Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağa yemek bilgi

devrimikrameroglu

Bronz 5 Üye
Merhaba 20 yaşında kaplumbağam var kabuk boyu 15 cm den uzun bunun için seranın ne ürünlerini yedirmeliyim birçok çeşit var hangilerini ne sıklıkta vermeliyim fikri olan varmı teşekkür ederim

Yaşına göre boyu biraz kısa hayvan erkek mi? Sera raffy p temel yemdir alabilirsiniz yanında tropical biorept W alıp ikisini verebilirsiniz. Hergün bir kere kafa hacmi kadar yem verin.

Foruma hoşgeldiniz.

Yetişkin hayvanlarda kafa hacmi kalkıyor. Günde 1 öğün vereceksiniz. 20-25 adet arası verin.

Yem olarak. Tetra reptomin yada ahm turtle sticks yeminden birini.

Tropical biorept W yemi.

Dajana gammarus sticks yemi buna ek olarak tropical reptiles carnivore yemi de alabilirsiniz.

Son olarak omega one adult turtle sticks yada sera Raffy P yemi alın.

Akvaryumda su ısıtıcı, ısıtma lambası ve filtre var mı?

Akvaryum ölçüsü nedir?

Selamlar Hoş buldum
Gerekli yuvayı sağlamanız için yardımcı olabilirim sormaktan çekinmeyin. Teşekkürler
Çok teşekkür ederim yuva 100x50x50 kuru zeminide mevcut atakan petshop a gttm filtre içini tekrardan dizmem için önerilerde bulundular seachem matrix ayrı olarak biyolojik sünger elyaf ve seramik oldu filtremde aktif karbon vardı bide zeolit koycaktım onları çöpe gönderdim zararlı diye birde seachem marka stability verdiler suyu sararmıştı bu su için sizlerin önerileri varmıdır

Foruma hoşgeldiniz.

Yetişkin hayvanlarda kafa hacmi kalkıyor. Günde 1 öğün vereceksiniz. 20-25 adet arası verin.

Yem olarak. Tetra reptomin yada ahm turtle sticks yeminden birini.

Tropical biorept W yemi.

Dajana gammarus sticks yemi buna ek olarak tropical reptiles carnivore yemi de alabilirsiniz.

Son olarak omega one adult turtle sticks yada sera Raffy P yemi alın.

Akvaryumda su ısıtıcı, ısıtma lambası ve filtre var mı?

Akvaryum ölçüsü nedir?
çok teşekkürler hoşbuldum 20 25 tane veriyim gammarus ve raffy p aldım vide raffy mineral verdiler sanırsam paketlenmiş olarak aldım 3 tane yem biri ufak karidese benziyor su için seachem matrix seachem stability önerdiler su hafif sarı yeşil olmştu 1 haftada bu suy için öneriniz varmıdır bunalrın suyu baya dert oldu 200 lt ye yakın su var tankta dün değiştrdm yarısını dinlenmiş su ile 2 gündür seachem stability den 2 şer kapak koyuyorum umarım zararı yoktur.

Ekli dosyalar

• * Image 2024-09-09 at 12.31.20.jpeg
    * Image 2024-09-09 at 12.31.20.jpeg
    79.7 KB · Görüntüleme: 22
  • * Image 2024-09-09 at 12.31.53.jpeg
    * Image 2024-09-09 at 12.31.53.jpeg
    150.8 KB · Görüntüleme: 22
Su ısıtıcının gücü nedir? Ufak gibi gözüküyor.

Tabana sarı silis kum alın. Vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Bu sterilize edilmiştir. Sadece tozunu çıkarmak için yıkarız.

Alandaki taşı çıkarın hayvan soğuk yemesin.

Uvb ampul kaç watt çok yakın duruyor. 13 watt ise ucu ile hayvanın sırtı arası mesafe 18-19 cm; 25-26 watt ise 28-29 cm mesafeden konumlandıracaksınız.

Isıtma lambasını da ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde ayarlayın.

Açık yemleri iade edin. Mineral sera ise onun yerine tropical biorept W yemi alın.

Karidese benzeyen gammarus ise o ufak kalır. Tropical reptiles carnivore yada dajana gammarus sticks yemi alın.

