Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağaları mutlu etme yolları ??

love_turtle

Bronz 4 Üye
kaplumbağalar nelerden hoşlanır bildiklerim şu

-fırçalanmak
-okşanmak
birşey daha sorucam kaplumbağaları bir bebek gibi kaldırıp indirmek uygunmu havaya[/size][/font]

Sen kaplumbağasın diyelim. Ben seni yükseklere kaldırıyorum. Ne yapacağımda belli belirsiz.
okşanmak her kaplumbağanın sevdiği bir şey değil. Benimkilere bunu yapsan parmağını ısırılmış olarak bulabilirsin.
firçalamak ise benim Şelale eskiden seviyordu ama artık elimle kaşımamı seviyor. Biraz daha bilgi edinin bence.

Öncelikle fırcalanmak pek iyi bir uygulama değil ama bazı kapluşların hosuna gidiyor benimkiler gibi. Oksanma konusuna gelince ben sularını değistirince sıcak su altında fırcalayıp kafasıni oksuyorum benimkilerin cok hosuna gidiyor, sevildikce kafasını sağa sola oynatıyor. :) havaya atma hicbir kapluşun hosuna gitmez cünkü korkarlar korkmasalar bile tehlikeli bir olay bence yapma :)

Havaya attın diyelim yanlişlıkla tutamadın sonucu kötü olabilir riske atmamak gerekir :)

Cvp: kaplumbağaları mutlu etme yolları ??

Benimki fırçalanmaktan nefret ediyo ama ben temiz kalması için mecbur her hafta 1-2 kez fırçalıyorum :D

Kaplumbağalar evcil değildir. Zaruri yani hastalık, genel temizlik yada kontrol gibi sebepler dışında akvaryumdan çıkarmak stres sebebidir. Onların hoşlandıkları geniş su alanı olan bir akvaryum. İyi bir su kalitesi yani düzgün filtreleme. su ve kuru alan ısısının uygunluğu. Tabi birde fazla ilgilenilmemeleri.

Fatih hayvanı sıcak su altında fırçalamaktan kastın musluğun sıcak suyunu açarakmı yapıyorsun?

Cvp: RE: kaplumbağaları mutlu etme yolları ??

Şelale' Alıntı:
Sen kaplumbağasın diyelim. Ben seni yükseklere kaldırıyorum. Ne yapacağımda belli belirsiz.
okşanmak her kaplumbağanın sevdiği bir şey değil. Benimkilere bunu yapsan parmağını ısırılmış olarak bulabilirsin.
firçalamak ise benim Şelale eskiden seviyordu ama artık elimle kaşımamı seviyor. Biraz daha bilgi edinin bence.

ben kaldırmadım bir yerde okumuştum yapıyımmı diye sordum birde nane okşanmayı ve fırçalanmaya bayılıyo evet bilgi edinmem gerek yardımcı olduğunuz için teşekkürler

AEK' Alıntı:
Kaplumbağalar evcil değildir. Zaruri yani hastalık, genel temizlik yada kontrol gibi sebepler dışında akvaryumdan çıkarmak stres sebebidir. Onların hoşlandıkları geniş su alanı olan bir akvaryum. İyi bir su kalitesi yani düzgün filtreleme. su ve kuru alan ısısının uygunluğu. Tabi birde fazla ilgilenilmemeleri.

Fatih hayvanı sıcak su altında fırçalamaktan kastın musluğun sıcak suyunu açarakmı yapıyorsun?

Öyle yapmıyorum Emre abi pet siseye sıcak su dolduruyorum azar azar döküp fırcalıyorum :)

ben salıncak gibi yavaşça sallıyorum. bana bakıyor sakince. ayakları palet gibi sarkıyor rahatça bakıyor sonra kafasını sevdiğimde huzursuz oluyo ve kaçmak için boynunu öyle bir geriye atıyor ki gören hayvanın boynu kopacak sanar.

galiba elimin sıcağından bunalıyor ve hafif hafif sallayınca hoşuna gidiyor. dudakları gülümsüyo gibi bakıyo ama bu tatlılığı en fazla 4 5 saniye sürüyo sonra kaçmak istiyo. bi keresinde tatlım tatlım seni çok seviyorum ben demiştim. konuşmamdan rahatsız olmamıştı ve gülümseyerek sakin durmuştu. kafasına dokunmamdan hoşlanmıyo gözü acıyor olabilir ya da baskı oluyordur başına

Benim kapluşlar yüz mimiklerinden bile anlıyo dün kücüğün elini ısirdi sonra yanıma geldi yem istedi kızdım(niye kardeşinin elini ısırdın) gibi. Kafasını öne eğip gitti pisman oldu heralde :)

tosbik57' Alıntı:
AEK' Alıntı:

Öyle yapmıyorum Emre abi pet siseye sıcak su dolduruyorum azar azar döküp fırcalıyorum :)

Musluk altından akansu ısısı değişkendir, bir an böyle tehlikeli bir uygulama yaptın sandım. Genede bu fırçalamayı yapacaksan hiç farklı su kullanma şişeye akvaryumdan su koyup onu dökerek fırçala. Isı farklılıkları olumsuz etkiler.

İletişimde olmanız onları sevmeniz çok güzel ama bu hayvanlar onlara en iyi şartlarda bakmanızdan başka hiç bir yakınlığa tepki vermez ve anlamaz. Sadece hergün yaptığınız yem verme ve seyretme konusu ona zarar vermediğinizi ve bundan sonrada zarar vermeme ihtimalinizin yüksek olduğunu anlamalarını sağlar. Tabi hiç bir zaman tam güvenmez. Olumsuz ihtimal her zaman içgüdüsel olarak hafızalarında durur.
Tekrar uyarmak istiyorum. Akvaryumdan bırakın oynamayı iyiliği (tedavi vs) için çıkardığınızda dahi büyük stres yaşamaktalar. Strese girmiyor diyemezsiniz. Biri çırpınır, biri hareketsiz durur, biri komple kabukta içeri çekilir. Verilen tepkiler korkmuyor yada korkuyor konusunda size hiç bir veri vermez. Hayvan akvaryumdan ele alındığı anda onun için korkulu anlar başlar. Duygusal davranırken ilgi göstermeye çalışırken onları korkutacak hareketler yapabileceğimizi unutmayalım.

cok dikkat ediyorum bu yuzden. hayvan kalp krizi gecirirse diye. :( bi kac kez kizmistim ve cok pismanim. cunku uzuluyo ve minik bebek gibi uzuluyo bnde binpisman oluyorum.

sinem bütün yazılarına bakıyorum da sanki insandan söz ediyormuş gibisin. bu hayvanlar ne ağlar, ne güler, ne sevinir, ne üzülür. donuk olarak bakarlar. mimik hareketleri olmaz acılarını dahi göstermezler. emrenin dediklerini dikkate almalısın. sakıncalı şeyler yapıyorsun. hayvan bu yüzden huzursuz olabilir. hayvanı mutlu etmek için en kısa sürede hatta mümkünse yarın gidip ısıtıcı lambası almaya bak. cepa bauhausta 50 tl'ye gerekeni alabilirsin. phillips kıskaçlı lamba ve ecolite 52 w ampul.

:( ama gozlerindeki bakis degisiyor.

yanimda 50 lira var birikmis parami aldim. iyi bi lamba alicam insallah. bugun 3 sinavim var bitsin bakicam lambaya

duygulu bakiyorlar ve bunu size kanitlamaya calisicagim.

Geri