Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kafasını sallıyor ve yemek yemiyor

DORA

Yeni Üye
Merhabalar ,

Su kaplumbağam dün akşam eve geldiğimde garip şekilde hareketsizdi. Normalde yem kutusunu elime alır almaz sudan fırlayacak kadar hareketlenirdi. Bu sefer yüzüme boş boş bakıyor, suda yüzerken kafasını yavaş hareketlerle sağa sola sallıyor. su yüzeyine çıkmaya çalışırken de kafasını yukarı aşağı sallıyor. Çiftleşme dansında olduğu gibi hızlı bir sallama değil bu yalnız.

Sanki gözleri iyi görmüyor gibi, akvaryumun yan camlarına çarpıyor , belli aralıklarla ön ayaklarıyla gözlerini ovuşturuyor ve çok sevdiği mineralli yeminin yakınından bile geçmiyor.

Tüm bu belirtiler bir anda olunca beni çok endişelendirdi. Lütfen bunun bir hastalık mı yoksa normal bir sürecin başlangıcı mı olduğunu söyleyebilir misiniz?

Not: havaların Ankara'da ani soğumasından kaynaklı olabileceğini düşünerek ısıtıcısını devreye soktum ama su sıcaklığıyla alakalı olsa diğer kaplumbağamın da aynı belirtileri göstermesi gerekmez miydi?

Cvp: KAFASINI SALLIYOR VE YEMEK YEMİYOR

Dora bey hoş geldiniz öncelikle.

Alt kabuğun durumu nedir ? pembeleşme varmı ? Kuru alanda zaman geçirme süresinde artış falan varmı?

Bu hareketsizlik akciğer enfeksiyonu başlangıcı olabileceği gibi normal bir durumda olabilir. Açıkcası tam net bir şey söyleyemiyorum.

Bahsettiğin gibi cereyanda kalma durumuna dikkat edin. En ufak hava akımına mağruz kalmalarında bile hastalanabilirler. Ne kadar dışarıdan güçlü olarak gözükse de hassas bir bünyeye sahip hayvanlardır. Su sıcaklığını birkaç gün 30 a yükseltin ve kuru alan ısıtıcı ampulü gün boyu açık tutun.

Ekipmanlarınız hakkında da detaylı bilgi verirseniz veya akvaryumunuzun fotoğrafını çekerseniz eksiklikler hakkında yardımcı olabiliriz.
Geçmiş olsun.

Ayrıca uygunsuz ortamdan ötürü hava akımını mağruz kalmaları durumunda iki kaplumbağa da aynı anda hastalanacak diye bir şey yok. Diğeri daha sonrada yakalanabilir.
Söylemeyi unutmuşum, bu aralar daha sıkı gözlemleme yapmaya çalışın ve durumunu kontrol edin. Minerali ve yemlerini yediremezseniz bir kaç gün, sera reptilin vitaminden alıp ağızının kenarlarına sürersiniz. Bir kaç damlada olsa bünyesine girer hiç olmazsa.

bumble bee' Alıntı:
Dora bey hoş geldiniz öncelikle.

Alt kabuğun durumu nedir ? pembeleşme varmı ? Kuru alanda zaman geçirme süresinde artış falan varmı?

Bu hareketsizlik akciğer enfeksiyonu başlangıcı olabileceği gibi normal bir durumda olabilir. Açıkcası tam net bir şey söyleyemiyorum.

Bahsettiğin gibi cereyanda kalma durumuna dikkat edin. En ufak hava akımına mağruz kalmalarında bile hastalanabilirler. Ne kadar dışarıdan güçlü olarak gözükse de hassas bir bünyeye sahip hayvanlardır. Su sıcaklığını birkaç gün 30 a yükseltin ve kuru alan ısıtıcı ampulü gün boyu açık tutun.

Ekipmanlarınız hakkında da detaylı bilgi verirseniz veya akvaryumunuzun fotoğrafını çekerseniz eksiklikler hakkında yardımcı olabiliriz.
Geçmiş olsun.

Ayrıca uygunsuz ortamdan ötürü hava akımını mağruz kalmaları durumunda iki kaplumbağa da aynı anda hastalanacak diye bir şey yok. Diğeri daha sonrada yakalanabilir.
Söylemeyi unutmuşum, bu aralar daha sıkı gözlemleme yapmaya çalışın ve durumunu kontrol edin. Minerali ve yemlerini yediremezseniz bir kaç gün, sera reptilin vitaminden alıp ağızının kenarlarına sürersiniz. Bir kaç damlada olsa bünyesine girer hiç olmazsa.

