Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağaların buharlaşan suyu astım gibi hastalıkları tetikler mi ?

SiNemMm

Altın 3 Üye
arkadaşlar ben küçük akvaryumda iki adet su kaplumbağası besliyorum bir yıldır. akvaryuma sularını değiştirmek için hortum almadığım için akvaryumdaki butun suyu bosaltip sicak suyla ve mavi damlayla akvaryumu yikadiktan sonra yeni icme suyu koyuyorum ve filitreyide sicak suyla temizledikten sonra. sira banyoyu temizlemeye geliyor. annem cok tiksindigi icin kuveti tuvaleti lavaboyu ozon suyuyla yikiyorum. yerleride markla. sonra nefesim daraliyor bunaliyorum. evin butun camlarini aciyorum. uzerimde de ince kiyafetlerim vardi ozon suyunun kokusu ve camlardaki ruzgarla hastalandim. nefesim daraliyor gece cok zor yatiyorum. oksuruyorum hep. galiba ozon suyunun kokusu ve camlari acinca ruzgar cigerlerime isledi. ve kucukken astim gecirmistim. suan o kucuklugumdeki rahatsizligi cekiyorum. babam kaplumbagalarimi sucluyor ve onlari verecem diyor. cok canim skkin ve cok mutsuzum.uc kurusluk hortumu almadi hasta oldum onlarin titizlikleri yuzunden simdide minicik kaplumbagalari sucluyor. beni hastaneye goturmeyecekmis. beni hastaneye gotururse kaplumbagalari atarmis cok sinirliyim minicik canlardan ne istiyolar ne dertleri var anlayamadim. :( bende final haftasindayim cok kotuyum. kaplumbagalarimdan vazgecmiycem asla birakmam onlari ama ne yapmaliyim sizce ben hic devlet hastanesinevtek basima gidemedim bana nasil gedecegimi anlatir yazar misiniz. kocaman kiz oldum tek basima giderim. kaplumbagalarimida kimseye vermem. minnoslarim benim onlar. valla savas cikaririm evde kimse ayiramaz beni bebeklerimden

ankaradayim bu arada

Bu babalarin kafasinda ne dolasiyo bilmiyorum! Bende annem ve babam yuzunden astimi 6-7 senedir cekiyorum. (Allah dusman basina basina vermesin) . Annem ve baam yuzunden cunku 3 kurusluk hava makinesini almadilar. Tyzemdeini kullaniyorum simdi. Bende doktaorda ne aparim blmiyorum. 12 yasindayim.

Cvp: kaplumbağaların buharlaşan suyu astım gibi hastalıkları tetikler mi ?

canim benim terlememem gerekiyordu okulun hemen karsisina tasinmistik bu yuzden ve iyi bakimla iyilestim. yillardir iyiydim. ama ozon suyu ve soguk hava. yeniledi astimimi. ve demin dayanamadim agladim baba niye boyle yapiyosun dedim kaplumbagalarimi salona tasidi ama. artik benim odamda degil bebeklerim ama onlarin sucu yok uc kurusluk hortumu almadiklari icin bu iskence

annem gelince gitcez hastaneye. simdi ikna ettim. ama olan benim moralime oldu. kaplumbagalarimada elletmem canim onlar benim

Evet,terlemiyeceksin,cok yurumeyeceksin,tepe cikmayacaksin,denizde cok kalmayacaksin,ilaci bir gun unut bak neler oluyo, tuylu hayvnlara dokunamazsin,uzun merdiveni cikamazsin,terleyemezsin,usumen lazim vb. Ben bunlari 6 yildir yasiyorum. Tabi hcbirisine uymuyorum. Neden uyaymki. Bir kr ben her sene ordek alirim koye giderken. Koyde tetikliyo beni.. posetteki ilaclar sailamiyo. Koye gittigimde doktora ILLA gitip ilaclari almam lazim.. bu hastalik cok fenaa.

kopek almak istiyodum bu astim yuzunden alamiycam bide :(

Bende fistiklarima dokundurtmam! Ben slmonella bakterisi tasidgi soyledim aileme artik yanlarina yaklasmiyolar :D

Gazi Hastanesi dolmuşları hemen hemen heryerden geçer. Olmadı Ankaray'ın Bahçelievler durağında inerseniz direk Gazi Hastanesi'nin önüne çıkarsınız. Zaten girişte danışma var onlar sizi yönlendirecektir. Ben Gazi'de tıp okuyorum. Okul hastanenin yanında. Merak ettiğiniz kafanıza takılan bir durum olduğunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

cok tesekkur ederim bunlari not alacagim. cok tesekkur ederim..

