Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarımızdan birinin alt kabuğu hk.

Rowe

Yeni Üye
Selamlar, geçenlerde bir konu açarak kısa bir süreliğine kız arkadaşımın evine akvaryum kurmamız için yardım istemiştim. Cem moderatörün yazdığı her şeyi uygun şekilde tamamlayarak bir akvaryum kurduk ve kaplumbağalarımızı oraya saldık. İçlerinden biri uyum gösterip takılırken bu konuyu açmama vesile olan diğer kaplumbağamız ise gözlerini hiç açmadan dibe batmış ve yamuk bir şekilde durmuş kız arkadaşımın gözlemine göre. Şimdi kaplumbağalarımızı ufak bir şekilde tanımlamak istiyorum, bize çok absürt geldi bu durum. Dibe batan kaplumbağamız normalde gün içinde çok aktif, iştahı yerinde ve hatta çok iştahlı demeye yakın bi' kaplumbağa. Akvaryumlara bu iki yavruyu almadan önce dibe batan kaplumbağamız yüzme konusunda çok çekingen ve atılgan değildi zaten. Hafif boyunda bir suya koyduğumuzda bile yürüyerek ilerlemeye çalışıyordu. Hani kaplumbağanın bu akşama kadar böyle bir sorunu yokmuş akvaryum değişimi olana kadar. Sabah bile aktifmiş ve yemlerini yemiş. Konuyu da kız arkadaşım kaplumbağanın plastron kısmında pembelik olup olmadığından şüphelendiği için açıyorum. Yani eğer kaplumbağada bir hastalık başlayacaksa veya başlamışsa merak ediyoruz, önlem almak istiyoruz. Ayrıca göz açmama olayı için de yazayım, sabah iki gözünü de sağlıklı bir şekilde açıp kapatıyormuş. Kısa süreli üşümüş olabileceğini düşünüyorum ben ama yine de konu açmak istedim. Çünkü gelen görselde pembelik var mı yok mu ben anlayamadım. Görseli bırakıyorum, şimdiden yardımcı olacaklar için teşekkür ederim. (Bir de konuyu şüphelendiğimiz gibi açıyorum, belki de hiçbir şeyi yoktur ve sabaha turp gibi yine yaramazlık yapacaktır ama endişe edince dayanamadık)

Sorulacaktır muhtemelen, o yüzden şimdiden belirteyim. Akvaryum ısısını 28de tutarken kuru alanı da 31-32lerde tutuyoruz. Yem olarak Tetra ve karides (karidesi henüz pek atmadık, sadece yemeleri için 1 kere denedik ve konuyu açtığım kaplumbağa yemiş) kullanıyoruz, vitaminler de elimizde var ve çoğu ürünü forum üstündeki başka konulardaki önerilerden aldık. Yem haricinde de muz, marul gibi meyve ve sebzeler de atıyoruz. İki yavrunun da kabuk boyu 3.3 cm çıktı.

Ekli dosyalar

• * Image 2024-04-28 at 22.59.42.jpeg
    * Image 2024-04-28 at 22.59.42.jpeg
    79.3 KB · Görüntüleme: 12
Bu üşüme değil büyümeye bağlı kılcal damarların gelişiminden oluşan renk. Üşümede griye çalan pembe olur.

Su derinliği kaç cm?

Yarın akvaryumun genel resmini ve kaplumbağanın gözlerinin resimlerini çekip atın.

Şebeke suyu kullandıysanız klor yakmış olabilir. Gözlerinde kanlanma görürseniz sebep budur. Bazı şehirlerde kloru fazla katıyorlar. Klor uçucudur su bir iki güne kendine gelir.

Su yüzeyi hizasında bir tünek yapın hayvanlar tutunup dinlenir ve uyurlar. Su ısısı uygun su içinde hayvan üşümez. Vitamin damla varsa iki gün bir damla yiyorsa ilk stick yemine yemiyorsa ağzına damlatın bu kırgınlığı alır.

Bu üşüme değil büyümeye bağlı kılcal damarların gelişiminden oluşan renk. Üşümede griye çalan pembe olur.