Hoşbulduk Bumble Bee,

Hızlı ve detaylı cevabınız için teşekkürler. Kabuğunun altında pembeleşme yok ancak kahverengi 3 adet kırmızı mercimek büyüklüğünde lekeler fark ettim. Benim canavarlar sürekli ada parçaladıkları için kuru alan yaratma konusunda sorun yaşıyorum bu yüzden su yüzeyine yakın durabilmeleri için suyun içerisine bahçeden bulduğum ve iyice dezenfekte ettiğim bir taşı koydum.Bunun üzerinde duruyorlar genelde.

Bugün akvaryumu balkondan içeri almayı düşünüyorum artık. Su sıcaklığını 31 derece yapmıştım.

Sularına damlattığım bir vitamin damlası var ama sizin bahsettiğiniz mi şu an bilemiyorum. Eve gittiğimde aynı şey mi bakacağım.

Takip etme konusuna gelince, zaten bu durumu o kadar çok canımı sıktı ki, bütün gün işime adapte olamadım. dün akşam neredeyse bir saat yanında durup hareketlerini takip ettim. İnşallah iyileşecek çünkü çok hızlı gelişen bir yavru. İlk geldiğinde (8 ay önce) 1 TL kadardı şimdi neredeyse avuç içi büyüklüğünde! Direncinin yüksek olduğunu tahmin ediyorum.

Not: bu akşam fotoğraflama yapıp yarın sizinle paylaşırım. İlginize teşekkürler tekrar.

RE: KAFASINI SALLIYOR VE YEMEK YEMİYOR

Kahverengi lekeler büyüme lekesi sorun değil
Vitamin suya damlatilmamali yeme daraltarak kullanmalısınız
Hirilti olup olmadığına dikkat edin
Diger ger3kliplerle olan şeyler zaten söylenmiş eğer isteksizlik devam ederse vitamini ağzına sıkın
Geçmis olsun

foruma hoş geldin. öncelikle akvaryumun balkonda olması sakıncalı. güneş ışığını direk alması diatom alg dediğimiz kahverengi alg oluşumuna neden olur. eğer balkon açıksa herhangi bir zaman aralığında oluşabilecek esinti hayvanı hasta edecektir. tezelden içeri almalısın. kuru alan için ısıtıcı lamban var mı ?

kabuk jeli kullanıyorsan eğer bırak ve çöpe at başta kör etme riski olmak üzere ölümcül riskleri var. hayvanda göz şişliği veya iltihaplanma var mı ? sera mineral kullanıyorsan vitamin damlaya gerek yok. ayrıca suya damlatma bu yosun türevli oluşumları canlandırarak suyun kalitesini bozar. bu aynı zamanda göz yanında kulak iltihabına da sebep olur.

kısaca resim durumu netleştirecektir.

Hayvan dışkılama yapıyor mu? Yem dışında bir şey yutmuş olabilir mi? Hareketleri bence hastalık belirtileri dışında bir anormallikte

bak onu atlamıştım emre iyi düşündün. genelde yediği şeyi yutamadımı kafasını cama vurur. akvaryumda iri taneli çakıl vb. var mı ?

mailto:/photo/my-images/109/xrxh.jpg/
mailto:/photo/my-images/35/ru5i.jpg/
mailto:/photo/my-images/571/pyj7.jpg/
mailto:/photo/my-images/34/1oz.JPG/

sanırım bu fotoğraflar herkesin sorularına yardımcı olur.

Kapalı Balkon olmasına rağmen dün akşam akvaryumu içeri aldım. Suyunu belli bir seviyeye azaltıp 160 mg genta ampul damlattım .

Gözlerinde şişme veya enfeksiyon belirtisi yok. Sadece ön ayaklarıyla sürekli ovuşturuyor.

Dışkılama yapıyor ancak yemediği için iyice azaldı.

Bu sabah baktığımda 2 gün öncesine göre daha canlı.

Bu arada fotoğraflardan cinsiyetini söyleyebilecek birisi var mı acaba? Erkek olduğunu tahmin ediyorum. Şu an 1 yaşında, bilemiyorum bunun için daha erken mi?

mailto:/g/109/xrxh.jpg/

sanırım bu link daha kolay açılır. Az önce paylaştıklarımın açılıp açılmadığından emin olamıyorum

Albüm

Dora Bey merhaba,

Akvaryumunuz maalesef çok yetersiz. Bu akvaryumunuz en fazla tecrit ve tedavi amacıyla çok kısa süreli kullanılabilir. Benim aklıma gelen bir şey yutmuş olabileceği ama bu akvaryum şartları da kaplumbağanızı hasta etmiş olabilir.

Umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur kaplumbağanız. En kısa sürede yaşam alanını düzenlemenizi tavsiye ederim.

Gelmir,

Yeminden başka yutabileceği bir şey yok aslında. Dikkat ettiyseniz kum değil cam boncuklar akvaryumda.

Akvaryumu geliştirmek için ne yapmam gerektiğini söyleyebilir misiniz?

Şimdi bu iç filtre yi almayı düşünüyorum.

Önerilerinizi link olarak belirtebilir misiniz?

Hailea

Hailea 2

Bunlardan hangisi akvaryum için uygun olur bilemedim

Aşağıdaki link'e bakabilirseniz, orada almanız gereken ekipmanlar yazılıdır. Ekipmanlar internet üzerinden araştırarak marka ve modeller bulabilir, fiyatları hakkından da fikir sahibi olabilirsiniz.

mailto:/forum/Konu-kalem-kalem-su-kaplumbagasi-masraflari.html

hayvan yellow belly ve yosun bağlamış. bu da güneşin etkisi. hayvan buna bağlı olarak enfeksiyon kapmış olabilir. akvaryumu direk güneş ışığından almalısın. ikincisi komple bir temizlik yapılmalı her şey fırça veya bulaşık süngeri ile yıkanmalı. akvaryum ufak olduğuna göre bulaşık deterjanı ile güzelce yıkayıp iyice durula. aynı şekilde içindeki malzemeleri de su değişimlerinde bir damla mavi metilende damlatmalısın. hayvanı da yumuşak diş fırçası ile derisine zarar vermeden sadece kabuğunu fırçala yosunlar gitsin
.
ilacı fazla vermişsin bundan kullanmayacaksın. plastik şişede satılan damladan alıp sabah akşam üçer defa her göze damlatıp kuru bir yerde 5 dakika kadar beklet. gentagut veya gentamisin.

filtreyi şimdi alma önce akvaryumu değişmeli ve kışa girmeden uygun bir ölçüde almalısın bu akvaryum çok küçük. alacağın yeni akvaryuma göre uygun bir filtre bakarsın.

hayvanın kuyruğuna bakarsak dişi olma olasılığı kuvvetli.

Teşekkürler Cem,

hasta olmadan önce fırça ve domestos ile akvaryumu dezenfekte etmiştim. Ayda bir yaparım bunu. Sonra da basınçlı su ile deterjan kalıntısı olmasın diye durularım. Kabuğunun altındaki yosunlaşma benim de dikkatimi çekmişti. Yumuşak fırça ile fırçalama konusunda dediklerini yapacağım. Bu arada her gün sularını değiştirip içerisinde 160 mg genta damlatıyorum. Biraz faydası oldu gibi.

Dün farkettiğim bir şey i de paylaşmak istiyorum. Sularına yem attığımda minik canavar sürekli yemi almak için hamle yapıyor ama ağzını açmadığı için yemi yutamıyor. elime alıp ağzını açması için biraz kızdırmaya çalıştım. Eskiden sürekli parmağımı ısırmaya çalışırken şimdi ağzını bir kere bile açtıramadım.

Bu yüzden aç kalmasından korkuyorum.

Merhaba Dora,
Yoğunluktan daha önce fazla konuyla ilgilenemedim, şimdi tekrar değerlendireyim dedim.
Arkadaşlar genel olarak eksiklere bağlı ihtimalleri belirtmiş. Şimdi akvaryumunda ısıtıcı var, bu iyi ama filtre olmaması ve suyun komple değişimle sık yenilenmesi hayvanların metabolizmasını alt üst ediyor. Bunun sebebi uygun şartlara gelen suya alışan bünyenin kirlilikle aniden değişmesi sebebiyle tekrar adaptasyon sürecine girmesi. Örneğin nem olan bölgede yaşayan bir insanın nem olmayan bir yere gidip derisinin kuruma tepkisi vermesi gibi. Şehirde yaşayan insan doğaya çıkıncada oksijen çarparya bunun gibi örnekler işte. Bu sebeple bizler başka sebeplerin yanında suyun çabuk kirlenmemesi için ve daha uzun süre uygun değerlerde kalması için büyük su hacmi kullanıyoruz. Böylece su değişimlerini kısmi yaparak hayvanların ani ortam değişimini engelliyoruz. Hayvan sayısı, su hacmi, filtrasyon gibi sebeplerle bu oran ve komle su değişimi süreleri değişiyor. Ama komple temizlik 6 ay yada senede bir kez makuldür.

