Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalarim ve zar zor siğdiklari yuvalari

dumankül

Yeni Üye
MERHABA
forumda yeniyim 2 adet kirmizi yanakli su kaplumbağasi bakiyorum
isimleri ve yaşlari DUMAN=3 yasinda KÜL= 2 yasinda
duman yaramaz her tarafi dagitan hircin bir karaktere sahip
kül ise sakin ve uslu

1.5 yil kadar kaplumbagalr hakkinda en ufak bir fiktim yoktu nasil bakilir ne yerler vs. evde borcamda besliyordum ölum fanuslarini plastik olmasi nedeniyle zararli olduklarini dusunup almamistim Borcam kaloriferin ustunde duruyordu suyu sicakti kuru alanlarida ters cevrilmis tabaktan ibaretti.

sonra buyuk kaplumbagam hastalandi burnundan sumukler sesler. arastirdim ve akcoger enfeksiyonu olduguna karar verdim. kaplumbaga bakimi hakkinda arastirmalar yapmaya basladim burasi ve farkli sitelerden yararlandim ve kendime minicik bir akvaryum kurdum maddi acidan sıkıntılıydım isitici filtre cd kabindan kuru alan ve calisma masamin isigi ile kucuk pir yasam alani hazirladim Bulabildigim kaliteli yemlerden almaya ozen gosterdim. ve sagligina kavustu duman.

Sonra annem eve bir kaplumbaga ile geldi kucuk yavru kaplumbaga buda kül oluyor. akvaryuma kül koydugum zamanlar dumanin gazabina ugrayacigini dusunuyordum fakat hic oyle olmadi hemen kaynastilar.
yaklasik 1 sene 20lt akvaryumda kaldilar.

Sonrasinda teyzem Kendi akvaryumunu bana verdi buda 30-35lt civarlarinda 2 kaplumnaga icin oldukca kucuk bir alan suan bu akvsryumdalar. filtrem cok kalitesizde ve suyu temizlemiyordi filtremi yeniledim. Isitici cd kabi kuru alan ayni kaldi.

Yaza dogru aliemle de konustum ve istedigim huyuk akvaryum alabiliceklerini Soylediler tabiki dis filtre isitic vs. Masraflari bilmiyorlar onlarida ben halletmrk zorundayim

ve kaplumbagalar ve kucucuk yasam alanlari

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: kaplumbağalarim ve zar zor siğdiklari yuvalari

foruma hoş geldin mustafa.

dediğin gibi akvaryum küçük. elinden gelen en kısa zamanda bu değişikliği yap. ömürlük yüksek maliyet getirir ama tek seferde bütün herşeyi halleder sonrasında rahat edersin. ama koşullar imkan vermediğine göre ara geçişli ile devam edip sonrasında ömürlüğe geçiş yaparsın. bu ara geçişli akvaryumu uzun süre kullanman için boyda 1 metre ende 30 cm veya 35 cm olursa iyi olur. yükseklikte 50 cm veya 50'ye yakın birşey bulabilirsen iyi olur.

akvaryumculara bak. bazı dönemler yer işgali fazla olduğu ve sıcak paraya ihtiyaçları olduğu için kampanya yaparlar. şu an fiyatlar nedir bilmiyorum ama dediğim ölçülerde 150 tl tutmaz. bazıları yanında ısıtıcı ve filtre gibi kalitesiz ürünler kakalar onları alma sakın. petshopları dolaşacaksın kısacası. akvaryum işini halledince diğer ekipmanları saptarız. ailene de bu şekilde indirimde uygun bir akvaryum buldum dersen yaza kalmadan temin etmiş olursun.

netten de uygun fiyata bulunabilir ama kargo işi sıkıntılı kırılma ihtimali var. ama bir bak derim bulunduğun şehirde denk gelirsen kendin gidip alabilirsin. 2. el akvaryum fiyatları düşük olur.

kaplumbağaların boylarını yazmamışsın. tüm koşulların tam olduğunu varsayarsak ve yaşına göre hesaplarsak 3 yaşındaki normalde 15-16 cm kabuk boyunda olmalıydı. yalnız akciğer enfeksiyonu büyümeyi durdurduğu için 12 cm civarlarında öngörebiliriz. diğeri ise 2 yaşında bu da 12 cm civarlarında olmalı. yani birbirlerine yakın boylarda. eğer bu boylardan ufaklar ise gelişimleri aksamış diyebiliriz.