Su derinliği kaç cm?

Yarın akvaryumun genel resmini ve kaplumbağanın gözlerinin resimlerini çekip atın.

Şebeke suyu kullandıysanız klor yakmış olabilir. Gözlerinde kanlanma görürseniz sebep budur. Bazı şehirlerde kloru fazla katıyorlar. Klor uçucudur su bir iki güne kendine gelir.

Su yüzeyi hizasında bir tünek yapın hayvanlar tutunup dinlenir ve uyurlar. Su ısısı uygun su içinde hayvan üşümez. Vitamin damla varsa iki gün bir damla yiyorsa ilk stick yemine yemiyorsa ağzına damlatın bu kırgınlığı alır.
Anladım, o damar olayı bir sorun değil o zaman. Su derinliğini 14.5 cm.. Şebeke suyu kullanmıyoruz. Akvaryumun ve kuru alanın fotoğraflarını bırakacağım, pek detaylı çektiremedim maalesef. Kaplumbağanın da gözlerini bırakacağım ama aklıma şey geldi, diğer uyum sağlamış olan gözleri kapalıyken rampaya çıkıp geri iniyor, bazen gözü kapalı takılıyor (uyku vaktinde veya yakınken) yani. Sizin de başka bir konuda üst göz kapağının perde gibi olduğunu ve oradan görebildiklerini yazdığınızı gördüğüm. Bir de belirteyim, ortama uyum sağlamış olan kaplumbağanın gözleri enfeksiyonluydu (13 gün önce tam iyileşti) ve konuları takip ederek sizin yorumlarınız sayesinde genta alıp onu iyileştirmiştim, bu süreçte ikisi de ayrı yaşadı tabii ve süreci atlatalı epey oluyor. Bu kaplumbağanın gözünde belki de bir problem yoktur ama şimdi aldığım fotoğraflara göre iyileştirdiğim kaplumbağanın hasta olduğunu fark ettiğim dönemdeki gibi bir görünüm var. Sanki gözlerinde beyaz bir şey varmış gibi görünüyormuş, ışıktan dolayı mı anlayamadım ama bırakıyorum görselleri. Gentamız hâlâ duruyor, eğer bir şey varsa hemen buna da tedaviye başlayabiliriz.

Ekli dosyalar

• * Image 2024-04-29 at 01.16.17.jpeg
    * Image 2024-04-29 at 01.16.17.jpeg
    127.2 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2024-04-29 at 01.16.18.jpeg
    * Image 2024-04-29 at 01.16.18.jpeg
    122.9 KB · Görüntüleme: 13
  • * Image 2024-04-29 at 01.16.18 (1).jpeg
    * Image 2024-04-29 at 01.16.18 (1).jpeg
    112.5 KB · Görüntüleme: 13
  • * Image 2024-04-29 at 01.16.18 (2).jpeg
    * Image 2024-04-29 at 01.16.18 (2).jpeg
    164 KB · Görüntüleme: 13
  • * Image 2024-04-29 at 01.12.19.jpeg
    * Image 2024-04-29 at 01.12.19.jpeg
    150.4 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2024-04-29 at 01.07.57.jpeg
    * Image 2024-04-29 at 01.07.57.jpeg
    142 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2024-04-29 at 01.07.57 (1).jpeg
    * Image 2024-04-29 at 01.07.57 (1).jpeg
    177.6 KB · Görüntüleme: 15
  • * Image 2024-04-29 at 01.07.57 (2).jpeg
    * Image 2024-04-29 at 01.07.57 (2).jpeg
    128.8 KB · Görüntüleme: 15
Tünek işini de şimdi gördüm, sanırım yanıt güncellediniz. Onun için de ne yapabileceğimize bakacağım, uygun bir şey ayarlayacağım. Notladım.

Güncel olarak yazıyorum ki gözü kapalı çektiğimiz yavru gözlerini açıp rampanın dibine kadar inmiş ve takılıyor. Üstteki kapalı göz fotoğraflarından yola çıkarak genta kullanmaya başlamalı mıyım veya hâlâ endişe etmemi gerektirecek bir durum var mı? Gözü açık görseli de bırakıyorum.

