Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarla Beraber Balık Bakımı

Tarçın~

Altın 2 Üye
-Birlikte Yaşama Genel Bir Bakış-

*Arkadaşlar kesinlikle uzun süreli olarak kaplumbağalarla balıklar beraber yaşayamazlar.

Kaplumbağa 1 aylık olsa bile en fazla 5-6 aya o balığı yer.Çünkü bu onların içgüdülerinde olan bir şeydir.Atalarından miras kalan ve asla değiştiremeyeceğimiz bir içgüdüdür.

Kaplumbağalar; Vatoz , Lepistes , Japon , Chiclid , Beta vb. her tür balığı yerler."Benim kaplumbağam şu balığı yiyor da bunu asla yemiyor sende kaplumbağa paludaryumuna balık koyabilirsin" diyen arkadaşlara sakın inanmayın.Ya yalan söylüyordur ya da kaplumbağası henüz balığı yiyecek kadar büyümemiştir.

İlk başta yüzgeçlerine ve kuyruklarına dadanmak üzere eninde sonunda kaplumbağanız balığı ya da balıkları yer.Bu kaçınılmaz ve acı sondur.

-Balıkların Kaplumbağalara Verilmesi-

Balıklar genelde yaşlandıklarından değil de mikrop kaptığı için ölür.Biz de bu mikroplardan ölen balığı veya hasta canlı balığı kaplumbağamıza yedirirsek bütün mikroplar kaplumbağalarımıza geçer.

Ayrıca öldükten sonra da (ölüm sebebinin sağlıklı veya hasta olması fark etmez) balıklarda inanılmaz zararlı mikroorganizmalar ürer.Bu zararlı mikroorganizmalar da kaplumbağaya balıkla beraber geçer ve kaplumbağaya zarar verir.

Bunların yerine kurutulmuş karides veya kurutulmuş un kurtlarını önerebilirim.Hem daha ucuz hem daha sağlıklıdırlar.

teşekkürler tarçın bende un kurtu kullanıyorum.

Edit alcatraz: Lütfen cümlelerimi düzgün kuralım

Bilgilendirme İçi Teşekkürler. Ölü Süs Balıklarından Vermeyi Planlıyordum Uyardığın İyi Oldu.
Diğer Balıklardan Ölü Balıklardan Verebilirmiyiz Hamsi, Alabalık vs

benim akvarumumda 3 tane çöpçü balıgı var şimdiye kadar bi sorun olmadı :D

Tarçın~' Alıntı:
Kaplumbağalar; Vatoz , Lepistes , Japon , Chiclid , Beta vb. her tür balığı yerler."Benim kaplumbağam şu balığı yiyor da bunu asla yemiyor sende kaplumbağa paludaryumuna balık koyabilirsin" diyen arkadaşlara sakın inanmayın.Ya yalan söylüyordur ya da kaplumbağası henüz balığı yiyecek kadar büyümemiştir.

evet tarcınında dediği gibi kardeş kapluşun büyüdüğünde o çöpçü balıklardan eser kalmayacak maalesef hem kapluşun içinde zararı var balığın salgıladıgı şeyler kaplumbağanızın sağlıgını bozar...

Arkadaşlar forumda bildiğiniz üzere henüz yeniyim ve bu konuda ne yazık ki MİTOLOJİ olmuş bir konu . Şimdi diyeceksiniz ki yahu herşeye mi karşı bu adam . Hayır arkadaşlar sadece YANLIŞLARA karşıyım .

Konumuza dönersek ; Kesinlikle unkurdu verilmemeli ,oldukça zararlı . Canlı yem verecekseniz cırcır ve hamam böcekleri olabilir (ev üretimi-steril ortamlarda). Ancak balıklar konusunda sadece sazanlar gibi tatlı su balıklarının genç olanları ve çifliklerde üretilenlerini kullanmalısınız. Bunlar ölü olmalı ancak asla kokuşmuş olmamalı ve bütün atmalısınız . Hayvanlar için önemli olan iç organlardır . Hatta mümkünse 1 kilo alabalık alıp ızgara yapıp balığın kılçıklı etini siz yiyin , kafa hariç arta kalanları akvaryum dışında ayrı bir kapta kaplumbağaya verin . Akvaryumda verirseniz suyu çok kirletecektir .

