Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa' nın kuru alanı ve akvaryumu

bqr28

Bronz 4 Üye
Selam foruma yeni kaydoldum bir sorum olacaktı Ben pembe strafordan kuru alan yaptım sakıncalı olur mu ? yakında 50 cmlik akvaryum alacağım bu kurualanın ve akvaryumun(şuan ki akvaryum 30 cmlik) resmi:
mailto:/4693incik5365004.jpg
mailto:/4098incit6338720.jpg
mailto:/6210incic2194207.jpg
mailto:/5247inciy8043344.jpg

buda kaplumbağam 9 cm 8 aydır bizimle 5-6 cm iken almıştım:
mailto:/20140328_161747-1.jpg
mailto:/8487incix2388938.jpg

Şuanlık su filtresi yok ve ısıtıcısını kullanmıyorum. Soba yaktığımızdan ısıtıcıya gerek duymuyorum soba yanınca kuru alanda soba sönene kadar uyuyor :) Isıtıcım Toros 75w Yeterli olur mu ? ve nasıl kullanacağım ??

flood olacak ama bir de karides den başka yem yemiyor zararı olur mu ?

Bu akvaryum kaplumbaganiz icin kutu gibi olmus. Bu arada zamanla kuru alani isirarak koparacaktir. Isin kotu yani bogazinda kalip olmesine sebep olabilir. Isiticiyi calistirin lutfen. Hasta edersiniz kaplumbaganizi. Isitici lamba nerede? Peki yemleri neler? Karidesi fazla yerse kabukta bozulma gibi yani deforme olur. Buyuk ihtimal verdiğiniz yemdendir. Markası nedir? Acik yemse atin. 50 cm akvaryum da küçük olacaktir. Buyuk akvaryum almaniz lazim.

Isiticiyi yan yatirin 28 dereceye ayarlayın. Suyun icindeyken fise takin. Bu arada suyu yükseltin.

Burcu herseyi soylemis herhalde, ayrica bu konuda butun gerekli bilgiler var
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

50 Cm lik bir akvaryum yetmez hayvan büyük çünkü ve şuanda temel ihtiyaçları karşılanmıyor.. Sobanın ısısı yeterli değil kesinlikle. Bu akvaryum genel olarak yetersiz

Cvp: Kaplumbağa' nın kuru alanı ve akvaryumu

straforu ilk koyduğumda ısırıyordu daha ısırmıyor. karidesi açık değilde 2 tlye poşete koyduruyorum. Petshop karides kovasından koyuyor. Akvaryumu alınca çalıştırıcamda tamamen suyun içine girerse sorun olmaz değilmi çünkü biraz eski bir ısıtıcı. Yemi pets family turtle stick pek kaliteli değil. önceden dr.wu karides kullanıyodum onu yemiyordu.
suyu yükseltirsem akvaryumdan çıkabilir. Organını çıkardığında o yükseklikten kendini yukarı çekip atladı düşerken yakaladım ama biraz daha yükseltirim

bu arada ısıtıcı ayarlamalı değil şöyle : mailto:/urun/TR-003.jpg

O isitici olmaz onu soyleyeyim ayrica ozellikle isitma lambasi cok onemli lutfen attigim linkide okuyun buarada O akvaryumda olmaz ne yazikki

Petshop hangi yem kutusundan dolduruyor, insallah tarihi gecmis yem degildir karides uygunsa arti olarak sera raffy p, jbl agil ve sera raffy vital lazim

zaten forumda en kalitesiz ıstıcı denmiş o linki kaplumbağa almadan 5-10 kez okumuşumdur :D akvaryum olarak şu 80 litrelik saklama kapları uygun olur mu ? en şeffaf olanlarından.

straforu akvaryumu kısa sürede yenileyeceğine göre bir süre daha tutabilirsin yalnız üzerinin yosun ve kir tutmamasına dikkat et. bunlar olursa dişleyecektir. böyle bir durumla karşılaşırsan yıka çıkmayan yerleri maket bıçağı ile traşla.

yem olarak alacakların her daim kendi kutusunda olsun. alacağın yemler sera raffy p, raffy I, jbl agil ve tetra reptomin olsun.

toros ısıtıcı en kalitesiz ısıtıcıdır. su geçirip geçirmediğini bilmiyorum bu sebeple üst kısmındaki plastik su dışında olsun.

su ısıtıcısı ve kuru alan için lamba gerekli malzemelerdir. su ısıtıcısı suyun sabit ısıda kalmasını sağlayarak ısı değişikliklerinden dolayı oluşabilecek adaptasyon sorunlarının ve hastalanmanın önüne geçer. ısıtma lambası ise üst kabuklarında katmanlaşmış eski plakaları gerdirip atmasına yardımcı olur. bu aynı zamanda kabuğu kuru tutarak yosunlanma ve mantarın önüne geçer. ısıyı kabuk direk almalı soba ile olmaz. yani durumları bizim gibi değildir.

