Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa akvaryumu malzemeleri ?

Anestezicik

Yeni Üye
Herkese iyi günler. Bir kaplumbağa akvaryumu kurmak istiyorum. Seçtiğim malzemeler hakkında sizlerden fikir almak için konuyu açtım. Aşağıda yazan malzemelerin yerine önerebileceğiniz ya da eksik malzemeler hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Akvaryum: Plastik kapaklı akvaryum-siyah 98*36*45 ölçülerinde
Isıtıcı: JBL Protemp akvaryum ısıtıcısı 150 Watt
Dış Filtre: Eheim 2213-05( Musluklu+MediaSet) 440lt/H
Uv Lamba: Exo Terra Repti Glo 5.0 UV Lamba 26 Watt

Satın almayı düşündüğüm malzemeler bunlardır. Şu anda 2 adet su kaplumbağam var. Yardımcı olanlara teşekkür ederim.

akvaryum ölçüleriniz uygun fakat ömürlük olmaz ömürlük tank için en az 200 litre olmalı ısıtıcı ve filtre uygundur uv lamba da uygun fakat onun yanında bir de ısıtıcı lamba gerekli uva özellikli olursa daha iyi olur bunun dışında dibe kum kullanmanızı ve bir kaç tane ipekli yapay bitki edinmenizi öneririm kuru alanı nasıl yapacaksınız ? bunun dışında aklıma gelmiyor birşey arkadaşlar tamamlayacaktır eksik kalanları aklınıza takılan birşey varsa sorabilirsin

bu arada akvaryum ölçüleriniz uygun dedim fakat kaplumbağalarınız 10-15 cmden küçükse uygun

Cvp: Kaplumbağa akvaryumu malzemeleri ?

Bunlara ek olarak suya ve kuru alana cam derece koyun. Zaman zaman ısıyı kontrol edersiniz.

Ben 96 lt hacimde 2215 kullanıyorum. Bu yetersiz kalmaz ama 2215 ile ileride de tam verimli devam edersiniz.

Öncelikle yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. UVA Lamba olarak Exo Terra Repti Glo 2.0 13 Watt UV Lambayı düşünüyorum ama kağlumbağa için kuru alanı bir türlü nasıl yapacağımı bilemedim.

Penn Plax Kaplumbağa Adası diye bir şey buldum ama ne kadar estetik ya da sağlıklı olur karar veremedim. Tekrar yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Turtle Pier en ideali. Ancak boyu büyüyünce eliniz mahkum asma kat veya ek bir kuru alan yapmak zorundasınız.

Bence turtle bank al çünkü turtle pier biyerden sonra batıyor ama turtle bank turtle pier gibi pek yerde kaplamıyor

Anestezicik' Alıntı:
Öncelikle yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. UVA Lamba olarak Exo Terra Repti Glo 2.0 13 Watt UV Lambayı düşünüyorum ama kağlumbağa için kuru alanı bir türlü nasıl yapacağımı bilemedim.

Penn Plax Kaplumbağa Adası diye bir şey buldum ama ne kadar estetik ya da sağlıklı olur karar veremedim. Tekrar yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Burada bahsettiğiniz uvb 2.0 olan lamba sık yağmur ormanlarındaki kurbağa ve kertenkeleler için. Kaplumbağalar için olan 5.0 olan. Ancak bunu bulmak bu sıralar zor. Firmanın ürünlerinin girişinde aksaklıklar oluyor. Juen pette muadili başka markada vardı. Şimdi baktım oda bitmiş. Ayrıca bu lambanın ısı vermediğini ek olarak 40-60 w gücünde bir ısıtma lambası almanız gerektiğini hatırlatayım. Örneğin aşağıdakiler gibi.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=8033
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13327
Yani iki lamba kullanmanız gerekiyor. UVB lambayı bulamazsanız bu süre içinde devit 3 vitamin kullanabilirsiniz. Bunu eczaneden alıp haftada bir kez yemine damlatın ve direk elinizle ağzına verin. Suya attığınız yemdeki vitamin etkisini kaybeder ve suda kısmen yağlı bir yüzey tabakası görürsünüz. Çünkü yem yoğun olan bu vitamini kısmen emebilir.

Kuru alan için bahsettiğiniz ürün bir süre sizi idare edebilir. Tabi akvaryum ölçülerinize uyumluluğunu kontrol edin.

