Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa aldım ve pişmanım diyenler.

keremaciroglu

Bronz 4 Üye
Aranızda kaplumbağayı alıp sonradan pişman olanlar varsa burada neden pişman olduklarını yazabilirler mi acaba ? temizliği zor olduğu için mi ? yoksa herşey hoş güzel ama sonuçta kanlı bir ticaret diyenlerden misiniz ?

Kaplumbağa almak isteyenler için ön bilgi olacağını düşünüyorum :)

valla almayan hiç başlamasın hem devamlı ticarette olduğu için diğerleri sürümle geliyor fanuslarda eziyet ediliyor hemde çok bakım istiyor aynen bebek gibi
temizliği çok zor yem vakitleri ayarlamak aman obez olmasın aman su sıcak drsun aman hasta olmasınlar aman bu gün güneşlenmediler ....
uzayıpı gider bu bence kesinlikle başlamayanlar başlamasın
bende azıcık pişmanım ama onları çooooooooooook sevdiğim için katlanıyorum
yinede çok seviyorum onlar benim bebişim :D

Kısaltma kullanmayalım/tubidik

Kaplumbağa almak kanlı bir ticarettir bu yüzden karşıyım ama alınıp çok iyi ortamlarda bakılacaksa zor durumda olan masumiyetlerimiz kurtulsun diye düşünüyorum.Almadım ve pişman değilim :) Arkadaşlarımın kaplumbağalarını seviyorum bende ne yapayım ? =)))

RE: Kaplumbaga aldım ve pişmanım diyenler

Benim ara sıra öyle dediğim oluyor, temizliğinden falan asla değil, ben ona bakmak için aldım sonuçta severek temizliyorum akvaryumunu. Fakat bize misafir gelince Leyla'yı oyuncak sanıyorlar koca insanlar. "Getirde bakalım" diyorlar, göstermeyince annemden fırça yiyorum. Neyse gösterince o elliyor diğeri tuhaf sorular soruyor (kabuğundan çıkarmı bu v.s.)
Ben Leyla'yı aldığımda ellerimin arasına koyarım, bir şey görmeyip fazla stress olmasın diye, bu sefer leyla beni buradan götür diye ellerimin arasına giriyor. Amcam tekrar bakalım kime gidecek diyip Leyla'yı korkudan çıldırtıyor. Buna dayanamıyorum içimi acıyor onun çaresiz halini izlerken. Sonradan akvaryuma koyuyorum. Ertesi günü birbirimize öpücük atınca iyiki almışım diyorum. :) ticareti fazla dert etmiyorum ben burada her türün üreticisi var, hayvanlar hangi durumda falan hep görüyorlar. Üreticisi de hayvanlarını seviyor fanusta besletmiyor. Akvaryumu olmayanlara satmıyor.

Not: inşaallah doğru düzeltmişimdir. Türkçe karakterlerinizi tanımayınca okuması zor oluyordu.

Valla haklısın missSevda aslında bu ticaretin önüne bana kalırsa sadece devlet geçebilir.gerekli yasakları koyarsa.belkide vardır bilmiyorum ama isterlerse birşeyler yapabilirler . kaplumbaaları sadece tüm aksesuarlarıyla birlikte satılması şartıyla satılabilir buna umayan petshop culara yüklü miktarda para cezası verilebilir.petshop açmak için bu tür hayvanların bakımı , satımı vs herşeyi konusunda bilgili olduguna dair sertifika verilebilir.Ne bilim belki biraz saçma ama cok üzerine gidilirse konunun,gerçekten önlemler alabilirler.

Aslinda bende Leylayi petshopcudan aldim fakat adam beni uyarmisti en az 60 cmlik akvaryum alman gerekir ama zamanla oda küçük gelecektir diye ben inat ettim 25 cmlik akvaryum aldim. Leylayi almam gerekiyordu dogru bir seçim yaptigimi düsünüyorum, Leyla hiç yabancilik çekmedi eve getirdigim ilk günden beri canliydi ordan oraya yüzüyordu benden yem istiyordu. 1 hafta sonra basladi halsizlesmeye veterinere götürdüm ardindan ne kadar büyük bir hata yaptigimin farkina vardim gittim hemen 40 cmlik idarelik akvaryum aldim. Sonra Hollanda forumuyla tanistim. Orada her türün üreticisi oldugunu ögrendim üreticiler hayvanlarini çok seviyordu ve fanusta beslenmesine izin vermiyordu hal böyle olunca o kaplumbagalari almak isteyenler genis bir akvaryum alip herseyini hazir edip öyle satin aliyorlardi hayvanlari. Bu sekilde hem üreticinin içi rahat olur hemde alan kisinin içi rahat olur. Ileride bende böyle yapmayi düsünüyorum =)

onun sorumluluğunu aldığım için hiç pişman degilim.temizligini felan zevkle yapıyorum ama bazen akvaryumun içinde çırpınıyor görünce dayanamıyorum keşke almasaydım doğasında özgür yaşasaydı diyorum.Alınmasına karşıyım ama allınmışsada en iyi şartlarda bakmak zorundayız.

keremaciroglu' Alıntı:
Valla haklısın missSevda aslında bu ticaretin önüne bana kalırsa sadece devlet geçebilir.gerekli yasakları koyarsa.belkide vardır bilmiyorum ama isterlerse birşeyler yapabilirler . kaplumbaaları sadece tüm aksesuarlarıyla birlikte satılması şartıyla satılabilir buna umayan petshop culara yüklü miktarda para cezası verilebilir.petshop açmak için bu tür hayvanların bakımı , satımı vs herşeyi konusunda bilgili olduguna dair sertifika verilebilir.Ne bilim belki biraz saçma ama cok üzerine gidilirse konunun,gerçekten önlemler alabilirler.

keşke dedikleriniz gerçek olabilse.. ama ne yazık ki hele de Türkiye gibi bir yerde bunlar sadece hayal.. tek çözüm yolu var o da almamak.. çözüm de bizlerin elinde.. talep olmazsa arz da azalacak ve zamanla bu ticaretten çıkar sağlayamayan üreticiler buna bir son verecektir..

