Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Başlayanlar

Murat sarihan

Yeni Üye
Merhaba Cem Bey , 4 gün önce 1 erkek , 2 dişi turuncu yanaklı su kaplumbağası aldım. Bakımlarının sandığımdan zor olduğunun farkına vardım. Ama onlar için elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Ekipman konusunda, bir akvaryumda neler olması gerektiği konularda, yem konusunda bilgi verebilir misiniz sizden ricam . Ayrıca onlar için uzunluğu 75 cm genişliği 30 güneşlenme alanı 30cm yüksekliği 60 cm özel bir akvaryum yaptiriyorum resimdekin aynısı

Ekli dosyalar

• aOq8zBv_460s.jpg
    aOq8zBv_460s.jpg
    22.3 KB · Görüntüleme: 39
Foruma hoşgeldiniz.

Kuru alan akvaryum içi mi akvaryum üstü mü? Su yüksekliği ne olacak?

Akvaryum 75*30*60h doğru mudur? Cam kalınlığı ne olacak?

Kabuk boyları kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Kumlu kısma gerek yok.

Lamba için bu konuyu inceleyin

Foruma hoşgeldiniz.

Kuru alan akvaryum içi mi akvaryum üstü mü? Su yüksekliği ne olacak?

Akvaryum 75*30*60h doğru mudur? Cam kalınlığı ne olacak?

Kabuk boyları kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Kumlu kısma gerek yok.
Hoş bulduk teşekkür ederim Cem Bey'.
6cm dişi 4 cm erkek.
Cam kalınlığı 8 cm .
Akvaryum , L şeklinde fotoğrafta görüldüğü gibi yana doğru özel bir alanda olacak kuru alan.
Kum dışında kuru alan için alternatif ne önerirsiniz?

Akvaryum bitince son hâlini paylaşabilir misiniz çok güzel duruyor.
Nereden hangi fiyata yaptırıyorsunuz acaba?

Merhaba Ben Gaziantep'te yaşıyorum ortalama 3 bin TL civarı tuttu boş hâli . Burada en az 20 tane esnafa sordum en sonunda bu işi yapan birine denk geldim. Ben 8 mm cam tercih ettim cam kalınlığı artıkça fiyat da artıyor. Cam çeşitliliğinde de aynı kezza .

Anladım teşekkürler 🙏🏻
Bildiğim kadarıyla yardımcı olayım, akvaryumda olmazsa olmaz ısıyı sabit tutması için ısıtıcı, akvaryumun temizliği icin filtre, ısıyı ölçmek için derece, kuru alanda güneşlenebilmeleri için UVA/UVB lambalar gerekli. Hangi lamba, kaç cm açıyla kuru alana tutulması gerektiği, su ve kuru alanın olması gereken sıcaklığı vs. gibi ayrıntılardan çok emin olmadığım için Cem bey daha iyi bilgilendirebilir.

Lamba için bu konuyu inceleyin
Kaplumbağamda herhangi bir rahatsızlık var mı Cem hocam?

Ekli dosyalar

• IMG20231119200741.jpg
    IMG20231119200741.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 22
  • IMG20231119200715.jpg
    IMG20231119200715.jpg
  • IMG20231119200715.jpg
    IMG20231119200715.jpg
Tamam hayvanların boyu uygun.

Kuru alanda benim kullandığım paspası kullanın hem hafif hemde salınım çok düşük düzeyde. Hayvanlar rahat çıkar.

Siz bana maks. Su yüksekliğini yazın ısıtıcıya bakalım.

Tamam hayvanların boyu uygun.

Kuru alanda benim kullandığım paspası kullanın hem hafif hemde salınım çok düşük düzeyde. Hayvanlar rahat çıkar.