Hepinize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. :) Tek bir sorun kaldı o da akvaryum. Akvaryumu almak istediğim sitenin kargo ile gönderimi yokmuş. :/ Herkese iyi akşamlar. Sağ olun.

ahmet öncelikle hoş geldin. ve hayırlı olsun. önce yapman gereken akvaryumu almak senin söylediğin ölçüler hayvanları en fazla 15 cm'ye kadar idare eder. bir defa olsun temiz olsun dersen. kuru alan için ayıracağın mesafeyi de göz önüne alacak olursan 250 lt civarı almanda fayda var ve bunu taşıyabileceği bir dolap. bu işi hallettikten sonra uygun ekipmanları sana söyleriz. ısıtıcı konusunda jbl kesinlikle tavsiye edeceğim üründür onu söyleyebilirim.

cem' Alıntı:
ahmet öncelikle hoş geldin. ve hayırlı olsun. önce yapman gereken akvaryumu almak senin söylediğin ölçüler hayvanları en fazla 15 cm'ye kadar idare eder. bir defa olsun temiz olsun dersen. kuru alan için ayıracağın mesafeyi de göz önüne alacak olursan 250 lt civarı almanda fayda var ve bunu taşıyabileceği bir dolap. bu işi hallettikten sonra uygun ekipmanları sana söyleriz. ısıtıcı konusunda jbl kesinlikle tavsiye edeceğim üründür onu söyleyebilirim.

Anladım. Dediklerinizi dikkate alacağım.Yardımınız için teşekkür ederim.

ben bi dere kenarından taş topladım ve o taşlarla bi kuru alan yaptım. gayet güzel oldu sevdilerde galiba :D

ben kumu once ayrı bi kapta yıkayıp oyle koyuyorum. çok az bulanıyo filtre 2-3 saatte bu bulanıklıgı gideriyor. ama tabi bu daha etkili :)

taşlar doğal ortama yakın olduğu için iyidir. tek sakıncası fazla yer tutarak hayvana gerekli alanı kısıtlar. bu yıkama esnasında sıcak suya tuz döküp bekletirsen daha iyi steril olur. vitasand gibi marka kumlarda kendinden steril edildiği için tuza gerek yok direk sıcak su ile yıkayarak akvaryuma koyabilirsin. ama kayalara tuz şart.

kayaları sıcak suda bekletip yıkadım ama tuz aklıma gelmedi. artık taşları yerindende çıkaramam. hayvanları son zamanlarda çok rahatsız ettim zaten. bu yeni akvaryuma alısmaları oldukça zor oldu çok telaş yaptılar

mailto:/forum/Konu-yeni-ve-eski-akvaryumlarimiz.html?pid=94936#pid94936

burada resimleri var inceleyip bi yorum yazarsanız sevinirim.

İyi akşamlar. Exo Terra Repti Glo 5.0 26 Watt UVB lambayı stokta bulunmadığı ve temininin zor olduğunu söyledikleri için satın alamadım. Onun yerine bu lamba da işe yarar mı?

Exo Terra Repti Glo 8.0 UVB Desert Lamp 15 W
Teknik Özellikleri;
* 15 watt
* 45 cm
* 2,5 cm çapında
* % 10 UVB sağlamaktadır.
* % 33 UVA sağlamaktadır.

o lamba daha çok çöl hayvanları için uygun, bize lazım olan tropikal lambalar, uvb çıkışının %5 olması olması lazım, belki %6 falanda olabilir. İlla exo terra markalı almanıza gerek yok, trixie, jbl ve sylvania gibi markaların da uygun ürünleri mevcut.

Teşekkür ederim. Peki bu ışıkların akvaryum üzerinde ki konumlandırılmasını nasıl yapacağım? Işıklandırma rehberinde okuduğum kadarıyla 1 adet UVB lamba, 1 adet akkor lamba ve 1 tane de gün ışığı floresana ihtiyaç olduğunu söylenmekte. Bunları kaçar saat süre ile açık bırakacağım ve akvaryum üzerinde ki konumları nasıl olmalıdır ? Sadece kuru alan üzerinde bir tane ısı için ışık olması gerektiğini biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Isıtma lambası gücüne göre belli bir mesafeden konumlandırılır. Uva içerikli olan tercih edilmelidir. Kuru alan 31-33 derece olacak şekilde lambayı yerleştirmelisiniz. Örneğin 40w soft ampul 15-18 cm mesafeden, 60w olanı 20-24 cm mesafeden, 100w olanı 30-35 cm mesafeden uygun ısıyı verebilir. Tabi odanın ısısıda bu lambanın etki mesafesinde önemli rol oynar. Bu sebeple lambayı taktıktan bir süre sonra kuru alan ısısı cam derece ile ölçülmelidir. Gündüz 10-12 saat sabit yanmalıdır.
Uvb lamba 20-30 cm mesafeden kuru alana konumlandırılır. 30 cm mesafeden fazla olursa etkisini gösteremez. Gündüz 4-6 saat sabit yanmalıdır.
Bu iki lamba dışında birde gece lambası kullanabilirsiniz. Ama bu gece kuru alanda uyumayı tercih edenler için zaruridir.

Geri