Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağadan çıkan ses sanırım

ozge35

Gümüş 1 Üye
Arkadaşlar kaplumbağamdan az önce şöyle bir ses geldi. Biraz su damlama sesine benzer biraz da bi yere vurduğumuzda çıkan tak tuk sesine benzer. Bu ses ondan çıkarken ağzı kapalıydı ve ondan geliyordu eminim. Sizce bunun nedeni ne olabilir ? Bayramdan önce suda yan yüzüyordu fakat son günlerde o biraz düzeldi. Yemek yemesi her şey normal. Sadece biraz yan yüzme var hala. Bir de şimdi bu ses.

Az önce de kedi mırıltısı gibi ses geldi yine ağzı kapalıydı ses çıkarken. İlk defa bugün böyle bi şey oluyor. Sizce nedir bu ? Ses karnından midesinden geliyor gibi ama anlayamadım.

Veterinerleri arıyorum. Kimisi diyor pet shop daha iyi anlar. Çoğu bakmıyor bile. Acayip sinir oldum. Birisine akciğer enfeksiyonundan şüpheleniyorum dedim yapacak bir şey yok ona dedi daha görmek bile istemeden.

Cvp: Kaplumbağadan çıkan ses sanırım

Ya ne yapmam lazım o sesleri duyunca çok kötü oldum. Hiç bir veteriner bir şeyden anlamıyor İzmir gibi yerde :(

Bende bilemedim böyle burnundan şıp şıp ses geldi korktum Emre abi hayra alemet değil dedi bnde vitamin vercem .

Kaplumbağan hırıltı yapıyorsa ve dediğin gibi suda yan yüzüyorsa muhtemelen akciğer rahatsızlığı olabilir.

Sebepleri : Akciğer enfeksiyonu, kaplumbağanın soğukta kalması yani 28 derecenin altında bakılması sebebiyle, aynı zamanda gündüzleri akvaryumun en an 2/3`ünün kapalı olmaması (sadece ısıtıcı lamba var ise ve 60 W ile ısıtılabiliyorsa veya ortam ısısı genel olarak sıcak ise akvaryum tamamen açık bırakılabilir) ve gece tamamen kapatılmaması sebebiyle oluşur. Vitaminsizlik ve yetersiz UV/güneş de bağışıklık sistemini zayıflatır, böylece kaplumbağaların akciğerleri ve böbrekleri enfeksyonlara açık hale gelir. Kaplumbağanın evde serbestçe dolaşmasına izin verilmesi de enfeksiyon kapmasına nedendir. Bunun yanında kuru alanda bırakılması gerektiği zaman (tedavi amaçlı mesela) yine ısıtma tertibatı olmaz ise akciğer enfeksiyonu oluşabilir.
Belirtileri : - Hafif Akciğer Enfeksiyonu: Çenenin kapanmasında gıcırdama gibi sesler, kabuğun karın bölgesinin hafif pembe renkli olması, kabuğun karın bölgesinde biraz daha yukarı kısmında ince beyazımsı halka, ayrıca beyazımsı enine çizgiler karın bölgesinde, iştahsızlık, hapşurma, kuru bölgede çokça kalma.
-Orta şiddette ve Ağır Akciğer Enfeksiyonu: Hafif akciğer enfeksiyonu belirtilerinin yanında bir de: Batmada zorlanma veya tam tersi taş gibi dibe çökme ve yine su yüzeyine çıkmada zorlanma, eğri- yamuk yüzme, pembeden kırmızıya kadar kızarmış karın bölgesi kabuğu, genelde şiş gözler, iştahsızlık, sürekli karada vakit geçirme, sonlara doğru hırıltılı sesler, burundan ve ağızdan beyaz sümük gelmesi, zorlanarak nefes alma.
- Bronşit: Suyun altında hava kabarcıklarını burundan çıkarma (diğer yukarıda sayılan belirtilerin yanında)

Eczanelerde satılan doksisiklin etken maddeli 3 tane ilaç var:
-Doksin(kapsül)
-Monodox(kapsül)
-Tetradox(kapsül)
Bunları kullanmalısın.

