Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalarım kavgalı :(

beyzaecea

Yeni Üye
Tekrar merhabalar, 2 red eared slider annesiyim. 🐢🐢 10 yaşındalar ve biri erkek biri dişi. daha önce de kısa kavgaları ısırışları oluyordu ancak uzun sürmemişti hiç. ne yazık ki yaklaşık bir aydır birbirlerine inanılmaz kinliler. akvaryumları yeterli büyüklükte ve herhangi bir beslenme değişikliği yapmadım. birini diğerinin yanına koyduğum anda (1 aydır ayrı kutulara ayırdım) hiç vakit kaybetmeden ısırmak için saldırmaya çalışıyor. her gün belki gelişme vardır diye salıyorum ikisini de akvaruma ama her seferinde zor ayırıyorum. video yüklüyorum görebilmeniz için. eskiden çiftleşme davranışı sanıyordum ancak tek taraflı değil kavgalar, eskiden sadece dişisinden yüz bulamayan erkek kapluşum saldırıyordu, bir süredir kızım da çok fena.
akvaryuma ikisi de aynı anda geldi, yaklaşık 4 aydır burda yaşıyorlar ve sorun yoktu. yemlemeyi ayrı kaplarda akvaryumun dışında yapıyorum. yem kavgası da yapmıyorlar.
ne yapacağımı nasıl alıştırabileceğimi veya nedenini inanın bilmiyorum, ayrı bir akvaryum alacak imkanım da asla yok.
fikri olan var mıdır?😭😭 https://drive.google.com/drive/folders/1J-YxCmKeTrpgRGyeEIhfXE2g2bIQlUkC?usp=sharing

Son düzenleme:
Birbirlerine büyük zarar verebilecek duruma gelmişler. Ayırmanız en doğrusu olacak benim görüşüm birbirlerini yaralamadan. Cem beyden öğrendiğim kadarıyla eğer karşı cinsle anlaşamazsa da böyle yapıyor veya oranın kralı benim diye savunmaya geçiyor başka canlı istemiyor. Başta da beraber büyümüşler sanırım üstünlük kurulmaya calışıyor ama zarar vermeden ayırmanız şart bence. Daha yetkili ve tecrübeli kişiler vardır onlardan da yanıt bekleyin ama o esnada bence ayırın.

Birbirlerine büyük zarar verebilecek duruma gelmişler. Ayırmanız en doğrusu olacak benim görüşüm birbirlerini yaralamadan. Cem beyden öğrendiğim kadarıyla eğer karşı cinsle anlaşamazsa da böyle yapıyor veya oranın kralı benim diye savunmaya geçiyor başka canlı istemiyor. Başta da beraber büyümüşler sanırım üstünlük kurulmaya calışıyor ama zarar vermeden ayırmanız şart bence. Daha yetkili ve tecrübeli kişiler vardır onlardan da yanıt bekleyin ama o esnada bence ayırın.
10 yıldır beraberler, minnacık bir kutuda bakıyordum bu senenin başında akvaryuma geçirebildim şimdi anlaşamayacakları tuttu🤡🤡 ikinci akvaryum alacak ne maddi olanağım ne de evimde yerim var, geçici bir durum olmasını umut ediyordum.
spesifik bir tanesi sorun çıkarsa ben de yerini koruyor efeneliyor diyeceğim ama belki kızgınlık gibi bişi olmuştur da onun kavgasıdır diye düşünüyorum, zira daha önceleri erkek kaplumbağam çok uğraştı da kendisini kızımıza beğendiremedi. birkaç aydır öyle meyiller görmüyorum 😥
1 aydır neredeyse ayrılar zaten, belki araları soğur diye sırayla birini eski kaba alıyorum, onun da ısıtıcısı vs var. ama özlemediler bir türlü birbirlerini işleri güçleri bana sorun yaratmak 🤯

10 yıldır beraberler, minnacık bir kutuda bakıyordum bu senenin başında akvaryuma geçirebildim şimdi anlaşamayacakları tuttu🤡🤡 ikinci akvaryum alacak ne maddi olanağım ne de evimde yerim var, geçici bir durum olmasını umut ediyordum.
spesifik bir tanesi sorun çıkarsa ben de yerini koruyor efeneliyor diyeceğim ama belki kızgınlık gibi bişi olmuştur da onun kavgasıdır diye düşünüyorum, zira daha önceleri erkek kaplumbağam çok uğraştı da kendisini kızımıza beğendiremedi. birkaç aydır öyle meyiller görmüyorum 😥
1 aydır neredeyse ayrılar zaten, belki araları soğur diye sırayla birini eski kaba alıyorum, onun da ısıtıcısı vs var. ama özlemediler bir türlü birbirlerini işleri güçleri bana sorun yaratmak 🤯
Ben yıllardır tek beslediğim için bu konulara çok hakim değilim ne öğrendiysem bu forumdan öğrendim. Enteresanmış sizinkilerin durumu bilemedim birbirlerini yaralamasından çekiniyorum sağlam ısırıyorlar çünkü. Belki de karşılık bulamadı ondan saldırıyor. Saldıran hep erkek olan mı peki?

