fazla olması sıkıntı yaratabiliyor. biz cinsiyetlerini anlamıyoruz ama onlar bunun farkında. özellikle büyük olan ve sonradan gelenlerden birisi erkekse saldırma meyili artıyor küçükken hallediyor meseleyi. ve bu işi uzun vadeli düşünürseniz hayvanlara ona göre ortam hazırlamak gerekiyor. gelen her bir kaplumbağa katıyla masrafı yükseltiyor. bunu iyi düşünmek lazım.

aktif61 arkadasim son yazdiin sansa bagli benim 2 yavru kaplumbam var ikiside erkek bi sorun yasamiyolar gayet guzel anlasıyolar :D

Tosbik57 onlarin yavru oldugunu soylemissin. Kucukken cinsiyetlerini bilemezsin. Ve zaten ikiside erkek olsa bile yavrular hala. Sorun olmaz yani.

cinsiyet olarak butun ozellikleri erkeğe benziyor.. yavrular ama cinsiyetleri belli :D

Benim 3 tane var biri 9 biri 7-8 diğeri 5 cm simdilik sorun cikarmıyorlar ve kavga etmiyorlar insallah ileride de kavga etmezler 3'ünün de erkek olmasından korkuyorum.

Ama 2 erkek 1 disiyse de sorun cikar. insallah 2 disi bir erkektir :)

zaten benim bildiğimde kaplumbağaların cinsiyeti 10-12 cm arası anlaşılır ve bu süre içinde yani kabuk boyu 10 -12 olunca cinsel olgunluğa ulaşırlar ve kavgalar bundan sonra başlar ben böyle biliyorum tabi yanlış olabilir uzman arkadaşlar daha iyi bilir.

Doğrudur. Gözle cinsiyet kesin olarak normal süreçte 10 cm ve üzeri kaplumbağalarda kesinleşir. Bundan önce kesin cinsiyet kan testi ile belirlenir.
Saldırıların cinsiyet ve baskınlık konularında genelde başladığı dönem büyümeye başladıkları gençlik zamanlarıdır. Sık olmasada baskınlık anlamında küçükkende anlaşmazlıklar çıkar.

Erkek sayısının fazlalığı her zaman maksimum risktir.

Ben de yukarida yazdigim gibi 2 disi 1 erkek olmesi icin dua ediyorum

1997 - 2001 arası 2 adet benekli kaplumbağa besledim. Yerli bir türdü. Bir dişi bir erkek. Aralarında hiç sorun olmadı ama zaten tam teşekküllü bir paludaryumda da yaşamadılar. Yani onlar sadece hayatta kalmaya çalışıyorlardı. Ama çok sevmiştim onları. Çirkin şeyler :)

2007-2010 arası tam teşekküllü bir paludaryumda 2 adet kırmızı yanak besledim. Biri dişi diğeri erkek. Bakımlarını yaptığım son yıllarında kavgaya başlamışlardı. Daha doğrusu erkek kur yapıyordu ve dişi kura karşılık vermiyordu. Erkek de sinirlenip saldırıyordu. Hatta bu yüzden dişinin kuyruğunun ufak bir parçasını kopardı. Sonunda alan yetmezliğinden Antalya'ya yolcu oldular; güzel ve büyük bir bahçe göletine.

Şimdi 1 adet kırmızı yanak beslemekteyim. Aslında amacım Mississippi Map Turtle almaktı. O olmazsa benekli ya da çizgili kaplumbağa almaktı. Ama hiçbir yerde kırmızı yanaktan başka cins bulamadım ve benim sadık yarim kırmızı yanaktır dedim :) Fakat çiftlerin anlaşamaması durumunu göz önüne alarak, ayrıca alan ihtiyacının daha da artacağını hesaplayarak (yavruyken değil belki ama 25 cm kabuk boyu olduklarında sorun olabilir) ve son olarak doğal ortamlarında çiftleşme haricinde yalnız yaşam sürdüklerinden tek beslemeye karar verdim.

iki tane bir yasinda kaplumbagalarim var. cok duygusallar cok yaramazlar ve cok uyanik hayvanlar. ben kizarsam hemen uzulurler. genelde pesimde kosturup cirpinirlar suda. yem verirkende sulari hep yuzume sıçrar. cok heycanlilar. ve en cok annemi severler dominat karakter oldugu icin heralde. annem onlarin yanina oturur turku acar pcden onlara bakarak turku soyler. benim odamdayken bana sinirli baktiklarinda cep telefonumu yorganimin altina koyar ders calisiyo gibi yapardim. babamin gelicegini sezerlerdi. ve babam gidince de yine normal bakarlardi. hala minik bi yavrudan farksizlar ama inanilmaz tatlilar. tipki yeni yurumeye baslamis bebekler gibiler. etrafta olan biteni anliyorlar. ama benim onlarla iletisimim farkliydi yani ben oturup onlarla konusur sohbet ederdim sarki soyler piyano calardim. candan bana olan rahatsiz oluyorum sus tepkisini kolunu isirip tuhaf bir ses cikararak belirtirdi. ben piyano calarken kopruye cikip bana bakardi. ama ben piyanoda gelisi guzel seslere basip delirdigimde kolunu isirirdi. tipki muslumcu genclerin kolunu jiletlemesi gibi. benim hayal dunyam cok genis ve duygusal fazla seven bir insanim. bu yuzden kaplumbagamin kolunu isirmasi belkide bana artislik taslamasi hadi gelsin yemler artik demesi. ama bilmiyorum ben seviyorum ve boyle algiliyorum kaplumbagalarimin hareketlerini. kuzenim cok kiziyor bocek gibi akli var ne anliycak diyo ama cidden oyle degil. beni anliyorlar bakislari degisiyor davranislari degisiyor. ve cok ama cok duygusal hayvanlar. kizdigimda yavasca gozlerini ve basini yana cevirir agir agir kendini suya sokar. normaldede hep kurumus gozlerini acmaya calisir bana bakar sonrada cirpinir ben nereye yonelirsem oraya yuzer. ercan kopruden yavasca kafasini cikarir bnide unutma yem veriyosan bak der gibi bakar. bazen candani kiskanir ve ona sinirli bakar bak sen suna yalaka butun yemleri alacak akli sira "

diyomus gibi olur. yani onlari konusturan benim hayallerim evet ama onlar da gercekten duygularini belli ediyorlar. ama daha yeni yeni bu mutluluklarini yasiyorum. cunku kucukluklerinde boyle degildiler benimle iletisim kuramazlardi yani

kaplumbagalarinla bag kurmaz ilgilenmezsen sevemezsen onlari bnim kadar. burda kaplumbagalarini vermeye calisan cok insan var sende onlardan olursun ki sakin olma. cunku onlar cok duygusal hayvanlar. ama sen yemliyom aha yuvasini kurdum herseyi tam deyip atarsan bi odaya olmaz. simdi o benim kaplumbagalarim kedi kopek gibi. "sevgiyle ve ilgiyle" cicekleriyle konusan ve cicekleri hep acan insanlar var arkadaslar. ben hayvanlarimin duygusal olduklarini ve anlayabildiklerini dusunuyorum. bu yuzden kimse bana kuzenimin dedigi gibi bocek kadar akli var ne anliycak demesin

Geri