Siz bana maks. Su yüksekliğini yazın ısıtıcıya bakalım.
Max yükseklik 60 h Hocam ısıtıcı olarak cam önerdiler metal olanda elektrik çarpması oluyor dendi. İç hava filtresi olarak da sobo markanın 15w olanı söylendi

Yem olarak balık unu yemi varmış onu önerdiler birde lotusun yeşil yem olanı vardı daha önceden onu aldım . Gammerusu koku yapıyor diye önermediler

Çeliklerde çarpma duymadım. Çeliklerde durum şu metal geç ısınıp geç soğur. Soğuması biraz uzun sürdüğü için 1-2 derece düşük ayarlarız.

Cam hemen ısınıp hemen soğur. Plastiklerde plakalar zamanla oksitleniyor.

Kaçış boşluğunu da hesaplarsak yine 100 litre üstü oluyor bu durumda ileriye dönük 200 watt su ısıtıcı alın. Bir daha alma durumu olmasın.

Tam batabilen kaliteli ısıtıcılarda en uygun olanlar sırasıyla jbl protemp 200 watt, eheim thermocontrol 200 watt(bunun 100 wattı akvaryumu ısıtır) ve tetra ht 200 watt. Bu üçünden birini alın. Evladiyelik gider.

8 mm cam kalınlığında akvaryum üstü kuru alanda olur ama rampa ile birlikte hesapladığımızda mesafe kısa kalır hayvanlar her indiğinde karşı cama çarpar.

Siz bana su yüksekliğini yazın filtreye ona göre bakalım. Motor su içinde olacak.

Açık yem almayın. Jelatini açılmamış kutuda olacak. Atakan Petshop ve juenpet market alışveriş yaptığımız siteler arasında. Daha taze ve ucuza alırsınız.

Yem olarak bir kereliğine jbl rugil ve yanında gammarus alın. Öyle ahım şahım bir kokusu yok. Yemi aldıktan sonra hemen kutuyu kapayacaksınız. Gammarus gerekli. İçindeki kitin maddesi kemik ve kıkırdak dokuyu geliştirir.

Balık unu her stick yemde var. Bunları kullanın bitince ben size yem öneririm. Ufak olan 6 cm kabuk boyuna gelince tropical biorept W ya da tropical biorept supreme young yemi alacaksınız.

Hayvanlar gayet güzel göz ve kulaklar sağlam kabuk yapıları da güzel.

O taşları çıkarın. Yeni akvaryuma geçince kuru alan niyetine kullandığınız taşı da çıkarın. Bu gözenekli taşlar içine kir alır, içinde zararlı bakteri kolonileri oluşur. Bu bakteriler göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur. Hayvanların kabuğunu ve derisini çizer.

Kum olarak 0.5-1 mm aralığında çapa sahip sarı silis kum uygun. Bunda vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Hayvan eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. Hazımsızlık çektiğinde kumu yer, bağırsaklarındaki olası parazitleri atar.

Lamba işini hemen halledin. Knitex mandallı lambada uygun.

Cem Bey' , akvaryumum Cuma yada Perşembe günü tam anlamıyla hazır olacak. Akvaryum boyu 60h , yarısına kadar su doldurmami tavsiye ettiler. Sanırım 40h civarı olacaktır içindeki su miktarı. Ayrıca akvaryum için bitki dikmek istiyorum örnek. Tilki kuyruğu tarzı bitkiler var kaplumbağalara zararı yada faydası dokunur mu. Birde akvaryum içine dinlenebilecekleri süs eşyası tarzı, gemi vs. Koyuyorlar zararı olur mu ?

7 cm kabuk boyu sonrası bitkileri yiyorlar. Geçici olarak koyabilirsiniz yada ipek yapraklı dediğimiz bez tarzı yapraklı yapay bitkiler olabilir. Su yüzeyine yakın olursa su yüzeyinde tutunup dinlenirler.

Dekor vs. koymayın. Bu hayvanlar rahat hareket edebileceği alanları seviyorlar. Önlerinde engel olacak herşeyi güçleri yeterse kaldırıp atarlar.

