Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarımızın üstünde beyaz lekeler ve diğer sorunlarımız

yosunvemercan

Yeni Üye
Merhabalar,

Forumda yer alan bilgileri okudum ve okumaya devam ediyorum.

Yaşam koşulları hakkında bilgi:

Kaplumbağalarımıza akvaryumda bakıyoruz. Dış filtre yok. İç filtremiz var. En fazla 2 haftada bir su değişimi ve dip çekimi yapıyoruz. (Su iki üç günde bir buharlaşıyor 3-5 litre su ekliyoruz). Isıtıcımız(26+ ayarlı) ve UV lambamız mevcut. Kuru alanları bulunuyor. Forumda yazılanlara dayanarak vitastand-pro 78 sarı silis kumu aldık.(içerisinden çıkan notta yıkamayın yazdığı için doğrudan öyle koyduk.) Akvaryum içerisinde bir adet süs ve iki deniz kabuğu vardı. Şu an onları çıkardık. Geceleri ışıklarını kapatıp sabah açıyoruz(son iki gün hariç, hep açık). Kafa büyüklüğünden daha fazla yem verdik genelde.

Kaplumbağalarımızı 4 ay önce sahiplendik. O zaman çok küçük bir iki leke vardı.

Semptomlar:
Kaplumbağalarımızın ikisinin de kabuğunda lekeler giderek artmaya başladı.

Mercan(kırmızı yanaklı- erkek olduğunu tahmin ediyoruz):
1711371200812.png

Çok hareketli ne kadar yem verirsek atılıp yemeye çalışıyor. Yosunun ağzından bile yem almaya çalışıyor. Kabuğunda olan lekeler dışında bir problemini görmedik. Bazen agresifleşiyor yem için ama o bir problem mi bilemiyoruz.

Yosun(sarı yanaklı- dişi olduğunu tahmin ediyoruz):
1711371164137.png

Önceden çok hareketliydi. Bizi daha görmeden suya atlar saklanmaya çalışırdı. Bir sabah kalktığımızda bizi görmesine rağmen hareket etmediğini gördüm. Hatta dürtmemize rağmen hareket etmedi. Çok korktuk. Sonra uyandı ve hareket etmeye başladı. Yemini yemek için önceden çok iştahlıydı şimdi önüne atmama rağmen hevesli değil. Ancak yemlerini yemeye devam ediyor. Yüzmesinde yana batar gibi oluyordu. Eşim camı açık unuttuğu için hava soğumuş ve kış uykusuna yatmış diye düşündük. Okuduklarıma göre akciğer enfeksiyonu başlangıcı olacağını da düşünerek ona yönelik bir tedavi sürecine geçtim.
Tedavi sürecim:
Suyun sıcaklığını 30 derece'ye ayarladım. UV lambasını yakınlaştırarak kuru zemin sıcaklığını artırdım. Buna ek olarak yosuna 32dereceye ayarladığım normal ısıtma lambasında bekletiyorum(burada beklerken gözlerinin etrafında beyaz lekeler beliriyor, akvaryumunda görünmüyor). Ardından tekrar akvaryuma götürüyorum. Bugün yana yatması oldukça düzelmişti. Hala yatıyor ama iki gün önceki gibi değil.
Bizi görünce hala kaçmıyor, halsiz ya da bitkin ya da uykuya yatacakmış gibi bir hali oluyor. Sonrasında suya giriyor ve daha çok kendisi gibi oluyor.

Akvaryumda problemim(Bkz ilk resim):
Akvaryumda suyu yeni değiştirmemize rağmen su üzerinde hemen bir kirlilik oluyor. Sanki yağalanıyormuş gibi.
Buna ek olarak suyun içerisine koyduğumuz süsler siyah lekelerle kaplanmaya başlıyor belirli bir süre sonra (1-2 ayda)

Arkadaşlar kaplumbağalarımızın sıkıntısı ne olabilir? Buna ek olarak akvaryum için ne yapabiliriz.

Son düzenleme:
Hayvan üşütmüş. Sadece uvb lamba yeterli değil. Isıtma lambası olarak halojen ampul almanız lazım.

52W ampul link
42W Link
Bunlar linkler.

Uvb lambanın fotoğrafını atın. Uvb lamba günde yarım saat ısıtma lambası 12 saat açık kalmalı. Uvb lambayı günde kaç saat açık turuyorsunuz?

Eczaneden genta alın göz damlası bu hem antibiyotik hemde göz damlasıdır. Gözleri kötü görünüyor antibiyotik olarakta kullanmak gerekebilir.
Nasıll kullanılacağı hakkında admin bilgi verir.

Isıtma lambasını biran önce halledin.