Akvaryumun ustu kapali gibi ustu kapaliysa acman lazim kapanmaz cunku....
Birde kuru alani yukseltip suyu arttirabilirsin kacis mesafesini hesaplayarak

cem' Alıntı:
foruma hoş geldin mustafa.

dediğin gibi akvaryum küçük. elinden gelen en kısa zamanda bu değişikliği yap. ömürlük yüksek maliyet getirir ama tek seferde bütün herşeyi halleder sonrasında rahat edersin. ama koşullar imkan vermediğine göre ara geçişli ile devam edip sonrasında ömürlüğe geçiş yaparsın. bu ara geçişli akvaryumu uzun süre kullanman için boyda 1 metre ende 30 cm veya 35 cm olursa iyi olur. yükseklikte 50 cm veya 50'ye yakın birşey bulabilirsen iyi olur.

akvaryumculara bak. bazı dönemler yer işgali fazla olduğu ve sıcak paraya ihtiyaçları olduğu için kampanya yaparlar. şu an fiyatlar nedir bilmiyorum ama dediğim ölçülerde 150 tl tutmaz. bazıları yanında ısıtıcı ve filtre gibi kalitesiz ürünler kakalar onları alma sakın. petshopları dolaşacaksın kısacası. akvaryum işini halledince diğer ekipmanları saptarız. ailene de bu şekilde indirimde uygun bir akvaryum buldum dersen yaza kalmadan temin etmiş olursun.

netten de uygun fiyata bulunabilir ama kargo işi sıkıntılı kırılma ihtimali var. ama bir bak derim bulunduğun şehirde denk gelirsen kendin gidip alabilirsin. 2. el akvaryum fiyatları düşük olur.

kaplumbağaların boylarını yazmamışsın. tüm koşulların tam olduğunu varsayarsak ve yaşına göre hesaplarsak 3 yaşındaki normalde 15-16 cm kabuk boyunda olmalıydı. yalnız akciğer enfeksiyonu büyümeyi durdurduğu için 12 cm civarlarında öngörebiliriz. diğeri ise 2 yaşında bu da 12 cm civarlarında olmalı. yani birbirlerine yakın boylarda. eğer bu boylardan ufaklar ise gelişimleri aksamış diyebiliriz.

Hoş bulduk cem.
akvaryum konusunda haklisin buyutmem farz.
yarin internetten bakacağim haftasonu istanbul/eminonunda petshopcular pazari var oraya gidip fiyat arastirmasi yapicagim

Kaplumbagamin boylari

Buyuğu 3 yasindaki = 12cm
kucuğu 2 yasindaki =10.5cm

Vitamin ve devitin tarihi gecmisti cope attim yemlerde bitmek uzere  Pet shop dan reptomin raffy vital ve vitamin alacagim Evde karides var reptomin yerine raffy p mi alayim ? Sera larda cok pahali  :59:

kalemero' Alıntı:
Akvaryumun ustu kapali gibi ustu kapaliysa acman lazim kapanmaz cunku....
Birde kuru alani yukseltip suyu arttirabilirsin kacis mesafesini hesaplayarak

Ustu kapali değil full acik ve kacmayacaklari sekilde ayarladim yorumu  icin sagol

Su Kaplumbağalarında Her Yaş İçin Beslenme

Linkte aradığınız bilgi mevcuttur.
Yemlerin besin değerlerini karşılaştırarak uygun alternatif programlar yapılabilir.

sitesinden al yemleri piyasada iki kat pahalı. elinde olması gereken yemler.raffy P, tetra reptomin, jbl agil, reptomin yiyorlarsa vital. raffy p içinde az oranda mineral yem vardır yinede sera mineral yem alman iyi olur. böylece vitamin damla ve kalsiyum takviyesine gerek kalmaz hepsi mineral yem içinde mevcuttur. karidesi açık aldıysan at içinde parazit yumurtası veya bayat olma ihtimai var. değilse kutu yem ise bitince jbl energil alırsın.

özetleyelim. raffy p, reptomin, agil, vital, energil, mineral.

eğer hepsini alamam dersen raffy P ve mineral yerine sera carnivor al. orta göbeği mineral yem dış simidi raffy p'nin protein içerikli stick yemidir. yalnız bunu haftada iki gün vereceksin. mineral yem oranını tuturmak için. oranı normal mineral yeme eşitlemek için.

yem düzeni günlük tek öğün kafa hacmi kadar olacak.

hayvanların boyları iyi imkanların dahilinde güzel bakmışsın. yalnız akvaryum darlığına bağlı çatışma yaşanması an meselesi. filtre motoru komple su içinde olabilcek şekilde olmalı motoru su soğutuyor. taban içinde silis kum al faydaları yanında hayvanlar oyalanır.

