Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplularımın paludaryumu ve önerileriniz.

Cvp: Kaplularımın paludaryumu ve önerileriniz.

erkand06' Alıntı:
Acelen yok dusunup en mantıkli karari verirsin artık :)

Aynen :)  Birde su ipek bitki veya sarmasık gibi birşey almam lazım gece uyurken sıkıntı çekiyorlar yada bana öyle geliyor. Tam olarak su dısında uyumadıkları için benim koydugum vantuzlara tutunup cam kenarında ısıtıcı yada filtre borusunun kenarına tutunup uyuyorlar onada bir çözüm düşünmeliyim :ff:

Bildiğim kadarıyla sarmaşıklara dolanıp koparıyolar genelde , cemin dediği gibi aralarında tel olanlardan alırsın. hem kabuk değişimi içinde iyi olur sürtünerek kabugunu değiştirirler.
vantuz fikrini bikaç arkadaş daha kullanıyodu. benimkilerin biri kuru alanda uyuyo genelde diğeride filtrenin ısıtcının vs. köşesinde uyuyo.
mango kokü alırsan onun üstünde uyuklar . vantuz da olabilir zaten bi sakınca yok bence

Yemler soylenmis, benim ekleyecegim en buyuk aciliyet isitma lambasi ozelliklerini cem abi soylemis, vantuz filtre veya kuru alan rampasinda uyurlar onda sikinti yok eger kuru alands uyuyorlarsa mavi renkli 40w gece icin isitma ampulu gerekli birde ek olarak ipek yaprakli bitki ve kum deri degisimine mangrow koku kabuk atimina ysrdkmci olur

Evet dediğiniz telli bitki den bakayim. Isitma lambasi olarak 40 watt soft ampul kullaniyorum isitma icin yetiyor kuru alanda lamba acik oldumu cok vakit geçiriyorlar . Bazen lamba acik olmasada orada takiliyorlar ;) kuru alani degistirebilirm kararsizim :)
Gece icin dediğin lambaya bakayim. Eksikleri not ettim :) hepimize kolay gelwin

Hayvanlar su yüzeyine yakın uyuyorlarsa su yüzeyine yakın boyda ipek bitki, U şeklinde hayvanın sadece burnu dışarda kalacak şekilde bir yükseklikte cam sehpa da kullanabilirsin

@erkand06 ,bakalım eğer yapabilirsem düşünülür :)

@cem,teşekkürler dediklerinizi uygulamaya geçirmeye çalışıcam .

Tetra reptomin yemden sipariş verdim yarın elime ulaşıcak. Kuru alan hala kafamı kurcalıyor bendeki turtle dock ı ayaklarıyla kullanamıyorum büyük geliyor vantuzlarla sabitledim ama görüntü hoşuma gitmiyor. Akvaryum Salonun ortasında oldugu için akvaryum üstü kuru alan sistemi yapmak konusunda kararsız kaldım .

Şu kaplumbaga adası fiyat olarak en ucuzu şurada ; https://www.tekzen.com.tr/exo_terra_kaplumbaga_adasi_buyuk_boy_/2182760

Oradanda kargo ücretsiz olsun diye 100 liraya tamamlıyayım ve yem alayım diyorum ama karasız kaldım.

Siz ne önerirsiniz elimdeki kuru alan ile devam mı etsem bunu mu alsam :) Çok sıkıntılı bir tipim biliyorum gereksiz yere para harcamakta istemiyorum sonucta en fazla 6 ay -1 sene sonra akvaryumu büyütmek şart olucak

Turtle bank kullanan arkadaşlara bi sor derim. Ama tavsiye etceklelerini pek sanmam. Turtle bankdan, cd kabına geçen arkadaslar var. Bosa para harcama, elindeki gayet iyi bence, görüntü olarak neresi rahatsiz edici

Youtubeda videolarını izledim benim büyük olan ağır zaten :) ve çok hareketli sıkıntı yaşarım gibi .