Merhaba,
Isıtma lambamız var, hasta olduğunu düşününce ısıtma lambasını da açmaya başladım. Günde 12 saat açık bırakıyorum derecem ile ölçtüm ve 32 dereceye ayarladım. Uvb lambayı daha önce 12 saat üzerinde açık bırakıyorduk. Biz uyanınca açıyor yatarken kapatıyorduk.

Göz damlasını alacağız acilen.

Kaplumbağaların kabuk boyu kaç cm? Uvb lambayı 8 cm kabuk boyundan sonra kullanıyoruz.

Merhaba,
Isıtma lambamız var, hasta olduğunu düşününce ısıtma lambasını da açmaya başladım. Günde 12 saat açık bırakıyorum derecem ile ölçtüm ve 32 dereceye ayarladım. Uvb lambayı daha önce 12 saat üzerinde açık bırakıyorduk. Biz uyanınca açıyor yatarken kapatıyorduk.

Göz damlasını alacağız acilen.
Lambaların fotoğrafini atın.

Su ısıtıcısı plastik kısmı dışında tamamen su içinde olmalı. Bu şekilde patlayabilir.

Ampul kaç watt?

Akvaryumu temizledikten sonra tekrar yan yatırmayı unuttuk. Teşekkürler hatırlatma için.

Ampul 46W

Isıtıcıyı yan yatırdım. Sadece ısıtma lambasını açık bıraktım.
Henüz bir ilaç başlamadım. Akciğer enfeksiyonu ya da göz problemi için.

Kabukların üstündeki lekeler için suya metilen mavisi mi dökmem lazım?

Sabah ilk iş Gentagut göz damlası aldık. İki göze 3er damla sıkıyorum. Sabah akşam uygulayacağım. Uyguladıktan sonra kuru alanda ısıtıcı ışık ile bekletiyorum.
Yosunun yan yatması büyük oranda düzeldi.
Sanırım gözleri iyi görmediğinden yemeğe atlamıyor. Su içerisinde önüne koyunca yiyor.
Genelde kuru alanda hareket etmeden duruyor.
Umarım bu tedavi onu eski haline getirir.

Diğer problemimiz ise kabuklar üzerindeki lekeler. Bunlar kabuk değişiminden mi kaynaklı yoksa başka bir problemimi var?
Metilen mavisi mi almam gerekiyor? Başka bir tedavi mi uygulamam gerekiyor?

Foruma hoşgeldiniz.

1. Hayvanda hiçbirşey yok. Plaka açılmasına bağlı matlık ve bir miktar kireç var.

2. Hayvanın önden gözlerinin resmini çekin. Bu hayvanın ağzına sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Şayet yem yiyorsa ağız yerine stick yemine 3 damla damlatıp suda hemen önüne atın, yesin.

Uvb ampul dursun. Isıtma lambası 12 saat yanacak. Gece kuru alanda uyuyor mu?

Foruma hoşgeldiniz.

1. Hayvanda hiçbirşey yok. Plaka açılmasına bağlı matlık ve bir miktar kireç var.

2. Hayvanın önden gözlerinin resmini çekin. Bu hayvanın ağzına sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Şayet yem yiyorsa ağız yerine stick yemine 3 damla damlatıp suda hemen önüne atın, yesin.

Ama uvb lambanın tüm gün açık olması doğru değil değil mi hocam

Foruma hoşgeldiniz.

Merhabalar hoş buldum,
Öncelikle cevabınız için teşekkürler,

1- Her iki kaplumbağamız içinde kabuklarına bir şey yapmamıza gerek yok diye anlıyorum? Metilen mavisi damlatmıyorum suya. Damlatmam doğru olur mu ?

2- Hasta olduğunu düşündüğümüz kaplumbağamızın gözleri bu şekilde. Diğer başlıklarda görüp, sabah dediğiniz tedaviyi uygulamaya başlamıştım. Gentagut göz damlası aldık ve sıkmaya başladım.

1711550808210.png
1711550851002.png
1711550868153.png
1711550887705.png

Suyun sıcaklığı 32 dereceye ayarlı.
Gece poposunun birazı suya değecek şekilde uyumuş sabah hala öyledi. Bir ara suya girdi 2 adet yem yedi. Sonra bütün gün kuru alanda poposu suya değecek şekilde yattı. Şimdi tekrar suya girmişti. Çok rahatsız etmemek için elime almadan fotoğrafını çektim.

Eskisi gibi enerjisi ve iştahı yok. Beni görünce ilk o kaçardı şimdi kaçmıyor.
3-4 gün önce baya yan yan yüzüyordu. 2 gündür ısıtma lambası ile tedavi uyguluyorum dikkat ediyorum. Bugün yan batması düzelmiş ama hala keyifsiz.

UVB kapalı kalacak şekilde devam ediyorum?

Geri