Neler yeni

Bize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve özel mesaj gönderebileceksiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa için ihtiyaçlarım neler?

Ervaaaaa

Yeni Üye
Katılım
13 Ocak 2021
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Ad soyad
Erva irem çoban
Merhaba arkadaşlar bugun kaplumbağa hediye edildi 2 tane küçük kırmızı yanaklı ama okudugum baktıgım kadarıyla fanus ısıtıcı ışık falan gerekliymiş tam olarak bilgi verir misiniz şuan napmam gerekiyo
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

emre_selvitopu

Moderator
Yönetici
Katılım
14 Eyl 2019
Mesajlar
514
Tepkime puanı
33
Ad soyad
Emre
Merhaba,

Kaplumbağalarınızın cinsi ve kabuk boyu hakkında bilginiz var mı?

Eğer kırmızı yanaklı su kaplumbağalarıysa onlara 60-120 litre arası bir akvaryum alın. Ne kadar büyük bir akvaryum alırsanız ömürlük akvaryuma geçişiniz o kadar uzun sürer. Mesela 80x40x40h bir akvaryum kaplumbağalarınıza 2-3 yıl yetebilir. Ömürlük akvaryum ölçüsü ise 100x50x50h ve 10mm cam kalınlılığıdır. Bu boyut bütçeye göre artabilir.

Akvaryum ölçüsünü belirledikten sonra bir iç filtre, su ısıtıcısı ve derece almalısınız. Su 28, kuru alan 32 derece olmalıdır. Kuru alanı kendiniz yapabilir ya da hazır satın alabilirsiniz. Turtle pier en kullanışlısıdır. Kuru alanı ısıtmak içinse 50-60w soft halojen bir ampul ya da 60w eski tip flamenli bir ampul almalısınız. Bu ampulü kullanmak için 60w kaldırabilen bir masa lambası alabilirsiniz ya da bauhausda satılan eglo firmo akrobat masa lambasını alabilirsiniz.

Eğer akvaryum tabanının boş kalmasını istemiyorsanız silis kum alabilirsiniz. Bu kumu kaplumbağalar yer ve sürtünerek eski derilerini atarlar. Tercih olarak vitasand markasını önerebilirim. Kum aldığınızda nasıl temizleyebileceğinizi söyleriz.

Yem olarak eğer kaplumbağalarınız bebekse sera raffy I ve sera raffy P almalısınız. Su kaplumbağaları hakkında daha fazla bilgi almak için bu konuyu okuyabilirsiniz.

Slider Türü Su Kaplumbağası Bakım Kılavuzu | Türkiye nin İlk ve Tek Su Kaplumbağası Bilgi Paylaşım Platformu (sukaplumbagasi.com)
 

Ervaaaaa

Yeni Üye
Katılım
13 Ocak 2021
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Ad soyad
Erva irem çoban
Hepsi bi anda nasıl olucak yavaş yavaş yapsam sıkıntı olur mu bu şeyleri
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
20,969
Tepkime puanı
102
Ad soyad
cem
Akvaryum ne kadar büyük olursa ara geçişli akvaryum masrafı o kadar az olur. Diğer taraftan öncelikli olarak su ısıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası elzem malzemelerdir bunlar öncelikli alınacak akvaryum ölçüsünü belirle önce sonra uygun ekipmanlara bakarız. Diğerleri zamanla tedarik edilir.

6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P ve sera raffy I yemler yeterlidir. 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün toplamı günlük kafa hacmi kadardır.

Şunu da göz önünde bulundurmakta fayda var kaplumbağa bakımı maliyetli bir hobidir. İleriye dönük olarak bunu sağlayamazsan sahiplendirme olayını düşünebilirsin.

Hayvanlar ufak olduğu için titiz bakım ister kesinlikle üşümemeliler. Akciğer enfeksiyonu olma riskleri var. Şimdilik kalorifere yakın ama tam değdirmeden konumlandırman iyi olur. Su değişimleri kaptaki ile emsal sıcaklıkta olmalı.
 

Ervaaaaa

Yeni Üye
Katılım
13 Ocak 2021
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Ad soyad
Erva irem çoban
Teraryum mu almak yoksa akvaryum mu almak daha mantıklı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
20,969
Tepkime puanı
102
Ad soyad
cem
Teraryum kuru ortamda yaşayan sürüngenlerin alanıdır. Sucul hayvanlarınkine paludaryum deriz.

Mantıklı olan bombesiz düz dikdörtgen akvaryumdur. Boyca uzunluk bol yüzerek sağlıklı gelişimini derinlik ise akciğer gelişimi dolayısıyla nefes tutabilme kapasitelerini artırır. Böylece su içinde ara nefes almadan daha uzun süre kalırlar. 18 cm üstü kaplumbağalar nefes almadan akşamdan sabaha kadar su içinde uyuyabilirler.
 
Üst