Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağacık Suya Girmiyor!

maverick366

Yeni Üye
Merhabalar, benim 2 kaplumbağamdan birisi gayet sağlıklı, maşallah kocaman oldu, sağlıklı, akvaryumda yerinde duramıyor, ancak diğeri pek suya girmek istemiyor. Suya koyduğum zamanlarda ise yine bir şekilde dolana dolana adaya çıkıyor ve orada öylece bekliyor. Daha önce göz enfeksiyonu geçirmişti ancak göz damlasını (Genta) bir sabah ve bir akşam olmak üzere suyuna damlattım (veteriner hekim söyledi) ve iyileşti. Şimdi gözlerinde hiçbir sıkıntısı yok ancak suya girmek istemiyor. Diğer kaplumbağam suyun dibine dahi inip geziniyor ancak ufaklık suda batmıyor, suyun üzerinde kalıyor. Sizce ne yapmalıyım?
İzmir'de oturuyorum, acaba İzmir'de kaplumbağalar hakkında bilgili bir veteriner var mıdır?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Herkese kaplumbağaları ile sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Resimleri aşağıdadır.
Foto_raf_0081.jpg

Foto_raf_0082.jpg

Foto_raf_0083.jpg

Cvp: Kaplumbağacık Suya Girmiyor!

Veterinerlik bir durum yok.
Akvaryum ekipmanlarınız gördüğüm kadarıyla tam değil.
Suyun ısısı 28 derece sabit olmalıdır.
Ayrıca su seviyesini yükseltip kuru alanın üstüne spot lamba takın.

Veteriner Hekim Sinan Okçuoğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünde çalışıyor Sasalı Doğal yaşam parkında çalışıyor Resimde görüldüğü gibi kaplumbağalarla ilgileniyor. İsterseniz ona ulaşmaya çalışın Adres aşağısı görünüyor hangi saatlerde nerde bulunuyor bilmiyorum veteriner hekim o yüzden arayıp öğrenmenizde fayda var

Adres: İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Kahramanlar Kültürpark içi Konak / İZMİR
Tel: 0 232 293 39 80 - Santral
Fax: 0 232 483 69 37

http://picasaweb.google.com/lh/photo/7CEqmzU54WRMGSX8nu3WUQ

Geçmiş olsun, yazmadığınıza göre yemlerini yiyorlar galiba. Size tavsiyem öncelikle bir ısıtıcı edinin.Su soğukken suya girmek istememesi normal :( Su seviyesini yükseltin, uygun bir kuru alan yapın.

Kaplumbağacık Suya Girmiyor!

Öncelikle çok teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz için, resim çekmeden önce akvaryumu temizlemiştim ve ısıtıcıyı da henüz takmamıştım, ısıtıcıları var ve her zaman 26-28 derece arasında ısıtıyor akvaryumu. Isıtıcı takılıyken dahi benim kaplumbağam suyun içine kendiliğinden girmiyor, ayrıca yazmayı da unuttum yem de yemiyor. Adanın üzerine çıkıp uzun süre oracıkta bekliyor. Sanki depresyona girmiş gibi bir hali var. Çok üzülüyorum onun bu haline. Bazen de gidip ısıtıcının üzerinde bekliyordu. Hem de uzun süre orada duruyordu. Ben elimle suyun içine alsam da yüzerek yine aynı yere dönüyordu. Yani daha önceleri hareketliydi, yemlerini güzelce yiyordu, elime alıp zemine bıraktığımda da fıldır fıldır geziyordu. Ama şimdi çok sakin, elime alıp zemine bıraktığımda dahi kıpırdamak istemiyor gibi. Sanırım en doğrusu Veteriner Hekim Sinan Okçuoğlu'nu kaplumbağacık ile ziyaret etmek olacak. İlgilenen herkese teşekkür ederim.

28 derecede sabit kalacak şekilde ayarlayın.
Su seviyesini yükseltin sitemizde anlatılan kuru alan yapma yöntemlerinden faydalanıp farklı kuru alan yapabilirsiniz.

Yem yememesinin birçok sebebi olabilir.
İlk olarak aşağıdaki belirtiler kaplumbağanızda bulunuyormu ?

-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

maverick366 Gidince veteriner hekime haber verir misin diğer arkadaşlara da anlatmak bilgileri paylaşmak iyi olur. Geçmiş olsun

Geri