Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaçınılmaz durum, yan yüzme

KaanKariz

Bronz 5 Üye
Yemek yemiyeyen kaplumbağa yan yüzmeye başladı sol arkası havada yüzüyor dipte durmaları azaldı dibe giderken bile arka sol havada. Monotox mu kullanmalıyım en etkili yol bumudur yoksa hala erken mi yüzeyde duruyor karaya gece çıkıyor

Cvp: Kaçınılmaz durum, yan yüzme

Suda yan durma akciğer enfeksiyonu belirtisi. Su sıcaklığını 30-33 dereceye çıkarın. Vitamin takviyesinde bulunun. Eğer iştahı yoksa halsizse yani durumu bariz derecede kötüyse antibiyotik tedavisine geçin. Gentamisin ve onadron öneririm.

Gentamisin onadron ? genelde tetradoks veya monodoks öneriliyor bence biran önce tedaviye başlayın size monodoks öneririm bu sırada akvaryum sıcaklığı 30 derece olsun tedaviyi uygularken 33 dereceye çıkarın.

Ben prensesin tedavisinde kullanmıştım. İşe de yaramıştı. Kullandığım için biliyorum. Bu ilaçları damla şeklinde eczaneden temin edebilirsiniz. Bende sizin dediğiniz ilacı duymadım.

Onadron göz damlasıdır, diğeri antibiyotiktir birbirisiyle ilgisi yoktur.. Antibiyotik akciğer enfeksiyonu için kullanılır, göz damlalırı da bu esnada gözü kapanan kaplumbağaları iyileştirmek için.

Bu damlalar kaplumbağaların tedavisinde kullanılıyor. Önceden bilgi sahibiyim. Baya bir araştırmıştım Prensesin tedavi sürecinde.

Akvaryumun suyunu 30 derecenin üstüne çıkarın ve eczanelerde bulabileceğiniz monodox ilacı kullanmalısınız!

Uygulayacım antibiyotik ne olmalı gözler iyileşmişti zaten damlaya gerek yok. Su 30derece ben bunu filtre ve ısıtıcısı olan ayrı biyere aldım ısıtıcı 30da ama 33 yapıp monotoksu suda ezicem sonra akvaryuma dökücem su seviyesi düşük olacak ve bu ufak kare akv. kadar bi kap olduğu için geçmeli kapağı var onu kapatıcam 8litre hava kalıyor içerde bi 10da su vardır. Isıtıcı lamba olmayacak olmalımı? Birde o kadar oksijen tüketemez heralde 10 saatte ben ortam soğuk kaldığı için lambayı açık tutuyorum 18-20 saat falan

Doksisiklini bir bardak suya karıştırın. Bir enjektörle bu sudan 1 cc çekin. Bu 1 ccden de 2 damla ağzına damlatın.

Ben monotoks kullanmamıştım son dönemlerde tetradox kullandığımı hatırlıyorum. Su sıcaklığı 33 derecede olucak ve bu sıcaklık sabit olucak diye hatırlıyorum. Sonra aldığınız kabın üstünü havlu gibi bir şeyle kapatın. Kapluşun nefes aldığı ortamdaki sıcaklıkla su sıcaklığı birbirine eşit olsun. Kuru alan lambasına gerek yok.

Kaan bey tedavim başta başarılı oldu Prenses iyileşti ama hastalığı sonra yeniden tekrar etti ve herşeyi yapmama rağmen onu kaybettim :(

Doksisiklin alıp 2damla damlatıcam hergün monotoxda alıp suyuna kırıcam ayrıca vitaminli karides ve stick yemde atıcam kaba. hazır gitmişken devit 3 de alırım onu damlatırım yeme üzerinede havlu nasılsa hava geçer havludan. Bu arada 2konu açılmış yine bu telefonun 3gsinden kaynaklanan bişey ben hiç açamadım sanıyordum şansa gördüm açıldığını. "Gateway timeout" ile karşılaşıyorum sıkça ama bazen böle oluyor.

Aman dikkat devit3'ü yeme damlatıp suya atmayın suda zeytin yağı gibi kalır.Direk ağzına vermeye çalışın kaplumbağanın.

Yalnız suyunu hergün değiştirin. İlaçlı suyun içine tekrar ilaç atmayın. Toksik etki yapabilir.

Suya damlatırsanız Devit-3'ü kapluşun gözlerine zarar verir.

Doksisiklin monodoksun veya tetradoksun içeriği, yanlış anlaşılma oldu galiba. İlacı suya koyabileceğiniz gibi kapluşun ağzını açtırabilirseniz damla olarak ağzından da verebilirsiniz. İkisi aynı anda değil alternatif yöntem olarak söyledim ben.

Ağzını açtırmak biraz zor oluyor kapluşlarda. Ağzını açtırabilirseniz ilacı şırıngayla ağızdan verebilirsiniz. Böylece ilacı aldığına emin olursunuz. Ama dediğim gibi kapluşun ağzını açmak mesele.

Ağzını tığ ile falan açabileceğimi düşünüyorum. O zaman bi bardak suya atıp iki damla vericem ve bendeki reptivit den damlatıcam yeme ki zaten yemeyecektir. Yemezse bi kapsüle 2damla vitamin damlatıp şırıngayla vermeyi de düşünüyorum.

Yalnız ağzını tığla açıcam derken. Kapluşa batırmayın yanlışlıkla. Çok dikkatli olun. Kapluş kafasını sağa sola oynatırsa tığı batırabilirsiniz.

Tığ ile açmak çok tehlikeli istenmeyen kazalara yol açabilir. Enjektörün ucuyla denersiniz açmayı ama çoğunlukla Yeşim hanımın söylediği gibi açmıyor ağızlarını bu keratalar. Yemek yiyorsa yemine damlatabilirsiniz.

Arkadaşlar tetrasklin gibi bişey verdi veteriner dün biraz ağzına damlattım suyuna da. Monotox un 4de 1ini suyuna döktüm ve avicap avitamini kapsülünün yarısını ağzından verdim zorlada 1tane vitaminli stick yedirttim. Şu anda su 32 kara 27derece. Uyguladıklarım 2farklı veteriner tedavisi. Biri tetrasklin ve monotox verdi pek bilgileri yoktu kendi sorularımı kendim cevapladım diğeri ise avicap ve tetradox verdi zaten monotox ile aynı diye bide ondan almadım. Bu arada yuzmesi bazen normal bazen sıkıntılı. Önerilerinizi dinliyorum çok teşekkürler.

tetrasiklin monodoks ve tetradoks aynı ilaçlar. Eğer kapluşun ağzına damlatabiliyorsanız fazladan suyuna dökmenize gerek yok diye düşünyorum ben.

Geri