Ekli dosyalar

• * Image 2024-04-29 at 01.50.29.jpeg
    * Image 2024-04-29 at 01.50.29.jpeg
    131.5 KB · Görüntüleme: 8
Öncelikle su ısıtıcıyı tabana yatay olarak tam indirin. Çalışırken hava ile temas ederse cam çatlayabilir. Sanırım tetra ht ama riske girmeyin.

Göz kapağı altından göz bebeği gözüküyor. Dolayısıyla gözü kapalı olsa da görüyor. Ama az da olsa bir enfeksiyon mevcut.

15 günü geçti ise gentayı kullanmayın. Gentagut alın o daha ucuza satılıyor.

Her iki hayvanın gözlerine 1 hafta boyunca sabah akşam iki damla damlatın. 20-25 dakika kuru yerde bekletin.

Tabana vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Bulamazsanız çapı 0.5-1 mm aralığında bakın.

Halı kaydırmaz su emici özelliğe sahip. Aynı zamanda 6 cm kabuk boyu üstüne çıktıklarında üzeri alg ve yosun bağladığında kokusu cezbediyor ve yemeye çalışıyorlar. Bu konuda kuru alan örnekleri var. Bunları inceleyin.

Öncelikle su ısıtıcıyı tabana yatay olarak tam indirin. Çalışırken hava ile temas ederse cam çatlayabilir. Sanırım tetra ht ama riske girmeyin.

Göz kapağı altından göz bebeği gözüküyor. Dolayısıyla gözü kapalı olsa da görüyor. Ama az da olsa bir enfeksiyon mevcut.

15 günü geçti ise gentayı kullanmayın. Gentagut alın o daha ucuza satılıyor.

Her iki hayvanın gözlerine 1 hafta boyunca sabah akşam iki damla damlatın. 20-25 dakika kuru yerde bekletin.

Tabana vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Bulamazsanız çapı 0.5-1 mm aralığında bakın.

Halı kaydırmaz su emici özelliğe sahip. Aynı zamanda 6 cm kabuk boyu üstüne çıktıklarında üzeri alg ve yosun bağladığında kokusu cezbediyor ve yemeye çalışıyorlar. Bu konuda kuru alan örnekleri var. Bunları inceleyin.
Tekrardan selam. Su ısıtıcısı olayıni çözdük, belirtildiği gibi yatay bir şekilde artık.

Bu arada ben yazıda tekrar damla kullanmamız kesin önerilir mi diye kararsız kalmışken hızlı hızlı yazmışım, biz diğer kaplumbağayı iyileştirirken zaten gentagut kullanmışız, o hâlde gidip düz genta alacağız. Bir de bilmediğimden ve merak ettiğimden soruyorum, iki kaplumbağaya da damlatma sebebim birlikte yaşıyor olmaları mı, diğeri yeni bir tane atlatığı için tekrar kaparsa daha kötü olabilir mi?

Kum işini de çözmeye çalışıyoruz ama belirttiğinizi bulmakta zorlandık, konuyu gorup bulmuş olan varsa ve link atarsa ona da seviniriz.

Halı kaydırmaz rampanın da olayını çok geçmeden çözeceğiz.

Genta ve Gentagut aynı içerikte ucuz olanı alın.

Diğerinde de enfeksiyon olabilir. Önlem olsun diye ona da uygulayalım. Zararı yok.

Kuru alanda da göz kapakları ısıdan kuruduğunda yapay gözyaşı niyetine tepeden damlatırız. Bu rahatlatır.

Genta ve Gentagut aynı içerikte ucuz olanı alın.

Diğerinde de enfeksiyon olabilir. Önlem olsun diye ona da uygulayalım. Zararı yok.

Kuru alanda da göz kapakları ısıdan kuruduğunda yapay gözyaşı niyetine tepeden damlatırız. Bu rahatlatır.
Tamamdır, teşekkürler. İlgilenmeye başlıyoruz.

Geri