Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalarımın cinsiyetleri ilerde sorun olur mu

kenco

Bronz 3 Üye
Merhaba

Edi ve Büdü adına iki adet kaplumbağa sahibiyim.Kaplumbağalarımı alırken bilinçli hareket etmediğimden cinsiyetlerini önemsemedim ve şimdi ise forumdan edindiğim bilgiler doğrultusunda her ikisinin de erkek olduğunu düşünüyorum.Tabi yanılma payım var.
Benim sorum şu olacak,böyle bir durumda,ikisinin de erkek ya da dişi olması halinde,ileriye yönelik sorun olur mu.Açıkcası çiftleşme konusu hakkında bilgi sahibi değilim ve eğer bir sorunla karşılacaksam şimdiden gereken her ne ise yapmak istiyorum.

Benimde iki res erkek çıktı. Kavga sebepleri dişi erkek arasında çiftleşme konusundaki kararsızlık ve reddtmedendir. İki dişi yada erkek yer ve hiyerarşik düzen kavgasıda yapabilir. Bu konu erkeklerde tabiki daha fazla rastlanır.
Kavga ve yaralanma durumuna gelen hayvanlar ayrılır. Ayrılma işlemi ya akvaryum bölünerek yada başka akvaryum kurularak yapılır. Çünkü kavgalar ölümcül yaralanmalarla sonuçlanabilir.

Cvp: kaplumbağalarımın cinsiyetleri ilerde sorun olur mu

eğer küçüklükten beri beraber yaşıyorlarsa ve akvaryumda yeterince büyükse bu kavga olasılığı basit sürtüşmelerle geçer. birbirlerine ciddi zarar vermezler. yem verme durumundaki hallerini saymıyorum. o zaman hangi cinsiyette olurlarsa olsunlar bu kavga yaşanır bir hadise. bendekilerde erkek çıktı. arada bir nadiren el titretme hareketi yapıyorlar hepsi o kadar. sonradan bir araya gelen hayvanlarda emrenin dediklerinin olması daha fazla. veya kardeş gibi yaşayan iki erkek arasına bir dişi katılırsa.

Cem, benimkilerden biri geçen gün diğer erkeğin kabuğuna üstten hafifçe kapanıp tutundu. Henüz bir terslik yok ama tedirgin şekilde izlemeye başladım.

o tip temaslar benimkilerde de var. birbirlerine dokunup takip ediyorlar. bir nevi sosyalleşme ve iletişim kurma gibi bir durum diye düşünüyorum. bu aralar el titretmeler de yok oldu. cinsel gelişim tamamlanıp olgunluğa geçiş yaptılar ondan mı bilmiyorum.

Bende halen el titretmeler devam ediyor. Ne hikmetse halen cumberland olanda arada aralarına giriyor. Biliyorsun üçlü el titretme resmim vardı :) Toplantılar devam etmekte. Arsa büyük olunca paylaşımda zor oluyor sanırım :)

babadan miras kalmayınca paylaşım zor oluyor tabi. bir gün aralarına diğer koğuştan bir tatar ramazan girip işi halledecek. sende rahat edeceksin onlarda.:smile:

Şu yavru akvaryumundakiler 8 cm olsunlar alacağım diğerlerinin yanına. Onlarda 4 tane çete. Artık hep beraber çiftetelli oynarlar :) Çok merak ediyorum akvaryumda 7 genç kaplumbağanın durumunu.

çiftetelli benzetmesi çok hoşuma gitti okuyunca kahkaha atan ben uykuya tam dalmak üzere olan babannemin aklını çıkarıyordum:haha::haha::haha::D:D:D:t65y::t65y::t65y:

Yani ilerde bir sorun olacağını düşünmüyorum. ^^ :133:

Geri