Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapan Kaplumbağa (Macrochelys Temminckii)

Alper_

Gümüş 4 Üye
KAPAN KAPLUMBAĞA (MACROCHELYS TEMMİNCKİİ)

Amerika'nın kapan kaplumbağası bu ada layıktır.Onun için hayvanı ihtiyatla tutmak gerekir.Tam ergin halde bir kapan kaplumbağa bir kurşun kalemi ikiye ayırabilir ya da bir insanın elini ciddi şekilde yaralayabilir.Kapan kaplumbağalar hantal hayvanlardır.İri başlarını ve bacaklarını kabuklarının içini çekemezler.Gerçek kapan kaplumbağa diye bilinen adi türün bağasının uzunluğu 37.50 santim kadar olur.Ama bu boya kıyasla ağırlığı çok fazladır ve 23 kiloya kadar çıkabilir.Kuyruk, kabuğun yarısı boyundadır.Bunun üst yüzünde sorguca benzeyen bir sıra pul vardır.Ayaklar yarı perdelidir ve güçlü tırnakları vardır.Hayvanın derisi yeşilimsidir.Kabuğu da çoğu zaman yeşil su yosunlarıyla kaplıdır.Bağanın alt kısmı iyice küçüktür.Bu, kaplumbağanın karnında bir haç oluşturur.Bacaklar haçın kolları arasından çıkar.

Kapan kaplumbağa Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu yarısında yaşar.Yalnız Birleşik Devletler'de bulunan diğer kapan kaplumbağa türü timsah kaplumbağası İllinois'le Teksas arasındaki ve bir de Florida'nın doğusundaki kesimlerde görülür.Aligator kaplumbağası en büyük tatlı su kaplumbağalarından biridir.Ağırlığı 100 kiloya yaklaşır.200 kiloluklarının olduğu hakkındaki iddiaları kanıtlanmamıştır.Bu kaplumbağalarının kabuklarının boyuda 100 santime yaklaşır ve üstlerinde üç tane sivri omurga biçimi çıkıntı vardır.Adi kapan kaplumbağanın aksine gözleri yanlardadır ve yukarıdan gözükmez.

Kapan kaplumbağalar tatlı suda yaşayan kaplumbağaların çoğundan daha çok suya meraklıdır.Hayatlarının önemli bir kısmını çamurlu gölcüklerde, göllerde ve ırmaklarda geçirirler.Özellikle timsah kaplumbağaları çok uyuşuktur.Yüzmek yerine suyun dibinde yürürler.Suda rahatsız edildikleri zaman tek düşünceleri kaçmak olur.Ancak karaya çıktıkları zaman saldırgandırlar.Adi kapan kaplumbağanın düşmanlarının üzerine yürüdüğü görülür.Kapan kaplumbağalar kış uykusuna yatarlar ama bazen bunların kış aylarında, göllerde buzun altında yüzdükleri de görülür.

BESİN

Kapan kaplumbağa besin bulmak için faal bir şekilde ava çıkar.Hayvan bitkiler, leşler, böcekler, balıklar, kurbağalar, ördek yavruları ve yavru misk sıçanlarıyla beslenir.Kaplumbağa canlı avını başını hızla uzatıp çenelerini kapayarak yakalar.Sonra kurbanını ağzı ve pençeleriyle parçalar.Kapan kaplumbağaların balık yemesi bu hayvanların, balıkçılar ya da balık çiftliklerinin sahipleriyle çatışmalarına yol açar.Balık bulunan bir gölcükte çok sayıda kapan kaplumbağa bulunması kötü sonuç verir.Balıkların sayısı iyice azalır.Ama bazı araştırmalar, kapan kaplumbağanın balıkların sayısı üzerindeki kötü etkilerinin abartılmış olduğunu ortaya çıkarmıştır.Birçok yörede kapan kaplumbağalar ya balıkları azalttıkları gerekçesiyle, ya da çorba yapılmak için yakalanırlar.