Görüntü olarak vantuzlar canımı sıkıyor .ön tarafa vantuz koymasam gece bazen oradan küt diye suya ve cama atlıyor. Açıkcası tırsıyorum akvaryumu alıcam elime diye :) 6mm camdan zaten. Ben en iyisi su akvaryum üstü kuru alanlara kafamı yorayım düşük maliyetle 15-20 tlye bu işi çözerim . 80 lira mı koyarım kenara yarın akvaryum ararken lazım olur öğle değil mi ? :)

Camcidan uygun fiyata yaptirirsin, arkadaşlar 40*40*30 yaptırdilar, cam kalınlığı 8 mm olur. Bence 6 da uygun kuru alan icin. Benimde 65 lik 6 mm de oyle bi sorun yok benimkiler ufak gercide. Bende de tam bu is icin cam var. Ama yerim olmadığından daha akvaryum ustu kuru alani yapamadim.
Akvaryumcu biraz pahali ister , sen camcidan yaptir zaten alti ustu 4 cam birlescek

Turtle bank mıknatısları 6 mm cam kalınlığı üstünde tutmuyorlar. Ayrıca su içinden köşelerden vantuzla destekleyip sabitlemek gerekiyor. Bu da ısıtıcılar için kullanılan çift vantuzlu tutucu olmalı. 12 cm üstü kaplumbağalarda eğilme söz konusu kısa bir süre için yaptığın masrafa değmez.

Bilgilendirme için teşekkürler.Bende bana göre olmadığına kanaat getirdim :) Böyle biraz daha idare edeyim bakalım.Ona verceğim para ile 8-10 çeşit yem alırım.Diğer eksiklere yogunlaşayım.

Bu akvaryuma üste kuru alan olmaz. Cam kalınlığına baksak uygun olsa bile bombeli sistemlerde rampayı kaçamayacakları şekilde ayarlamakta zor. Birde kapağın komple sökülmesi gerekir. Kapağın üzerinden rampa sarkıtılmaz. Kuru alan ve su yüzeyi kot farkı çok olmamalı.

Yorum ve fikirler için teşekkürler.Suyu tepeleme doldurursak akvaryumun kapak kısmındaki büyük aralıktan merdiven yaparak bir yapı ayarlanabilir.Ama görüntü çok hoş olmayabilir.Şimdilik böyle kullanıcam.Yetmediği yerde düşünürüz.İlerisi için biraz para biriktireyim.

Yapılıp denenebilir tabi ama hayvanlar huzurlu bir şekilde kullanamazlar hatta büyük ihtimalle çıkmazlar. En azından şans denemek adına olabilir.

Şimdilik böyle idare edicem.

Büyük olan kağlumbağam sürekli huzursuz bir aşağı bir yukarı çıkıp iniyor. Öbür hayvandada bizdede rahat bırakmadı . Ne zaman ayağa kalksam yemek vericem zannedip suyun üstünde çırpınıyor.

Tetra reptomin,Jbl turtle food,ro fish/sanyu 3 çeşit yemim var programa göre veriyorum.1 gün de aç bırakıp marul veriyorum.Ama hayvan hep çılgın hep çılgın. Su sıcaklığı 25-26 derece.

Merhaba,
Mas Akvaryum olarak sizlerin geniş litrelerde sağlıklı hacimlerde kaplumbağalarınızı büyütmeniz için fiyatlarda mailto:/ özel kampanyalar yaptık. Bu kampanyalarda herkes faydalanabilir.
80 cm akvaryum
100 cm akvaryum
120 cm akvaryum
130 cm akvaryumlarda mailto:/ özel fiyatlar söz konusudur.

100 cm akvaryum ikinci elde veya sıfırda 150 TL veya 250 TL sadece cam akvaryum dolap ve kuru alanda yok.cam kalınlığıda hemen hemen 8 mm ve litre olarak 200 lt gecmez.Naklıyesı bır dert tasıması ayrı. Altında dolap yok evde bır dolap ustunde konuluyor evde pek sık durmaz. Dolap onu tasırmı oda bılınmez. Ustunde kuru alan yok ve buna bır kafa yorma malıyet vb gıbı baktıgınızda aslında 500 TL gıbı rakam akvaryum kuru alan dolap vb gıdıyor. Mas Akvaryum olarak bizde 100 cm akvaryum 10 mm camdan 300 lt full kapasıtde kullanma, Kuru alanlı, İstanbul içi ücretsiz teslim. Extra malıyet yapmıyorsunuz. Lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Muhakkak size hitap eden bir akvaryum bulacaksınız. Teşekkürler Kolay gelsin

Geri