Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kafa derisinde endişe verici soyulma!

potash

Bronz 1 Üye
Arkadaşlar dün fark ettim yem verirken. Kaplumbağamın kafasının tepesinde yuvarlak bir açılma var. Deri tamamen açılıyor giderek sanki; damarları görünüyor gibi geldi. Elbette yarın hemen veterinere götüreceğim ama fikirlerinizi almak istedim.

Ekli dosyalar

• kaplus1.jpg
    kaplus1.jpg
    64.1 KB · Görüntüleme: 230
  • kaplus3.jpg
    kaplus3.jpg
    59.7 KB · Görüntüleme: 250
Isıtma lambası kullanıyor musun ? Akvaryumda başka hayvan var mı ?

Bu arada kabuğu kir içinde kabuğu diş fırçası ile yavaşça ovalayıp derisine değdirmeden fırçala. Pislik kalksın bir de kabuğa bakalım. Alt ve üst bağada delikler var mı emsal yaradan diğer deri bölgelerde var mı ?

Bunları acilen bildir.

Cvp: RE: kafa derisinde endişe verici soyulma!

cem' Alıntı:
Isıtma lambası kullanıyor musun ? Akvaryumda başka hayvan var mı ?

Bu arada kabuğu kir içinde kabuğu diş fırçası ile yavaşça ovalayıp derisine değdirmeden fırçala. Pislik kalksın bir de kabuğa bakalım. Alt ve üst bağada delikler var mı emsal yaradan diğer deri bölgelerde var mı ?

Bunları acilen bildir.

üst kabuğun ve alt bağanın resimlerini ekledim. Akvaryumunda her türlü teçhizat vardı; 1 aylık hastane yatış sürecimde bir arkadaşıma emanet etmiştim. Sağ olsun, hiç ilgilenmemiş. Şimdi şehir değiştirdim, maalesef gerekli hiçbir şeyi getiremedim yanımda. Acilen yeni bir paludaryum düzenleyeceğim. Ancak bu deri soyulması çok endişe verici. Daha bir-iki güne dek böyle bir şey yoktu. Başka bölgede yani deri kısmında benzer bir soyulma yok.

Ekli dosyalar

• kaplus4.jpg
    kaplus4.jpg
    63 KB · Görüntüleme: 148
  • kaplus5.jpg
    kaplus5.jpg
    44.7 KB · Görüntüleme: 155
  • kaplus6.jpg
    kaplus6.jpg
    44.3 KB · Görüntüleme: 145
Lamba yok yani ya da yakacak herhangi birşey.

Eczaneden baticon ve deri için antibiyotikli pomad al. Baticonu bir kaç gün sabah akşam sür. Pomad da mantar coşturacak bir şey olmasın bazılarının uzun süreli kullanımı mantara sebep olabiliyor. bunu özellikle belirtirsin.

Baticonu ve pomadı kuru bir yerde süreceksin. Baticon sürdükten sonra 5 dakika kadar, arkasından pomadı süreceksin bu da 10-15 dakika duracak. Sonra silip kaba alırsın. Hayvanın göz ve ağzına temas etmesin.

Kabı pislik içinde onu da anti bakteriyel sabun ile yıka ama kokusu gidecek kadar durula suya salınım yapmasın. Suyu sürekli temiz olacak. Petshoptan metilen mavisi alıp iki günde bir, suyuna bir damla damlat.

Bu yara iki günlük iş değil. En az 2 haftası var yara kabuk bağlamış ve yakın zamanda yüzülünce bu şekle dönmüş. Civar bölgedeki etsi doku kurumuş. Eğer lamba yakmadıysa ki lamba yanığı uzun süre o bölgeye değmeli ki böyle bir hasar oluştursun. Bu ya et yiyen bakteri yada senin eleman ya da başkası bu hayvanın üstünde sigara söndürmüş.

Hayvan veya kapla ilgili işlemlerde bu dediğim bakteri veya mantar ihtimaline karşı eldiven kullanmayı ve antibakteriyel sabun ile ellerini yıkamayı unutma.

Ekipman ve akvaryum işini en kısa zamanda halletmen iyi olur. Hayvan büyük buna göre direk ömürlük akvaryuma geçmen masrafları azaltır.

Cvp: kafa derisinde endişe verici soyulma!

Üstadın dediği gibi olağanüstü birşey var bunda sigara işi banada mantıklı geldi, biri kesin zarar verecek bişe yapmış hayvana yoksa bu hale nasıl gelsin ve diyorsun ki dün farkettim. Bunu farketmemek mümkün değil.

potash' Alıntı:
Arkadaşlar dün fark ettim yem verirken. Kaplumbağamın kafasının tepesinde yuvarlak bir açılma var. Deri tamamen açılıyor giderek sanki; damarları görünüyor gibi geldi. Elbette yarın hemen veterinere götüreceğim ama fikirlerinizi almak istedim.

Acilen veteriner hekimine götürmelisin. Cem'in dediği gibi et yiyen bakteri değilse yanığa benziyor ama mantar da olabilir. Veteriner hekimi en iyisini söyleyecektir. Yanık ise silverdin isimli gümüş içeren krem insanlarda çok etkilidir. Kedime de yaralarının kapanması için vermişti veteriner hekimi. 

Acilen veteriner hekimi görmeli...

Tost' Alıntı:
potash' Alıntı:

Acilen veteriner hekimine götürmelisin. Cem'in dediği gibi et yiyen bakteri değilse yanığa benziyor ama mantar da olabilir. Veteriner hekimi en iyisini söyleyecektir. Yanık ise silverdin isimli gümüş içeren krem insanlarda çok etkilidir. Kedime de yaralarının kapanması için vermişti veteriner hekimi. 

Acilen veteriner hekimi görmeli...

Arkadaşlar öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.  Hepsini dikkate alacağım. Bu yara kısa süreli değil demişsiniz. Haklı olabilirsiniz ancak ben getirirken plastik kaba yerleştirdim otobüste taşıyabilmek için ve cidden yoktu böyle bir açıklık. İşte birkaç gün önce yem verirken fark ettim. Et yiyen bakteri ise çözümü neyse derhal halledeceğim ama dediğiniz gibi o gerizekalı sigara falan söndürmeye yeltendiyse onu herhalde gebertirim. Mecburi ani şehir değişikliği, ekonomik yetersizlik, ailenin "kızım ne dertler var; sen bi kaplumbağaya takmışsın" şeklindeki yaklaşımları bir an önce müdahale etmemi geciktirdi. Ama bu işin bahanesi yok! Artık yeter, derhal inisiyatif alıyorum. Zümrüt yedi yıldır benimle; hiçbir zaman bir sağlık problemi olmamıştı bu şekilde. Ve haklısınız yaşam şartlarının getirdiği ihmal gerçeğini kabul ediyorum. Gereken her şeyi yapacağım yavrumun sağlığı için. Tüm gelişmeleri, tedavi sürecinin aşamalarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Zümrüt'ü iyileştireceğim.

Allah sifa versin.Bana da biraz olaganustu bir durum gibi geldi ama kotu zan almayalim yine de mubarek gunlerde,ozellikle.

Belki oynarlarken bir kaza olmustur.

Bir duzelme var mi gun gectikce?

Geri