Seachem matrix zeolite ayarında ama gerçek zeolite performansı vermez. İri taneli olduğu için eğer açtıysanız seramik aralarına serpiştirip boşlukları kapatın. Kalanı dursun. Seramik içindekileri seramik ile yıkar tekrar kullanırsınız. Zeolite olarak eurostar marka alın bu nispeten ucuzdur. Yalnız filtre torbası içinden çıkmıyorsa ti-sert marka torba alın. Birde en ucuzunda elyaf alın. 250'lik yada 500'lük euorstar bunda da ucuzdu sanırım.

Başka ne malzeme var?

Filtre kaç sepetli?

Bakteriyi hemen damlatmayın su klorlu ise ölürler. Yeni kurulumda 1 hafta 10 gün sonra dökün. Klor tamamen gitsin. Metilen mavisi de kullanmayacaksınız. Bunu sürekli kullanmayın. Normal şartlarda dış filtre içinde 28 gün sonrası oluşup aktifleşiyor döngü bakterileri. Bu sadece süreci hızlandırıyor.

selam su ısıtıcı 300w kum alıcam fakat daha vaktim olmadı onunla uğraşacak taşı eski taşı onu seviyor diye koydum bi süre sonra atıcam o olmazsa yukarı çıkmıyor ne hikmetse fıltreyi tekrar dizdim en alt seramik + elyaf üstü matrix + elyaf onun üstü kalın biyolojik sünger onun üstü en son yine biyolojik sünger onun üstüne elyaf koydum bu sekil diz dedi atakan petshop aktif karbon vardı çöpe attım işe yaramaz dediler zeolit içinde kimyasal dediler yeni eurostar zeolit de var da kaldırdım o yüzden ampulleri tekrar ayarlayacagım teşekkür ederim hepsi yemlerin sera marka 1 tanesi tropical birisi hafif c seklinde biri p biri minik karides yemleri tekrar kontro ledicem teşekkür ederim bakteriyi amlattım ama su 1 hafta 10günlüktü hergün 2 kapak koyuyorum searchem stability öle yazıyodu ne kadar doğru bilmiyorum

300w ısıtıcı 1 tane uvb lamba mavi renk ısıtıcı olmayan 5.0 bi tane ısıtıcı lamba 1200 litre dış filtre searchem stability mevcut suanda

42 watt Uygun. hayvanı yakmayacak mesafeden konumlandırın mesafe yakınsa28 watt kullanın. ilk 30 dakikada 32 dereceye getirecek kadar. Lamba tutucu yada masa lambası seramik duylu ve metal çanaklı olmalı.

Klor için turtle notox kullanabilirsiniz 100 litreye 1 kapak olacak şekilde.

Uvb lambayı biraz uzaklaştırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Seramik olan sepette elyaf kullanmayın sünger olsun. Sulu dışkı elyafı çabuk kirletip su akışını azaltır. Yani debiyi düşürür. Daha erken açıp temizlemek zorunda kalırsınız.

Dış filtre sepetsiz model mi?

Zeolite bir çeşit killi kumdur. Özel kimyasal ürün değil. Öyle olsa üzerinde döngü bakterisi oluşmaz. Bunu mutlaka alın. Dedikleri gibi dizerseniz o filtre hiçbir işe yaramaz.

Aktif carbon niye işe yaramıyormuş. Siz kime denk geldiniz bilmiyorum söylediği herşey yanlış. O dedikleri dizilim ancak balıkları götürür. Kaplumbağalar öyle değil. Yoğun kir ve idrara bağlı amonyak oluşur.

Aktif carbon yada kömür. Sudaki ağır metalleri ayrıştır. Biolojik oluşumları ve carbonu tutup oksijeni açığa çıkarır. Suyu yumuşatır.

Bir de eurostar aquaclay alın. Ben dizilimi anlatırım. O seachem damlayı bir daha almanıza gerek yok.

Bunlarla başlayın, yosun alg oluşumu olursa ek malzeme öneririm.