İzmir de bu hayvanlardan anlayan bir veteriner vardı ama hatırlamıyorum. Flora yani İpek foruma girerse yardımcı olur.

Akciğer enfeksiyonu ilerliyor. Zaman geçtikçe daha kötü olması normal.

Tedavi olmadan düzelmez.

Ne yapmam lazım benim peki. Sabahtan beri veteriner arıyorum hiç birisi bakmıyor. Ben kendim antibiyotik vermek istiyorum. Sizce hangisini nasıl vermeliyim ?

Şu an yemek yiyor en azından ses de bi daha çıkmadı ama korkuyorum

http://www.petospher.com/

Burayı arayın bence. İzmir de bildiğiniz kaplumbağamı gösterebileceğim yer var mı diye bir danışın. Bildiği yer varsa yönlendirir.

tamam yarın orayı bir arayıp sorayım. peki orası da yardımcı olamazsa. ben kendim yapmalı mıyım antibiyotik tedavisini evde ?

özge izmirdeki veterinere burdan ulaşabilirsin. bornovadaydı galiba.
öz vet veteriner : 02323881764

Bornova uzak kalıyor :( Bucada bildiğiniz veteriner var mı ? Bir de yollarda perişan olmasını istemiyorum o yüzden yakın yerde olursa daha iyi olur

ama yakınlarda bulamazsam bornovaya giderim artık ne yapalım :(

Benim veterinere götürene kadar ne yapmam lazım ? Su sıcaklığı şu an 30 dereceye getirdim 32 yapmalı mıyım ?

Su sıcaklığı 30 derecede sabit kalsın. Kuru alanda 33 derece altına inmesin.

Geç kalındıkça tedavi süreci uzar, hayvan yıpranır, belkide sonuç alınamaz. Bu sebeple başındayken hemen götürmekte fayda varki bence hastalık çokta başında değil.

Yolculuk için önlem alıp gidebilirsiniz.

Birde vitamin takviyesi yapın.

Yani şu an hastalık ne seviyede sizce ? Yemini yiyor hafif yan yüzmesi var, sabahki duyduğum ses var bi daha olmadı. Hareketsizlik yok. Kabuk altında kızarıklık yok. Sadece yan yüzme ve ses var buna göre ne seviyededir ?
veterinere en yakın zamanda götürücem

Yem yemesi gene iyi, yemden kesilecek kadar bitkinlik yok. Ama bana göre onun hemen bir önündeki aşamada. Hafif yan yüzmeye ilave ses konusu zaten en çok olacak iki belirtinin aynı anda meydana gelmesi demek. İyi yanı yoğun değil. İşte bende bunun yoğunlaşmasını beklemeyin diyorum. Uzayan tedavi ve yüksek ilaç kullanımı hastalık geçtikten sonrada büyümeyi etkileyebiliyor. Yada doz aşımından hayvanı kaybedebiliyorsunuz. Ne kadar erken o kadar bu risklerin azalması demektir.

Tabii haklısınız sadece ne seviyede olduğunu merak ettim. Yarın veya öbürgün götürücem sanırım. Umarım iyileşir

Şimdiden geçmiş olsun diyelim. Muayene sonucunu bekliyoruz.

Teşekkür ederim. Bi aksilik çıkmazsa yarın veterinere götürücem umarım iyileşir. Burdan sonucu bildiririm :)

Benimkinde normal insanların diş gıcırdatmasını andıran bir ses cıkarıyor suya koyup yemeğini verdıgım sırada. Ne yapmam gerek? Bu ses hastalık demek mi?

Hayvan bu şekilde dikkat çekip iletişim kuruyor. Ağız takırdatmayı bizi görüp yem ver demek istedikleri için yaparlar. Tabi biz öğün dışı yem vermiyoruz.

Geri