Ben yıllardır tek beslediğim için bu konulara çok hakim değilim ne öğrendiysem bu forumdan öğrendim. Enteresanmış sizinkilerin durumu bilemedim birbirlerini yaralamasından çekiniyorum sağlam ısırıyorlar çünkü. Belki de karşılık bulamadı ondan saldırıyor. Saldıran hep erkek olan mı peki?
değil, videodaki bully dişi kaplumbağam 😬 boyutu da daha büyük zaten, eskiden erkek olan onu sıkıştırırdı ama bi süredir o da karşılık veriyor altta kalmıyor. o yüzden emin olamıyorum sebebine, koruma içgüdüsü mü yoksa çiftleşmek için mi bilmiyorum.

değil, videodaki bully dişi kaplumbağam 😬 boyutu da daha büyük zaten, eskiden erkek olan onu sıkıştırırdı ama bi süredir o da karşılık veriyor altta kalmıyor. o yüzden emin olamıyorum sebebine, koruma içgüdüsü mü yoksa çiftleşmek için mi bilmiyorum.
Her ikisi de olabilir. Ben bizimkini bile eskiden elime alırdım severdim elimde uyurdu dışarda gezerdi filan. Sonra yanlış olduğunu öğrendim burdaki tecrübeli abilerimizden. Zaten şimdi çok fena yem atarken bile atlıyor elime :) Büyüdükçe iç güdüsel olarak kendini korumaya geçiyor. Akvaryumda istemediği sevmediği şeyleri parçalaması ısırması da ondan oluyor okuduklarıma göre. Sizin dişi istemiyor aynı akvaryumda anlaşılan :)

Bu çiftleşme güdüsünden doğan saldırı. Mart civarı mevsim geçişi ile erkekler kızışır. Dişiyi sürekli taciz edip zorlar. Yalnız dişi çiftleşmeye uygun boyutta değil henüz. Bunun yanında olgunluğa erişmiş olsaydı dahi erkeği çiftleşmeye layık görmezse asla çiftleşmez.

Erkek sürekli her gün ve defalarca dişiyi taciz eder. Karşılık görmezse şiddet dozu artar. Dişinin tepesinden boynuna yada arka ayaklarına dalıp ısırır.

Dişi eğer özgüveni oluşmuş ise tepki verecektir. O da yaklaştığında erkeğin burnuna ve ön ayaklarına hamle yapıp ısırmaya çalışır. Dişilerin kafası ve ağzı büyük olduğu için erkek yüzyüze yakın durmayı göze alamaz. Mesafesini koruyup biraz daha uzaktan el titreterek heybetini göstermeye çalışır. Dişinin tepki göstermesi bir yerde iyi, pasif olsaydı erkek onu ezerdi.

Ufak yüzeysel deri kızarıklıkları önemli değil ama ağır deri yırtılmaları, tırnak ve kuyruk kaybı, erkekte cinsel organın ısırılmasına bağlı hasar oluşması ayırma sebebidir.

Dişi bu boydan sonra erkeğe göre daha hızlı büyür. O zaman erkeğin vay haline.

Gece uyurken ve kuru alanda bir sorun olmaz. Ne olursa suda olur. Dişi çok bunalırsa kuru alanda biraz fazla durabilir. Onun için 21:00'de uyumaları iyi olur, ışıkları bu saatte kapatın.

O kökü ve kum çakıl ne varsa hepsini çıkarın.

Kök kaşınmaya müsait olmamakla birlikte sivri kenarlı, gece hareket ederlerse gözlerine dalaşabilir.

Kum olarak vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. En azından eşelenip vakit geçirirken bir süre ilgileri uzaklaşır.

Kuru alan ve ısıtma lambası var değil mi?