ÜREME

Kapan kaplumbağa yuva yapmak için uygun bir yer bulmak amacıyla sudan biraz uzağa kadar sürünebilir.Hayvan açıklık yerleri ve hatta ekili toprakları tercih ediyor gibidir.Dişi yuvayı ard ayaklarıyla kazar ve her seferinde de 20 kadar yumurta bırakır.Bunlar yaz sonlarında çatlar.Geç yapılan yumurtalar bir sonraki ilkbahara kadar çatlamayabilir.Aligator kaplumbağasının üreme yöntemleri aynıdır.Dişi 17-44 kadar yumurtayı, suyun yakınına bırakır.

mailto:/images/kapankaplumbaga1.jpg

mailto:/images/kapankaplumbaga2.jpg

mailto:/images/kapankaplumbaga3.jpg

kaynak : Bateş Hayvanlar Ansiklopedisi

RE: KAPAN KAPLUMBAĞA (MACROCHELYS TEMMİNCKİİ)

Çok güzel bir anlatım. Teşekkürler.

Cvp: Kapan Kaplumbağa (Macrochelys Temminckii)

demekki orada suya girsen timsah götürmezse bu dibe çeker. nasıl bir yaratıktır ya. paylaşım için teşekkür.

Bu hayvanları akvaryumlarda besleyenler var, acaba büyüyünce ne yapıyolar :ff:

Cem aligator snapping çok ilginç bir hayvan. Timsaha benzetmelerine hiç şaşırmıyorum. Bu hayvanın timsahın emsalsiz sabrına yakın bir özelliği var. Dilinde hareket ettirebildiği solucana benzer bir uzantı var. Ağzını açıp onu hareket ettirerek uzun süre bekliyor. Balık yada avı solucan gibi bir omurgasız sanıp ağzının içine kadar güvenle giriyor. Tabi bu çenenin kapanma hızından kaçamıyor. Vücut ve kafa şekli zaten kamuflaj olarak muhteşem. Hayvan hareketsizken ağaçtan farkı yok

Bu yaratıktan nefret ediyorum ve görünce bile çok tiksiniyorum ama tabiki o da bi hayvan ve yaşama hakkına saygılıyım ama bi ömür benden uzak olsun yeterki :) Buna kaplumbağa bile diyemiyorum çünkü daha çok dinazora veya canavara benziyo kabus gibi ya.. Böylesine çirkin ve tehlikeli bi hayvanla aynı evde veya ortamda yaşamak isteyenler mutlaka özeleştiri yapmalı ve kendini sorgulamalılar neden bu hayvana sahip olmak istiyorum diye.. Çünkü çok anormal bi istek, ruh sağlığınız ciddi anlamda bozuk olabilir.

emre sen yazınca hatırladım. ya animal planet yada nat.geo'da izlemiştim bu hayvanı. hatta bununla birlikte aynı düzen avlanan bir balıkta vardı o programda. fener balığı mı neydi.

Burdada karpuz yiyor :D
http://www.youtube.com/watch?v=7VDeO3aWYO0

Fener balığındada mantık aynı. Avı kandırıp üzerine çekmek. Oda ışık oluşturan uzantısı ile balıkları kendine çekerek avlıyor. Hayvanlarda doğal olta var :)

Alper_' Alıntı:
Burdada karpuz yiyor :D
http://www.youtube.com/watch?v=7VDeO3aWYO0

Pitbullar daha az tehlikeli bence bunun yanında. Hatta pitbull bence kedi filan o nasıl koparmak :D

http://www.youtube.com/watch?v=sc7pB6VvJT8&feature=endscreen 2.dakikadan da anlaşılıyor ne kadar saldırgan olduğu :)

hayvanın ismini parmak koparan koysalarmış iyiymiş. şimdi gelde o suya gir.:smile:

Youtube de izlemiştim cani biri besliyor, akvaryuma canlı fare attı sonra yazık fare kaçmaya çalıştı kaplumbağa tuttu boynundan sonra tırnağını bir geçirdi haydan yırtıldı resmen paramparça oldu akvaryum da kan içinde kaldı dehşet vericiydi. Beslenmesi bile hata iken ve canlı yem bile pek onaylanmayan bir şeyken korkunç gerçekten korkunç canice bir de videosunu çekmiş. doğal ortamda o av olacak hayvanın kaçma şansı var ama akvaryumda resmen yaşama şansı yok. korkunç

Geri