Bakim klavuzunu mutlaka okuyun yalniz en hizli temin edilmesi gerekn malzemeyi hatirlatayim dedim oda isitici ampul ve uygun lamba , kuru alanda isitici olmamasi onlari hastaliklara karsi korunmasiz yapar

cem' Alıntı:
www.juenpetmarket.com sitesinden al yemleri piyasada iki kat pahalı. elinde olması gereken yemler.raffy P, tetra reptomin, jbl agil, reptomin yiyorlarsa vital. raffy p içinde az oranda mineral yem vardır yinede sera mineral yem alman iyi olur. böylece vitamin damla ve kalsiyum takviyesine gerek kalmaz hepsi mineral yem içinde mevcuttur. karidesi açık aldıysan at içinde parazit yumurtası veya bayat olma ihtimai var. değilse kutu yem ise bitince jbl energil alırsın.

özetleyelim. raffy p, reptomin, agil, vital, energil, mineral.
mailto:/Kategori/kaplumbaga-yemleri

eğer hepsini alamam dersen raffy P ve mineral yerine sera carnivor al. orta göbeği mineral yem dış simidi raffy p'nin protein içerikli stick yemidir. yalnız bunu haftada iki gün vereceksin. mineral yem oranını tuturmak için. oranı normal mineral yeme eşitlemek için.

yem düzeni günlük tek öğün kafa hacmi kadar olacak.

hayvanların boyları iyi imkanların dahilinde güzel bakmışsın. yalnız akvaryum darlığına bağlı çatışma yaşanması an meselesi. filtre motoru komple su içinde olabilcek şekilde olmalı motoru su soğutuyor. taban içinde silis kum al faydaları yanında hayvanlar oyalanır.
mailto:/Product/vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm-/JPM013104

Cem hocam teseskkur ederim yalniz.
agil energil mineral 100ml 250ml lik yok hepsi 1lt ve butcemi cok aşar.

Reptomin
vital
carnivor
raffy p

Bu 4 u nasil olur ?

reptominden başka bu yemler içinde 100 ml satılan yok. energil ise minimum 1000'lik kutuda satılıyor. bu bir süre sonra mecburi olacak. içindeki balık ve karidesler iridir. gammarus ufak olduğu için rahat yiyemeyecekleri gibi akvayumu da batırıyor.

diğerlerinin 250 ml'lik olanı var ama kalmamış demekki. agil bu aralar iyi gidiyor ve az geliyor. geldiğinde onu al önemli yemdir.

dediğin yemleri alabilirsin. ama carnivoru açmadan önce raffy P içindeki kırmızı mineralleri bitir. mineral yemi haftada bir vereceksin. 1 ayı geçmeden biter sanırım. oranı az. sonra carnivoru açar haftada iki öğün yaparsın.

Soylediklerine ek olarak mutlaka hayvan kaynakli bir besin olmali energil olmasa bile tropical river shrimp falan alin daha sonra agili de eklersiniz
Energil disindakilerin 250 liligi var

cem' Alıntı:
reptominden başka bu yemler içinde 100 ml satılan yok. energil ise minimum 1000'lik kutuda satılıyor. bu bir süre sonra mecburi olacak. içindeki balık ve karidesler iridir. gammarus ufak olduğu için rahat yiyemeyecekleri gibi akvayumu da batırıyor.

diğerlerinin 250 ml'lik olanı var ama kalmamış demekki. agil bu aralar iyi gidiyor ve az geliyor. geldiğinde onu al önemli yemdir.

dediğin yemleri alabilirsin. ama carnivoru açmadan önce raffy P içindeki kırmızı mineralleri bitir. mineral yemi haftada bir vereceksin. 1 ayı geçmeden biter sanırım. oranı az. sonra carnivoru açar haftada iki öğün yaparsın.

hocam şu ürünleri ekledım ve sipariş ettim.
silis kumu 3kg ekledım akvaryum kucuk yetecegını dusundum hemde kargo parasından korktum :)

dumankül' Alıntı:
cem' Alıntı:

hocam şu ürünleri ekledım ve sipariş ettim.
silis kumu 3kg ekledım akvaryum kucuk yetecegını dusundum hemde kargo parasından korktum :)

150 tl'yi aşsaydın kargo ücretsiz gelirdi. ben bu şekilde aldığım ürünlerle birlikte tek kalemde 32 kg kum aldım ekstra ücret ödemedim.

vitamin damlayı gereksiz almışsın. mineral yem fazlasıyla yeterliydi.

cem' Alıntı:
150 tl'yi aşsaydın kargo ücretsiz gelirdi. ben bu şekilde aldığım ürünlerle birlikte tek kalemde 32 kg kum aldım ekstra ücret ödemedim.

vitamin damlayı gereksiz almışsın. mineral yem fazlasıyla yeterliydi.

alamadım zaten maaş kartı ile nette alışveriş yapılamıyormuş :( 
bende abımın eve gelmesını ve kredi kartını getırmesını bekliyorum
gereksiz ise çıkarayım vitamini
yarın eczaneden d vitamını alacağım 

daha almadıysan çıkar. balık bölümünde "akvaryum ekipmanları" ve "akvaryum dekorasyona" da bak lazım birşey varsa alırsın. kumu 4 kg yap en azından, yani 5 poşet. fazla olursa bir ikisi yedek olur. senin akvaryum için 3 cm yükselti yeterli olur. energili de alabilirsin. 150 tl'yi aşmak için.