Bende o yuzden kedilere dokunamiyorum.. ki burdaki kedilr cok uysal..

kediler tirmaliyo ya bi tane vardi bana kendini sevdiriyodu cok sicak kanliydi kayiplara karisti kedi.pasa diyodum sut ekmek veriyodum. ama baska kediler benden hep kaciyo. guvensizler. o pasa sevdirirdi kendisini yere yatar karnini oksatirdi. eve almak istemistim onu. piresi vardi bi tane boynunda. baskada biseyi yoktu saglikli tonton bir kediydi ama kayboldu :(

Benimkisi Bihter di. Benden kacmazdi. Mart ayi yok oldu. Hala duruyo ama ellemiyemiyorum :(

:( iyne vurdurmuyoz ya parazit asisi fln. ondan cok zararli aslinda sevmemiz dokunmamiz. kist yapabilir tuyleri

Evet :( bu arada ilk senle paylasiyim Şelale nin kabuk degisimi baslamisti. Kuru alana cikti. Kasiyim dedim nasi kiviriyoo. Cok mutlu oldum. Sendekilerde de kabuk degisimi baslamissa kasi istersen (annenle babani yolla :D) cok fena kiviriyolar.:)

Akvaryumun odadan çıkması iyi olmuş. Özellikle astımda buharlaşan hava kötü etken.

ama cok guzeldi onlarla olmak. piyano calarken beni dinler bana bakarlardi. kafam dagilinca onlara bakardim. konusurdum simdi salona gidip gelicem surekli.babam deli gibi aldi akvaryumu goturdu salona bana korkmus gibi bakiyolardi korkmus aglamislar :(

sinem sen akvaryumu yıkamamış resmen güreşmişsin:518811: bir yıkama sonrası banyo bu kadar kirlenir mi anlamadım. bu kadar temizliğe gerek yok özellikle kapalı ortamda ozon kullanmamalısın. kirlenen yerleri eski bir bulaşık süngerine bulaşık deterjanı döküp onunla yıka yeter. akvaryumu götür getir kırabilirsin içindekileri götür, elinle camların üstünden geç kir suya geçtikten sonra suyu maşrapa ile kovaya boşalt ve bir su daha döküp boşalt tamam sonra diğerlerini lavaboda yıkarsın. fazla inceleme özellikle filtreyi iyi yıka malzemede de gerekirse fırçala veya elinle yıka tamam.

durumun fazla ciddi boyutta değilse. sağlık ocağına da gidebilirsin. yiğit gazi demiş ama gazi de sıra beklemek ölüm. Atatürk hastanesine gideyim dersen öğlen üçten sonra tenhalaşmaya başlar. göğüs bölümüne gideceksin sıra alıp tc. kimlik nonu sekretere söyleyeceksin kaydını alacaklar sigortan ne ise orda çıkar. sonrasında reçete verirse eczaneye ilacın %20'si ve muayene ücretini ödeyeceksin. geçmiş olsun kendini paralama aman ha.

akvaryumun buharlaşma etkisi rahatsız edebilir.

Evdeki hayvan sağlık koşullarını olumsuz etkiliyorsa aile tabiki karşı çıkabilir. Bu anlamda haksız diyemem. Odadan alıp ortak kullanım alanı olan salona koymaları iyi. Herkes kaplumbağayı sürekli görmek zorunda değil. Bu anlamda anlayışlı ve senin sağlığını düşünerek davranmışlar. Sonuçta odanda hiç durmamalıydı. Çok daha katı ve kesin hareket etmeleride mümkündü. Doktora götürecektir. Sadece gözdağı yada yaptırım için erteliyordur. Gene senin sağlığını düşünüp kızarak yada net kararlarla hayvanları gönderebilirdi. Orta yol bulunur. Senin için üşenmemiş okulun karşısına taşınmış ebeveynlerin var, ne güzel. Allah onları başından eksik etmesin.

AEK' Alıntı:
Akvaryumun odadan çıkması iyi olmuş. Özellikle astımda buharlaşan hava kötü etken.

Buharlaşan su diyecektim bu arada :)

simdi polikinlige geldik hava verdiler iyiyim. yarin hastaneye gidicez. hersey yolunda herkese cok tesekkur ederim ^^

ben de akvaryumu taşıyordum temizlerken ama kırıldı bu yüzden o dediğin hortum 6tl lik birşey

hortumu alana kadar temizlerken kirli suyu klozete dök böylece küveti yıkamak zorunda kalmasın.

Geri