42 watt Uygun. hayvanı yakmayacak mesafeden konumlandırın mesafe yakınsa28 watt kullanın. ilk 30 dakikada 32 dereceye getirecek kadar. Lamba tutucu yada masa lambası seramik duylu ve metal çanaklı olmalı.

Klor için turtle notox kullanabilirsiniz 100 litreye 1 kapak olacak şekilde.

Uvb lambayı biraz uzaklaştırabilirsiniz.
anladım cok teşekkür ederim bu turtle notox her su eklediğimdemi konur yoksa hergün mü lambalar kıskaçlı cama takılı içlerine bakıcam duyları nasıl diye

Seramik olan sepette elyaf kullanmayın sünger olsun. Sulu dışkı elyafı çabuk kirletip su akışını azaltır. Yani debiyi düşürür. Daha erken açıp temizlemek zorunda kalırsınız.

Dış filtre sepetsiz model mi?

Zeolite bir çeşit killi kumdur. Özel kimyasal ürün değil. Öyle olsa üzerinde döngü bakterisi oluşmaz. Bunu mutlaka alın. Dedikleri gibi dizerseniz o filtre hiçbir işe yaramaz.

Aktif carbon niye işe yaramıyormuş. Siz kime denk geldiniz bilmiyorum söylediği herşey yanlış. O dedikleri dizilim ancak balıkları götürür. Kaplumbağalar öyle değil. Yoğun kir ve idrara bağlı amonyak oluşur.

Aktif carbon yada kömür. Sudaki ağır metalleri ayrıştır. Biolojik oluşumları ve carbonu tutup oksijeni açığa çıkarır. Suyu yumuşatır.

Bir de eurostar aquaclay alın. Ben dizilimi anlatırım. O seachem damlayı bir daha almanıza gerek yok.

Bunlarla başlayın, yosun alg oluşumu olursa ek malzeme öneririm.
Dış filtre sepetli model 4 kat sepet var dedikleri gibi dizdim ne yazıkki zeolit duruyo kenarda elımde var eurostarın temiz kumaşın içinde duruyor
istanbuldaki avcılardaki bilindik petshop baya tanınıyor herkes tarafından int aleminde de anladım o zaman aktif karbon ve aquaclay alıcam o diğer taşa boşuna 400tl verdik ozaman su sararıyor hafif hafif amonyak sanırım o seachem damlayı 2 şer kapak döktüm az kaldı dibinde hergün dök dedi

Matrixi bende kullandım. O süs havuzu filtrasyonu için aslında. Fazla bir faydası yok. Kalanı sonradan seramik sepetinde boşluklara serpiştirerek kullandım. Seramikle birlikte yıkayarak kullanabilirsiniz.

Notox zaruri değil onun işlevini carbon kömür görüyor. Şu açıdan faydası olur. Dış filtrede döngü bakterileri oluşmuşsa eklenecek suyla ölmemeleri için ayrı bir 5 litrelik petşişede suya eklenip dinlendirerek akvaryuma suyu dökersiniz. Arıtma cihazınız varsa bu uygulamaya da gerek yok.

Atakan petshopu bende ucuz olduğu için önereyorum zaten yalnız o söylemleri hatalı.

Filtre 4 sepetli ve kirli su alttan yukarı doğru gidiyor ise kurulum şöyle olacak. Alttan yukarı doğru numaralandırırsak;
1. Sepette seramik, ara boşluklara matrix üstü sünger koyun. Şişkin olmasın. Üst sepet tam oturacak şekilde malzeme koyun.

2. Sepette elyaf>zeolite>elyaf olacak

3. Sepette elyaf>eurostar aquaclay>elyaf (bunun kumu çıkmış o değil filtre malzemesini alacaksınız) bu yeterince iri olduğu için filtre torbasına koymanıza gerek yok. Bu jbl clearmec'e emsal ve dörtte bir fiyatına satılıyor.

4. Sepette yani üst sepette elyaf>carbon>elyaf olacak. Bunda coconut içerikli olan kömürü alın. Suya tat da verir.

Kurulumu yaptıktan sonra su çıkış hortumunu kovaya koyup çalıştırın. Su bir miktar siyah akıp sonra şeffaflaşacaktır. Fişi çekip akvaryuma takın ve çalıştırın.

