Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaçınılmaz durum, yan yüzme

Cvp: Kaçınılmaz durum, yan yüzme

Eğer ağızdan verebilirseniz ben daha etkili olacağına inanıyorum. Sonuçta ilacı aldığından emin olursunuz. Ama ağzını açmak sorun. Enjektörü kapluşa batırmamaya özen göstermelisiniz. Çok dikkatli olmalısınız. Birde bu ilacı ağızdan verdiğinizde ilacın etkili olması için su sıcaklığının mutlaka 33 derece olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Veteriner fakültesine gittiğimde bana tetradox'u önermişlerdi. Ben tedavi sırasında tetradox'u toz halinde direkt olarak suyuna koymuştum. Yine su sıcaklığını 33 dereceye ayarlayarak tabi. Kapluş küçük olduğu için iğne yapmadılar. Birde dediğim gibi akvaryumun üzerini havluyla kapatırsanız soluduğu hava da sıcak olur.

Bugün yüzmesi düzgün, baya yüzdürdüm.
Şimdi su 33.5 derece ama ısıtıcı 31de tutabiliyor en fazla. Yeni su mavi damla vitamin damlattım bide vitaminli stick bıraktım 2tane yarına kadar rahatsız etmiycem bakalım.

Cvp: Kaçınılmaz durum, yan yüzme

Iısıtıcının sıcaklığı en fazla 31 derece mi olabiliyor? Ben imkanınız varsa 33 dereceye sabitlemenizi öneririm. Daha düşük sıcaklıklarda ilaç etki etmiyor diye biliyorum. Birde ilacı toz halinde akvaryumuna koyuyorsanız mavi damlayı çok damlatmayın. İlaçla ikisi tepkimeye girerek kapluşa zararlı olabilir. Tetradox'u ya da hangi ilacı uyguluyorsanız kapluşu akvaryumda 12 saat boyunca ilaçlı suda bekletin. Zaten 12 saat sonra suyun rengi koyu sarı bir renk alıyor ve iyice bulanıklaşıyor. 12 saat sonrasında suyunu dökün ve taze su koyun yine 33 dereceye ayarlayın. Akvaryumunuzun üstünü havluyla örtmeyi de unutmayın. Geçmiş olsun :)

Teşekkürler. Büyük ısıtıcıyı koyunca 33e sabitledim ısıyı üzeri de örtülü. Ama ufaklık hala çoğu zaman uyuyor. Mavi damla ve vitaminli suyu yarın tazeliycem sudaki yemlerin etrafı örümcek ağı bağlamış gibi. Suyun bu ısısına rağmen hala uyuşuk ve yemek yemiyor. Büyük kaba aldığımda aslan gibi yüzüyor. Dibe de batabiliyor rahatlıkla. Bir günde iyileşmiş kerata. yemek konusunuda halletsek biran önce başka bişi istemiyorum.

Geri