Bunlara göre ortam suda çöl gibidir. Silis kum ve mango yada mopani kökü. Bunun altına girip kaşınırlar. Ama hayvanlar henüz ufak.

40 cm olursa sunsun hj752 yada sobo 808c köşe filtre olur. Sobo da debi ayarı var çift hazneli. Alt hazneye elyaf üst hazneye zeolit konarak filtrasyon kalitesi artırılabilir. Haznesini çıkarması biraz zorlu. Yanlama çıkarılmalı. Tırnağı kırılabilir.

7 cm kabuk boyu sonrası bitkileri yiyorlar. Geçici olarak koyabilirsiniz yada ipek yapraklı dediğimiz bez tarzı yapraklı yapay bitkiler olabilir. Su yüzeyine yakın olursa su yüzeyinde tutunup dinlenirler.

Dekor vs. koymayın. Bu hayvanlar rahat hareket edebileceği alanları seviyorlar. Önlerinde engel olacak herşeyi güçleri yeterse kaldırıp atarlar.

Bunlara göre ortam suda çöl gibidir. Silis kum ve mango yada mopani kökü. Bunun altına girip kaşınırlar. Ama hayvanlar henüz ufak.

40 cm olursa sunsun hj752 yada sobo 808c köşe filtre olur. Sobo da debi ayarı var çift hazneli. Alt hazneye elyaf üst hazneye zeolit konarak filtrasyon kalitesi artırılabilir. Haznesini çıkarması biraz zorlu. Yanlama çıkarılmalı. Tırnağı kırılabilir.
Cem Bey , detaylı ve öğretici bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Son olarak akvaryum için renkli ışık koymayı düşünüyorum her hangi bir öneriniz var mı bu konuda ?

Isıtma lambası gündüz 07:00-19:00 arası yanar. 19:00-21:00 arası roxin 6 W mavi dalgıç florasan kullanabilirsiniz. 21:00'de uyumalı.

Dalgıç florasanı su yüzeyi üstünden konumlandırın. Su içinde bozuluyor.

Bir arkadaşımız zamanında su geçirmez led şeritten akvaryumun üst kenarlarından silikon ile yapıştırmıştı. Kumandalı çoklu renkli. Pahalı bir ürün.

Isıtma lambası gündüz 07:00-19:00 arası yanar. 19:00-21:00 arası roxin 6 W mavi dalgıç florasan kullanabilirsiniz. 21:00'de uyumalı.

Dalgıç florasanı su yüzeyi üstünden konumlandırın. Su içinde bozuluyor.

Bir arkadaşımız zamanında su geçirmez led şeritten akvaryumun üst kenarlarından silikon ile yapıştırmıştı. Kumandalı çoklu renkli. Pahalı bir ürün.
Cem Bey' her şeyim hazırlandı
Filte olarak Aquawing AQ1000F
aldım.
Isıtıcı olarak roxin 100 w yeterli olur dediler.
10 kg sarı silis kumu aldım.
Isıtıcılari aldım.
Yarından itibaren her şeyiyle hazır olacak. Yalnız içine zebra balığı ve buhar makinesi koymak istiyorum herhangi bir zararı olur mu. Birde küçük ağaç tarzı dekorlar var çok fazla yer kaplamayan onlardan da 1.2 tane eklemek istiyorum.

Balık olmaz. Isı değerleri ve yemleri farklı. Ayrıca kaplumbağa yetişkin hale geldiğinde saldırır. Resler beslenme zincirinin üst halkasındadırlar içgüdüsel olarak avcı yapıya sahiptirler.

Buhar makinası olmaz. Bu hayvanlar akciğer solunumu yapıyor. Nem rahatsız eder.

Dekorların resmini atın uygunluğuna bakayım.

Filtrenin işleyişini çözemedim. Şelale filtre ile dalga motoru birleşimi. Gücü yüksek hayvanı savurabilir.

Suyu iyice hesaplayın. 100 litreyi aşarsa su ısıtıcısını zorlar.

Geri