ayrıca plakaları kolayca atması için mango köküne de ihtiyacı var. silis kum ise alt bağasındaki plakaları atmasına yardımcı olmakla birlikte kumdan yiyerek ağzında parçalayamadığı yemleri midesinde parçalayıp sindirimi kolaylaştırır. bunun yanında bağırsaklarında olabilecek parazitleri de dışkı yoluyla atmasını sağlar.

foruma hoş geldin buğra

hoşbulduk bu mango kökü 50 cmlik akvaryuma sığacak mı?

Gordugum kadariyla da plakalar var atamamis. Mango koku lazim. Isiticiniz kalitesini beğenmedim. Yeni ısıtıcı almaniz lazim. Ben tavsiye etmem. Cidden bu durum onemli. Hayvaniniz hasta olabilir. Eger sera gibi kaliteli yem bulamiyorsaniz juen diye bir site var. Oradan alis veris yapin. Lutfen konuyu ciddiye alin. Lambayi ne yapacaksaniz? Erkek mi kaplumbağaniz? Yem yine acik yeme giriyo galiba. Artisinda bu kaplumbaga ana yem ve karidesle yetinme boyunu asmis. Mineral yemde verilmesi lazim. Arkadaslar juenin urlsini versinler. Yasinizi goremedim. Eger bu imkanlari saglamazsaniz vermeniz gerekir. Benim bile kotu sartlar olmasina ragmen kuru alan ve ısıtıcı lambalari var. Tekrar söylüyorum hasta olma riski yuksek.

Vitamininiz var mi bu arada ?

plakaları tırnakla çıkarıyoduk bir ara baya bir döküyodu. Sera alacağım zaten aklımda yaşım 15 abimle beraber masraflarını karşılıyoruz. Kaplumbağa erkek.

vitamin var haftada bir bir karidesin üstüne döküyorum öylece yiyor markası deepfix reptivit bir de kabuk temizleme jeli var deepfix turti-clean jel diye zararlı olduğunu okuyunca daha kullanmadım

İşte o yüzden 50 Cm lik olmaz diyoruz sağkıklı bir saklama kabı daha iyidir

Mineral zaten raffy p de var diye demedik burcu
Cem abi reptomin onermis bitkisele alissin sonra vital oneririz diye dusundu buyuk ihtimal ama bence simdiden vitalide alin

Kisa bir sureligine o kapla idare edebilirsiniz, evet bunlara mango falan olmaz
Attigim linki okudunuz degil mi ?

evet yorumlarınız için sağolun. deepfix deep turti-clean jel iyimidir ??

Yok vernik gibi birsey cope atin daha iyi
Buarada o elinizdeki vitaminde alt siralarda biz jbl aqua yada sera reptilin tercih ediyoruz
Not:Vitaminler stick yeme yedirilerek verilmelidir

cevaplarınız için teşekkürler

buğra plakalar tam anlamıyla açılmamışsa el ile koparmaya çalışmayın. o akvaryuma sığacak mango altına girebileceği şekilde boyu 25-30 cm arası olsun. bu bir süre işini görür.

kabuk jeli zararlı bir üründür onu kullanma. eczaneden devit damla al. bunu haftada bir, bir yeme bir damla damlatıp ver. vitamin damladan uzak bir günde. devit yani D3 vücutta kalsiyumun tutulmasını sağlar. ayrıca kabuğunu kuruttuktan sonra devitten az oranda derisine gelmeyecek şekilde damlatıp kabuğuna yedir. arkasından fazla sıcak olmayacak biçimde lamba konumlandırıp altında 5-10 dakika arası beklet emsin sonra üstünü kurulayıp suya bırak. bu devitin kabuğa sürülmeside plakayı yumuşatıp ısıtıcı lamba altında gerdirerek çabuk atmasını sağlar. hayvanı musluk altında yıkamayın sakın. bu işlemide sık sık yapmayın hayvan hırpalanmasın iki günde bir yeter. 10 gün sonra bir resmini daha atarsın.

raffy p'deki kırmızılar mineral yemdir. onları ayrı olarak haftada bir ver. bu vitamin, mineral ve kalsiyum içerir. bu varken vitamin damlaya gerek yoktur. kırmızılar bitince raffy mineral yem alırsın.

Buarada simdi dikkatimi cekti asla 2. hayvani almayi dusunmeyin bence suanda, buna en iyi ortami saglamaya calisin

şuan 55 lt lik saklama kabında duruyor resmini atacağım

Geri