Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kanaryam ayağının üstüne çok basamıyor..

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba kanaryamı 2 haftadır dışarı bırakmıyorum kafeste sanırım burktu mu incildi mi bilmiyorum. Tünekten tüneğe atlarken dengesiz korkarak atlıyor.Bugun çıkardım sek sek dolaşıyor ama ayağını ısırıp arada çekiyor. Ama kırık yada morluk zedelenme şişlik göremedim. Bilginiz var mıdır?

Yara yok ise burkulma yada çıkma olabilir. Belli bir noktada renk değişimi ve şişlik olsa kırık olabilirdi.

Tırnakları çok uzun olursa tüneği kavrayamaz. Belki bu sebeple tutmaya çalışırken parmağı katlanmış olabilir. Kafes tellerine takmış olabilir. Birkaç güne toparlamazsa veteriner hekime götürün.

Su kabına 100'lük coraspin yada asprini toz haline getirip dökün ve karıştırın. 3 gün sonra temiz su ile değişin.

Yara yok ise burkulma yada çıkma olabilir. Belli bir noktada renk değişimi ve şişlik olsa kırık olabilirdi.

Tırnakları çok uzun olursa tüneği kavrayamaz. Belki bu sebeple tutmaya çalışırken parmağı katlanmış olabilir. Kafes tellerine takmış olabilir. Birkaç güne toparlamazsa veteriner hekime götürün.

Su kabına 100'lük coraspin yada asprini toz haline getirip dökün ve karıştırın. 3 gün sonra temiz su ile değişin.
Bu aspirin yada corasprinin zararı olma ihtimali var mı hocam? Tırnakları uzun aslında hiç kesilmedi sanırım bir burkulma var. Ben zeytinyağı yada terramisin sürmeyi düşündm emin olamadım size sormak istedim

Hocam ilaçtan biraz tereddüt ettiğim için cevabınız gelene kadar kullanmadım. Ayağının tam iç ortasında ufak bi renk değişimi var. Hayvan tünek tarzı şeylere basıyor ama kırık gibi bir ağrısı yok gibi.halıda sek sek zıplıyor. Zeytinyağı sürdüm biraz suyuna vitaminlerini koydum

Ağrı bitkinlik gibi bir durumda asprin veriyoruz. 100'lüğün yarısı kadar suyuna katın. Geçen ay kardeşimin civcivi halsizdi çocuk asprini verdik toparladı. İyi ki sordunuz şimdi hatırladım bunu, 100'lük çok gelebilir.

Bu kanını sulandırıp oradaki kılcal damarları hareketlendirir. Pıhtılaşmayı önler.

Ağrı bitkinlik gibi bir durumda asprin veriyoruz. 100'lüğün yarısı kadar suyuna katın. Geçen ay kardeşimin civcivi halsizdi çocuk asprini verdik toparladı. İyi ki sordunuz şimdi hatırladım bunu, 100'lük çok gelebilir.

Bu kanını sulandırıp oradaki kılcal damarları hareketlendirir. Pıhtılaşmayı önler.
Cem bey merhaba bugün evde hem coraspirin hem de düz asprin buldum. Coraspirin 100mg diğeri 500mg ben coraspirin in yarısını kırdım ezdim suyuna koydum şuan. Daha içmedi ama doğru mudur

Bende bunu tavuk besleyen bir komşumdan öğrenmiştim. Hayvan bir gün önce ölecek haldeydi. 100'lük coraspini ağzından yutturdu. Hayvan ertesi gün dimdik ayaktaydı. Biz 50'lik oranda suya katıyoruz bu hayvana dokunmaz. Yalnız 3 gün sonra yenile. Etkisi gidebilir.

Bizde civcivde denedik düzeldi hayvan. Kardeşim bulunduğu kaba ısıtma lambası koymamış, hayvan üşütmüş yatıyordu olduğu yerde. Ertesi gün canlandı.

Kuş için yapmamızın sebebi kanını sulandırıp o bölgede kan akışını hareketlendirip toparlamasını sağlamak. İçinde penisilin de var bu da enfeksiyon oluşmasını önler.

Böyle demişken kaplumbağaların ayak iltihaplarında da kullanabiliriz. Hiç aklıma gelmemişti bu.

Son düzenleme:
Bende bunu tavuk besleyen bir komşumdan öğrenmiştim. Hayvan bir gün önce ölecek haldeydi. 100'lük coraspini ağzından yutturdu. Hayvan ertesi gün dimdik ayaktaydı. Biz 50'lik oranda suya katıyoruz bu hayvana dokunmaz. Yalnız 3 gün sonra yenile. Etkisi gidebilir.

Bizde civcivde denedik düzeldi hayvan. Kardeşim bulunduğu kaba ısıtma lambası koymamış, hayvan üşütmüş yatıyordu olduğu yerde. Ertesi gün canlandı.

Kuş için yapmamızın sebebi kanını sulandırıp o bölgede kan akışını hareketlendirip toparlamasını sağlamak. İçinde penisilin de var bu da enfeksiyon oluşmasını önler.

Böyle demişken kaplumbağaların ayak iltihaplarında da kullanabiliriz. Hiç aklıma gelmemişti bu.
Gayet mantıklı hocam teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde verdim 2-3 gün sonra bi yenileyeyim durumuna göre

Geri