Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağaların buharlaşan suyu astım gibi hastalıkları tetikler mi ?

Cok gecmis olsun bende kedilere bayiliyorum ama alerjim var odami bir gorseniz her tarafta kedi resimleri posterleri biblolari aksesuarlar cikartmalar kedili cuzdanlar bileklikler kupeler vs... gercekten sevdigin bir seyden ayri kalmak cok cok zor seni o kadar iyi anliyorum ki :( tabiki astim daha kotu cok sukur bende astim yok sadece kediler ama onlar da en sevdigim hayvan :( bende senin gibi kedilere dokununca nefesim tikaniyor her tarafim kizarip kabariyor gozlerim akiyor vb. ama yinede ilac alinca kisa sureligine sevebiliyorum
tekrar cok gecmis olsun insallah iyilesirsin

Cvp: kaplumbağaların buharlaşan suyu astım gibi hastalıkları tetikler mi ?

annem alerjin var diyor ama 3 ay once 6 saat bir yavru kopekle ayni odada kaldim. tuvaletini yaptirdim koynumda uyuttum. yemek yedirdim. bisey olmadi yani. kopek o kadar koynumda durdu uyudu fln bisey olmadi. bence annem yalan soyluyo alerjin var diye

ama astimim var

Geçmiş olsun Sinem. Önce kendimize bakalım. Sağlıklı oldukmu onlara daha iyi bakarız. Salonda durması daha iyi. İlerde Allah korusun daha kötü olsan ufaklıklardan komple ayrılabilirdin.

Belki alerji yapan kaplumbagalar degil de temizlik malzemeleriyle hasir nesir olmandir
gecmis olsun Sinem

bu arada size süper bir haberim var. yazın bizim evin ordaki pastanede garsonluk yapıcam. iki ay. sonra paramlada kapluslarima kocaman bir dolapli akvaryum alcam isitma uvb lamba kum. dis filitreyide sizin yardimlarinizla yapicam. kaplus annesi olmak zor ama onlar icin biseyler yapmak cok guzel ^^

ipek bende ozon suyunun yaptigina inaniyorum kapali alanda durdum cigerime isledi sonra camlarin hepsini actim ceyranda kaldim. kapluslarimin sucu yok ki. ya bu arada buyuk biri digerine gore. buyuk olanin adi candan. kucuk olaninkide ercan. candan ercanin kakasini yiyo ercan buyumuyo bu yuzden. candan avcumu dolduruyo ercan daha kucuk candandan. ikisinide ayni zamanda almistim. hatta candani 1 ay iki ay sonra almistim ama ercan minik kaldi. ercana daha fazla yem vermeme ragmen.

Kendin bir şeyler alınca daha da mutlu olacaksın. Tebrik ederim Sinem.

Dışkı yeme o kadar etkilemez bence. Yüzme egzersizlerinde fark varmı. Yani büyük olan daha çok yüzüp diğeri daha pasif olabilir mi? Bu konu bir senede benim iki res im arasında 1-1,5 cm fark yaptı.

Fatih : onun kaugunu kasirken kiviriyo kasi kasi der gibi. Kasimami istiyo. Şelale nin kabugu degisiyo da :)

Kapali alanda ozon suyuna magruz kalsam astimim olmadigi halde ben bile kesin tikanirdim benim annemin de bunyesi cok alerjik ben de maalesef ona cekmisim herhalde :(
Kendin ugrasip kaplumbagalarin icin bir seyler yapman cok guzel :) senin adina sevindim

AEK kucuk hep saklaniyo gibi koprunun arasindaki bolmeye sokuyo kendisini. ama buyuk olan daha hareketli gibi.beni gorunce deli gibi cirpiniyo. kucuk olanda cirpinmaya geliyo ama kucugun agzini burnunu bi guzel eziyo tepikliyo oteye itiyo. kucukte aglamakli bakiyo bana. kucuge daha cok yem veriyorum. bi tane fazla veriyorum ama yine kucuk. bide kucugu kaka yaparken goruyorum buyugu hic goremiyorum. kucugun kakasini hep buyuk olan yiyo

isitma lambasi yok fln ama kucugu fazla koprude goremiyorum. genelde buyuk orda yatiyo. ve kucugun kakasi serce parmagim kadar cikti kabiz mi acaba ? ilk defa o kadar buyuk gordum. yani iki gun yapmamisda yeni yapmis gibiydi

SiNemMm' Alıntı:
AEK kucuk hep saklaniyo gibi koprunun arasindaki bolmeye sokuyo kendisini. ama buyuk olan daha hareketli gibi.beni gorunce deli gibi cirpiniyo. kucuk olanda cirpinmaya geliyo ama kucugun agzini burnunu bi guzel eziyo tepikliyo oteye itiyo. kucukte aglamakli bakiyo bana. kucuge daha cok yem veriyorum. bi tane fazla veriyorum ama yine kucuk. bide kucugu kaka yaparken goruyorum buyugu hic goremiyorum. kucugun kakasini hep buyuk olan yiyo

isitma lambasi yok fln ama kucugu fazla koprude goremiyorum. genelde buyuk orda yatiyo. ve kucugun kakasi serce parmagim kadar cikti kabiz mi acaba ? ilk defa o kadar buyuk gordum. yani iki gun yapmamisda yeni yapmis gibiydi

Dediğim gibi olmuş. Fazla yüzmeyen daha ufak. Sen normal miktar ver yemleriki fazla kaçmasın.
Isıtma lambasıda gelişime etki etmiştir. Biliyorsundur kuru alanda ısınarak iştah ve sindirim sistemleride düzenleniyor. Diyeceksinki diğeri neden farklı. Etkenler ve sonuçlar hepsinde aynı olmuyor. İki kaplumbağa olan akvaryumda esintiden birinin etkilenip hastalanması diğerinin sağlıklı olması gibi. Kabızlık olabilir. Buna gene sindirim güçlüğü ve sebep olarak ilk lamba etken olmuştur. Fazla yemde kısmen etki sebebi olabilir. Biraz kıvırcık vermende fayda var. Bir nebze rahatlatır. Ama hem gelişim hemde sindirim için lamba artık acil olmuş.

yesillik yemiyolar filitre yutuyo yesilligi :(

Elinden hiç marul yada kıvırcık yemiyorlar o zaman. Yapacak bir şey yok. Diğer etkenide unutma Sinem.

hafta sonu isitici lambasi alacagim.

Çok faydalı olacak. Şimdiden hayırlı olsun.

sinem devit kullanıyor musun ? hayvanın kabuk durumu nasıl.

devit degil seranin bir vitaminini kullaniyorum devit hic kullanmadim.

aralarda siyahliklar var yumusak degil normal iyi babugu. zar gibi incecik bi kabuk attilar bi ara cok minikti ama o kabuk.

kucukluk kabugunu atti galiba.

Sende uvb lambada yok Sinem. D vitamini sentezi yapamıyorlar. En azından eczaneden devit 3 alıp haftada bir kez bir yeme bir damla ile direk ağızına uzatarak ver. Yemi suya atma. Hayvan başına bu uygulamayı yap. Daha sağlıklı bir kabuk yada ilerde yumuşama sorunu olmaz.

tesekkurler devit 3 eczaneden alicam degil mi

SiNemMm' Alıntı:
tesekkurler devit 3 eczaneden alicam degil mi

Evet Sinem, eczanelerde satılır.

Geri