Diğer bir konu kuru alanı ısıtan lamba yoksa hayvan vücut ısısını yükseltemiyor demektir. Bu ısınmanın en büyük avantajı sindirim ve dolayısıyla iştahtır. Soğukkanlı hayvanlarda olan bir özellik vücut ısılarını yükselterek sindirimi optimum seviyeye getirirler. Buda tabiki iştahta büyük etken. Kuru alan ısısı 31-33 derece olmalı. Derece ile bölge ısısı kontrol edilmeli. Su ısısıda ısıtıcı ayarlansa dahi derece ile ölçülmeli. Isıtıcının doğru çalıştığını ve uygun ayarda olduğunu kontrol etmiş oluruz.

UVB ampul uva da içerdiği için gene gereken bir ekipman. Ama bunun detayına şimdi girmiyorum.

Akvaryum boyutu çok çok yetersiz. Sığ suda kas gelişimide durur. Hayvanlar yüzemiyor. Stres altında olduklarını düşünüyorum. Buda bir iştah kaybı sebebi olabilir. Hayvanın cama çarpması konusunu bir noktaya bağlayamadım ama yetersiz yerde yüzememek belkide sıkıntıya sokup saçmalamasına sebep oluyor. Aksi halde beyin sorunu olarak algılamak gerekirki ben milyonda bir olacak bu ihtimali düşünmüyorum. Elleri ile kaşınması deri değişiminden olabilir.

Neticede bence bu akvaryumda durmasınlar. Yellow belly çokta güzel hayvan. Umarım kısa sürede tamamen toparlar. İmkan kısıtlı ise camcıya bir akvaryum yaptırmalı ve buna uygun filtre ve ısıtıcı hatta kuru alan ayarlanmalı. Şimdiki akvaryumdan kuru alan kayaları hariç diğerleri çıksın derim. Isıtma lambası ve ısı değerleri çok acil.

Birde bu konuyuda bir kez okumakta fayda var. Neler gerekir ve neyin neden olduğunu detaylıca açıklamaya çalıştım.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Müjde,

Balık yetiştiren bir arkadaşımdan büyük boy bir akvaryum buldum.

Emre Bey ve Soner Bey, yazılarınız harika. Şimdi tamamen o akvaryumun yazınızla orantılı olarak organizasyonu ile uğraşacağım

Buna çok sevindim. Çok güzel hayvanlar ve tümü gibi onlarda iyi bir sistemi hak ediyorlar. Bize akvaryum boyutlarını ve cam kalınlığını belirtirseniz size önerilerde bulunuruz. Yanında vereceği ekipman varsa uygunluğunu değerlendiririz. Sizin karar aşamasında olduklarınızada yorum yapabilir ve bütçe doğrultusunda alternatif sunabiliriz. Gönül her şeyin en kalitelisini ister. Bu hem hayvanların konforu hemde sizin zamanınızı harcamanızdaki avantajları sebebiyle iyi olur. Ama kısıtlı durumlarda uygun alternatiflere gitmek için fikir alışverişi yapabiliriz.
Tekrardan sarışının hemen canlanması dileğiyle diyorum.

Emre Bey,

Akvaryum 40*40*80cm ebatlarında ve oldukça rahat. Arkadaşım da önceden bunun içerisinde kaplumbağa yetiştirmiş . Yarın fotoğrafını çekip getireceğim.

Tam ortasına üçgen şeklinde camdan bir kuru alan yapmış. Üst kapağına floresan duyu taktırmış.

Şimdi aparat olarak elimde sadece 1300 W lık bir ısıtıcı mevcut.

Kapak ve floresan kaplumbağa akvaryumlarında gereksiz ve huzursuz edicidir. İyi bir dizayn ile 90-100 lt su hacmi olabilir. Buda 10 cm kabuk boyuna gelene kadar ikisinide götürür.

ısıtıcı 1300 watt mı ? yanlış mı yazdın. eğer doğru ise çok güçlü. bu akvaryumda kullanılamaz. kuru alan boşluğunu da hesap edersek 100 wattlık bir ısıtıcı rahat ısıtır. akvaryumda hayırlı olsun.

Geri