Kuru alan ve ısıtma lambası var değil mi?
var, onlarda sorun yok. kökten ben de rahatsızım zaten yosun tutuyor, çıkartayım yarın. akvaryum yatak odamda olduğu için hava motoru maks 8-9 saat çalıştırıyorum, durgun su da yosun yapıyor ne yazık ki😢
akvaryumda her birleştirdiğimde suyun dışına çıkararak zor ayırıyorum ikisini, beraber durmalarını mı önerirsiniz yani?🫣
tam olarak dediğiniz gibi oluyor bu arada çok sağolun, erkek dişinin ayaklarını, dişi erkeğin boynunu ısırmaya çalışıyor. ayak hadi neyse de boyun girince işin içine zarar verirler diye korkup yaklaşık 1 aydır ayrı tutuyordum. bir de acıyordum ne yalan söyleyeyim, hayvanlar sürekli bi tetik halinde birinden kaçıyor kaçacak yer de yok sadece kuru alan. eski kutularında yer problemi yaşarken çok kavga ediyorlardı, haftalarca yara tedavi ettim ısırma kaynaklı, bu sinirli hallerinde kolunun bacağının kopmasından korktum valla.
bu sonsuza kadar böyle kalmaz değil mi cem bey, kedilerin kızgınlığı gibi bu da dönemseldir diye umut ediyorum 🙃
cevaplarınz için çok teşekkürler.

Cem bey vitasand stoklarda yok internette de, bu da 0.5 mm olur mu acaba? Sanırsam boyutundan dolayı silis diyorsunuz.
Gece uyurken ve kuru alanda bir sorun olmaz. Ne olursa suda olur. D
Merhaba, kapluşların ikisi de erkek, teritori savaşı veriyorlar🥺
Nasıl anladınız, bir kaplumbağam dişi. İkili ilişkilerinde de dişi emaresi çok gördüm zaten 🥰

Beyaz kum parlar ve hayvanları rahatsız eder, en ufak kiri gösterir. Koşulları sağlasa da sarı silis kum alın. Hayvanlar silis kumu yiyorlar. Başka sitelere de bakın.

Evet hayvanların ikisi de erkek! Davranışlarına odaklanınca ve sizde dişi deyince fiziki durumları dikkatimden kaçtı.

Bu alfa yada akvaryum sahiplenme yani bölgesini koruma saldırılarından birisi.

Akvaryumu büyütme bu konu ile ilgili ise kısmen çözüm olabilir. Ama alfa olma her gün sınanan bir durum. Eğer ikisi de alfa olmaya yarışıyorsa bu bitmez. Birinin diğerini kabul etmesi lazım. Yine de alfa belli olduğunda bile günde hiç yoksa bir iki kez yoklama olacaktır.

Bu hallerini kontrol edin. Rahat durmuyor ve her gün defalarca artıyorsa bu durumda ayırmak gerekecektir.

Yemleri kaç tane veriyorsunuz? Hangi markalar var?
Günde kaç öğün?

Beyaz kum parlar ve hayvanları rahatsız eder, en ufak kiri gösterir. Koşulları sağlasa da sarı silis kum alın. Hayvanlar silis kumu yiyorlar. Başka sitelere de bakın.

Evet hayvanların ikisi de erkek! Davranışlarına odaklanınca ve sizde dişi deyince fiziki durumları dikkatimden kaçtı.

Bu alfa yada akvaryum sahiplenme yani bölgesini koruma saldırılarından birisi.

Akvaryumu büyütme bu konu ile ilgili ise kısmen çözüm olabilir. Ama alfa olma her gün sınanan bir durum. Eğer ikisi de alfa olmaya yarışıyorsa bu bitmez. Birinin diğerini kabul etmesi lazım. Yine de alfa belli olduğunda bile günde hiç yoksa bir iki kez yoklama olacaktır.

Bu hallerini kontrol edin. Rahat durmuyor ve her gün defalarca artıyorsa bu durumda ayırmak gerekecektir.

Yemleri kaç tane veriyorsunuz? Hangi markalar var?
Günde kaç öğün?
şok içindeyim, senelerdir kızım diye seviyorum bir tanesini. videodan direkt anlaşılıyor demek ki 🫣 dişi sandığım kaplumbağam bıcırığın fotoğrafını ekliyorum. inanmak istemiyorum nedense bunun da erkek oluşuna...
günde bir defa ayrı kaplarda yemliyorum, ahm marka stick yem ve gammarus var. sık sık kıyma, kıvırcık gibi ekstra besinler de veriyorum.
yüksek yaşlarda yemek verilmeyen gün olduğunu okumuştum, haftada 1 kere falan yemek vermediğim oluyor.
sayısına gelirsek de tek öğün akşam besleme yapıyporum, tahmini 15-20 tane yiyorlardır. boyutları büyük çünkü diğer türlü sağı solu kemiriyorlar.