Pişmanım...Ne yazık ki.Üzülüyorum onun için...Kendi doğasında olup istediği gibi yüzebilirdi , göç edebilirdi , dilediği yemekleri yiyip dilediği gibi güneşlenebilirdi.Keşke almasaydım ve bu ticarete katkı sağlamasaydım.Tek tesellim onun başka bir evde ölüm fanusunda yaşamıyor olmasıdır.:/

Tarçın~' Alıntı:
Pişmanım...Ne yazık ki.Üzülüyorum onun için...Kendi doğasında olup istediği gibi yüzebilirdi , göç edebilirdi , dilediği yemekleri yiyip dilediği gibi güneşlenebilirdi.Keşke almasaydım ve bu ticarete katkı sağlamasaydım.Tek tesellim onun başka bir evde ölüm fanusunda yaşamıyor olmasıdır.:/

tarçına katılmamak elde değil:(

Bir ufak düzeltme yapmak gerekli sanıyorum. Bizim kırmızı yanaklı keratalarımız çiftlik üretimi. Doğadan toplanmıyor. Ülkemize uzak doğudan geliyor ama anavatanları Amerika. O nedenle kendi doğalarında istedikleri gibi yüzüp, güneşlenme şansları yoktu. Ayrıca bildiğim kadarıyla göçmen değiller.

bizler almasaydık, bu talepte bulunmasaydık insanların evlerinde ölüm kaplarında ölmeleri için, yollarda telef olmaları için, para uğruna bu ticarete kurban olmaları için üretilen kaplumbağalar da olmayacaktı.. sadece doğalarında kendi hallerinde mutlu mesut yaşayan hayvanlar olacaklardı.. çiftlik üretimi olsalar da bence dünyaya gelen her kaplumbağanın doğasında yaşama hakkı var ve bizim taleplerimiz yüzünden evlerimizdeki kaplumbağalardan bu hakları daha yumurtalarından çıkar çıkmaz alınmış oluyor ne yazık ki.. bu ticaretin durması tek yol kaplumbağaların sağlığı için ve sadece doğalarında yaşayan evlerde ya da petshoplarda ölümü bekleyen hayvanlardan olmamaları için..

aragorn' Alıntı:
bizler almasaydık, bu talepte bulunmasaydık insanların evlerinde ölüm kaplarında ölmeleri için, yollarda telef olmaları için, para uğruna bu ticarete kurban olmaları için üretilen kaplumbağalar da olmayacaktı.. sadece doğalarında kendi hallerinde mutlu mesut yaşayan hayvanlar olacaklardı.. çiftlik üretimi olsalar da bence dünyaya gelen her kaplumbağanın doğasında yaşama hakkı var ve bizim taleplerimiz yüzünden evlerimizdeki kaplumbağalardan bu hakları daha yumurtalarından çıkar çıkmaz alınmış oluyor ne yazık ki.. bu ticaretin durması tek yol kaplumbağaların sağlığı için ve sadece doğalarında yaşayan evlerde ya da petshoplarda ölümü bekleyen hayvanlardan olmamaları için..

bu seferde aragona katılmamak elde degil:)

Tam diyeceğim lafı Aragorn söylemiş Oldscout.Eğer ben almasaydım onlar da üretmezlerdi.

Ayrıca su kaplumbağaları uzun miktarda göç etmez ama besin bulma amaçlı çeşitli yerlere giderler.Çünkü bütün avladıkları hayvanlar belirli bir yerde durmaz.Ama sürekli sıcak sulara göç etmezler , su soğuyunca kış uykusuna yatarlar.

haklısınız ama ben pişman değilim.anladım tamam bu işe katılmamak gerek ama bilmiyordum ve derisimle beraber aldım..almamak lazımmış meğer...:(

evet o yüzden en azından bundan sonra almak isteyenlere de bunları anlatalım işin gerçek yüzünü gösterelim ve bu ticaretin durmasına az da olsa bir katkı sağlayalım

Valla burada bahcelerine havuz yapip kaplumbagalarini oraya koyanlar var acaip güzel nerdeyse dogayi arattirmiyor görünce biran kaplumbaga olasim geliyor valla :D

:) bende pişman değiilim ,, tabiki ticaret olarak devam etmesi üzücü ancak onlarla birlikte stresi yorgunluğu unutmak çok güzel, işyerimde olduklarından öğle tatilini akşam mesai bitimini iple çekiyorum, ayrıca sabah kalkamayan ben erken erken gidiyorum sabah da ilgileneyim diye..

Özlem Hanım demek ki onların da insanlara verdiği bir şeyler var sözlerinizden bunu anlamak mümkün :)
Hayvan beslemek kötü bir iş değildir uygun koşullara yakın tutabildiğimizde yaşam alanlarını ki biz de bunun için çok çaba harcıyoruz.Emek vermeyecekseniz almamanızdan yanayım tabiki. Kendi adıma pişman değilim. İyi ki de almışım. Sayelerinde ne kadar güzel insanlarla tanıştım burası da dahil olmak üzere birçok forumda :)

Geri