Bunu yeterince filtre torbasına koyup lavaboda suya tutun. Kaba tozu gitsin. Siyahlık gitmez.

anladm cok teşekkür ederim yardımlarınız için bu su tekrar sararıyor inş çözüme kavuşur tekrar bir çok iş çıktı o kadar da para boşuna ödedim matrixtir seachem stability dir aquacly ve karbon kömür alıcam birde kocaman delikli biyolojik sünger almştm oda boşa çıktı bu dizilimde

Matrixi bende kullandım. O süs havuzu filtrasyonu için aslında. Fazla bir faydası yok. Kalanı sonradan seramik sepetinde boşluklara serpiştirerek kullandım. Seramikle birlikte yıkayarak kullanabilirsiniz.

Notox zaruri değil onun işlevini carbon kömür görüyor. Şu açıdan faydası olur. Dış filtrede döngü bakterileri oluşmuşsa eklenecek suyla ölmemeleri için ayrı bir 5 litrelik petşişede suya eklenip dinlendirerek akvaryuma suyu dökersiniz. Arıtma cihazınız varsa bu uygulamaya da gerek yok.

Atakan petshopu bende ucuz olduğu için önereyorum zaten yalnız o söylemleri hatalı.

Filtre 4 sepetli ve kirli su alttan yukarı doğru gidiyor ise kurulum şöyle olacak. Alttan yukarı doğru numaralandırırsak;
1. Sepette seramik, ara boşluklara matrix üstü sünger koyun. Şişkin olmasın. Üst sepet tam oturacak şekilde malzeme koyun.

2. Sepette elyaf>zeolite>elyaf olacak

3. Sepette elyaf>eurostar aquaclay>elyaf (bunun kumu çıkmış o değil filtre malzemesini alacaksınız) bu yeterince iri olduğu için filtre torbasına koymanıza gerek yok. Bu jbl clearmec'e emsal ve dörtte bir fiyatına satılıyor.

4. Sepette yani üst sepette elyaf>carbon>elyaf olacak. Bunda coconut içerikli olan kömürü alın. Suya tat da verir.

Kurulumu yaptıktan sonra su çıkış hortumunu kovaya koyup çalıştırın. Su bir miktar siyah akıp sonra şeffaflaşacaktır. Fişi çekip akvaryuma takın ve çalıştırın.

Bunu yeterince filtre torbasına koyup lavaboda suya tutun. Kaba tozu gitsin. Siyahlık gitmez.
bu arada son bişey daha sorucam cok yorduk sizi de bu aktif karbonu her ay değiştirmek gerekiyor sanırım ben filtreyi her ay açıcaksam akvaryum evden atılır benımle beraber :) bu aktif karbon aquacly zeolit her ay temizlenmek zorundamı? yada değişmek matrix 3 4 ayda bir temizle devam et kullanmaya demişlerdi

O malzemeleri bir kenarda saklayın. O damla da şimdilik dursun. Serin bir yerde saklayın. Ömürlük akvaryumda kullanırsınız.

O dediğiniz süngerin resmini çekip atabilir misiniz bakayım.

Carbon 1 ila 1,5 aylık bir ömre sahip ama su sararma noktasına gelene kadar açmaya gerek yok.

Aquaclay ve zeolite normalde 3 ay ama yıkayarak bir iki defa kullanabilirsiniz.

Sonraki temizliklerde sararma 1 ay altına düşerse 2-3 hafta gibi o vakit işlevi bitmiş demektir. Yenisini alırsınız. Aquaclay zeolite göre biraz daha uzun gidebilir.

Suyu olabildiğince yükseltin. Çok su daha geç kirlenir.

Matrixi yıkayarak kullanabilirsiniz. Çakıltaşı gibi birşey.

Seramik gerçek seramik ise yıkayarak ömürlük kullanabilirsiniz. Sinterlenmiş cam ise bu emici özelliklidir. Yıkayabildiğiniz kadar yıkayın emdiği kir çıkmayacak boyuta geldiğinde yenilersiniz. Normal sinterlenmiş 6 aylık bir ömre sahip ama kir yoğunluğuna bağlı süre uzar.

Geri