Ekli dosyalar

• * Image 2024-04-09 at 21.53.49.jpeg
    * Image 2024-04-09 at 21.53.49.jpeg
    269.9 KB · Görüntüleme: 17
  • * Image 2024-04-09 at 21.53.48.jpeg
    * Image 2024-04-09 at 21.53.48.jpeg
    348.1 KB · Görüntüleme: 17
İkisininde kuyrugu büyük pençeleri uzun, eğer 10 yasına geldiyse şimdiye kadar yumurtlamış olmalıydı, hiç yumurtladı mı?
hayır... çok küçük bir kutuda bakıyordum, hep kötü şartlarda yaşadıklarından yumurtlamadıklarını düşünmüştüm. şok içindeyim. 10 yaşındayken aldığım için ikisini de, ilk yıllarda çok kör topal baktım. 4-5 senedir konu hakında bilgiliyim ama hiç tekrar kontrol etme gereği duymamıştım.

Net kabuk boyları kaç cm? Ona göre yem sayısını ayarlayalım. Ekstra yemlerde alacaksınız. Gammarus artık ufak kalır. Bitince almayın bir daha. Mineral yem olarak tropical biorept W, dajana gammarus sticks ve omega one adult turtle sticks yemleri alın. Netten alacaksınız. Hepsini alınca program yapalım. Aç gün yapabilirsiniz yalnız o gün kıvırcık yada marul vermek iyi olur.

Erkeklerde ön tırnak uzundur. Aynı şekilde kuyrukları da anüsleri kuyruk ucuna yakındır. Burunları sivri öne doğru çıkık olur. Kafa yapıları ince uzundur dişilerde enlemesine geniş biraz daha yuvarlağa benzer.

Net kabuk boyları kaç cm? Ona göre yem sayısını ayarlayalım. Ekstra yemlerde alacaksınız. Gammarus artık ufak kalır. Bitince almayın bir daha. Mineral yem olarak tropical biorept W, dajana gammarus sticks ve omega one adult turtle sticks yemleri alın. Netten alacaksınız. Hepsini alınca program yapalım. Aç gün yapabilirsiniz yalnız o gün kıvırcık yada marul vermek iyi olur.

Erkeklerde ön tırnak uzundur. Aynı şekilde kuyrukları da anüsleri kuyruk ucuna yakındır. Burunları sivri öne doğru çıkık olur. Kafa yapıları ince uzundur dişilerde enlemesine geniş biraz daha yuvarlağa benzer.

atlatamadım şoku dünden beri cem bey, iyi bayramlar bu arada ilginiz için çok teşekkürler😇.
eskiden dişi 🤡 iki günlük erkek kaplumbağam bıcırık 17 cm, afacan 15 cm civarı.
tırnaklar dışında bıcırığın vücudu female'e daha yakın bu arada, bana suratı da feminen geliyodu ama hayal görmüşüm ne yazık ki. bugün 5 dk aynı yere koyayım dedim zor ayırdım. resmen amaçları karşısındakini öldürmek, hareketlerinde ve suratlarında görülüyor ço üzülüyorum 😭
hayvan bakan arkadaşlarım kızgınlık dönemlerinde hayvanların hemcinslerini rakip gördüğü için ekstra saldırgan davrandığını söyledi. şu an tek umudum birkaç haftaya hafiflemesi sorunun. çünkü 10 yıldır dip dibe yaşayan hayvanlar ne oldu da bir anda nefret etmeye başladı birbirlerinden anlayamıyorum. 1 ay falan asla bir araya getirmeyeceğim, unutsunlar birbirlerini biraz. hak geçmesin diye günde 2 defa yerlerini değiştiriyorum sadece. hoş, alışmazlarsa yapabileceğim herhangi bir şey de yok, plastik kutu yıkamaya devam...
ben öğrenciyim, bir anda her şeyi alamıyorum maalesef, ama elimdeki stick yem bitmek üzere, bu sefer dediklerinizden alacağım. gammarus stick i sipariş ettim, bir iki güne omega one ı da söylerim. biorept w şu an kullandığım ahm'a benziyor elimdekilerin bitmesini bekleyeceğim.

Son düzenleme:

A cok güzel bulmuşsunuz. Erkeklerin suratı daha değişik oluyor ben oradan anlıyorum sipsivri burunlu😄

Geri