sipariş verme işlemine başladığında kargo bölümündeki açıklama penceresine "yemlerin en ileri tarihli olmasını rica ederim" diye yaz. en az mayıs 2016 tarihli yem gönderirler.

cem' Alıntı:
daha almadıysan çıkar. balık bölümünde "akvaryum ekipmanları" ve "akvaryum dekorasyona" da bak lazım birşey varsa alırsın. kumu 4 kg yap en azından, yani 5 poşet. fazla olursa bir ikisi yedek olur. senin akvaryum için 3 cm yükselti yeterli olur. energili de alabilirsin. 150 tl'yi aşmak için.

sipariş verme işlemine başladığında kargo bölümündeki açıklama penceresine "yemlerin en ileri tarihli olmasını rica ederim" diye yaz. en az mayıs 2016 tarihli yem gönderirler.

vitamını cıkardım
150 tl yı aşmak benım için hayal zar zor 50tl ikna ettim hayvanları sevıyorlar ama iş cebe düşünce hepsi pinti neymiş o fiyata yemmi olurmuş   :'(

aksesuar bölumune bakıyorum şimdi  

sipariş teslim notu diye bir bölüm var orasımı acaba ?
[/quote]

evet o kısma yazacaksın. orayı okuyorlar.

cem' Alıntı:

Hocam yemlerim geldi sizden istegim nasil kullanacagimi acik sekilde anlatirmisin örneğın pazatesi vital raffy p birer stick gibi
teşekkur ederim iyiki varsiniz 

dumankül' Alıntı:
cem' Alıntı:

Hocam yemlerim geldi sizden istegim nasil kullanacagimi acik sekilde anlatirmisin örneğın pazatesi vital raffy p birer stick gibi
teşekkur ederim iyiki varsiniz 

Bu arada yemlerim.

Carnivor
vital
raffy p
raffy i
reptomin

günde tek öğün kafa hacmi kadar olacak. bu 1. ay tek öğüne alışması için aç gün yapma. carnivoru ilk başta açma.
1. gün raffy P
2. gün vital
3. gün raffy I
4. gün reptomin
5. gün raffy P
6. gün vital ve reptomini her hafta için dönüşümlü ver.
7. gün raffy P'deki kırmızı stickleri ver. yani mineral yemleri. eğer bir aylık süreçte mineral yemler bitmezse aç gün zamanı bunu 6. güne alıp 7. günü aç gün yaparsın. her birinin kabuğu kadar marul veya kıvırcık verebilirsin.

raffy P'deki kırmızıları bitirdikten sonra
1. gün carnivor
2. gün vital
3. gün raffy I
4. gün carnivor
5. gün reptomin
6. gün raffy P
7. gün vital ve reptomini her hafta için dönüşümlü ver. sonrasında aç gün yapacağın zaman o gün her birinin kabuğu kadar marul veya kıvırcık verebilirsin. eğer aç gün daha önce başlarsa 7. gün aç gün olarak devam etsin.

cem' Alıntı:
günde tek öğün kafa hacmi kadar olacak. bu 1. ay tek öğüne alışması için aç gün yapma. carnivoru ilk başta açma.
1. gün raffy P
2. gün vital
3. gün raffy I
4. gün reptomin
5. gün raffy P
6. gün  vital ve reptomini her hafta için dönüşümlü ver.
7. gün raffy P'deki kırmızı stickleri ver. yani mineral yemleri. eğer bir aylık süreçte mineral yemler bitmezse aç gün zamanı bunu 6. güne alıp 7. günü aç gün yaparsın. her birinin kabuğu kadar marul veya kıvırcık verebilirsin.

raffy P'deki kırmızıları bitirdikten sonra
1. gün carnivor
2. gün vital
3. gün raffy I
4. gün carnivor
5. gün reptomin
6. gün raffy P
7. gün vital ve reptomini her hafta için dönüşümlü ver.  sonrasında  aç gün yapacağın zaman o gün her birinin kabuğu kadar marul veya kıvırcık verebilirsin. eğer aç gün daha önce başlarsa 7. gün aç gün olarak devam etsin.
tesekkur ederim hocam.
simdi raffy p lerini yediler. ben gunde tek ogun veriyorum dogrumudur.

silis kumlarida kovaya koyup uzerine kaynar su doktum karistidim 1 saat dursunlar durulayip tekrar kaynar suya koyucam tekrar duruladiktan sonra akvaryuma 

Linkte gerekli bilgiler mevcuttur.

Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

Geri