Canlı balık ve yem konusunda kullanılmasının hemen hemen hiç bir faydalı yönü yoktur . Ancak hayvanları o kadar agresifleştirir ki hayvan yanındaki kaplumbağaları dahi ısırmaya başlar . Normalde belirli dönemler(üreme-kıtlık) hariç bu tür bir davranış asla sergilemez kaplumbağalar .

Akvaryumda balık konusunda Vatoz , çöpçü gibi dip balıkları ile japon balıkları gibi aşırı yavaş balıklar ; Sert amerkan cichlid leri gibi kaplumbağaları yaralayabilecek hayvanlardan uzak durmalısınız . Ancak akvaryumunuz 200 litrenin üzerinde ise ve kaplumbağalarınız 5 yaşından fazla ise lepistes ve cüce amerikan cichlidler akvaryumda beslenebilir . Ancak bunu başarmak için lepistesler için bitkiler , cüce ve barışçıl cichlidler içinse kovuklar ve mağaralar bulunmalı aksi halde hastalanmaları veya uyku hallerinde kaplumbağa tarafından zarar görebilirler . İlk karşılaştıkları dönemlerde tehlikelidir . O nedenle ilk birkaç gün sıkı gözlemlemek gerekecektir .

Canlı yem olarak kesinlikle japon balığı ve kırmızı havuz balıkları vermeyin çünkü bu balıklar sudaki ağır metalleri bünyelerinde barındırır .

En iyi yemler ise hayvanlarınızın yaşına ve sosyalitesine bağlı olarak evlerde hazırlayacağınız yemlerdir . Canlı ve hazır yemlerden uzak durmanızı tavsiye ederim .

Saygılar

Yukarıda ızgara yazdım ; yanlış anlaşılmasın kaplumbağaya çiğ veya hafif pişmiş iç organlar verilir . Izgara sizin için . Tercihe göre kızartmada olabilir :D
Ben ızgara sevdiğim için öyle yazdım =)

Bunun yanında asla kızarmış veya aşırı pişirilmiş bir besini ya da süt vebenzeri peynir vs kaplumbağalara vermeyin .

elma salyangozlarıyla ilgili bir bilginiz var mı?? kaplumbağayla yaşarlar mı?? yan yana koyalı 1-2 saat oluyor..acaba geri mi alsam diye düşünüyorum 1 kere saldırdı ama artık onun olduğu tarafa yanaşmıyor.. yine de korkuyorum. salyangozun zararı olurmu?

Çoğunlukla salyangozların yaralanması ya da yem olmalarıyla sonuçlansa da nadiren bir arada belli bir süre yaşadıkları da oluyor. Salyangozların sağlığı için, boş yere stres altına girmemeleri için, sürekli kaçıp saklanmaya çalışarak hayatta kalma çabası içinde olmamaları için bence kaplumbağaların yanında beslemeyin onları.

evet öyle yapmaya başladım.. artık bir de balık arvaryumum var. hamile lepisteslerim var.. :) elma salyangozlarım da balıklarla çok mutlu şimdi :)

Üretim güzel bir hobi ancak bir o kadar da zor ve zahmetli bir iş, kolay gelsin :)

teşekkür ederim.. bu gün 6-7 tane bit gibi yavru balığım oldu yavrulukta yüzüyolar :) çok eğlenceli bir iş gerçekten..neredeyse kaplumbağalar güzeller :D

tanya doğru demiş olabilir çöp balıkları çok güçlü ezdi mi geçiyo hele de büyüklerse kolay kolay ölmüyo bence çöp balığı bile kapluşu öldürebilir :D

Ben asla kaplumbağamla beraber balık beslemem. Şimdiden küçük oldukları halde acıkınca yan taraftki akvaryumda bulunan betama gitmeye çalışıyorlar, akvaryumun sağ tarafı hep tırnak izi şu anda. Ne olursa olsun asla balık beslemeyin kaplumbağalarla.

Paylaşım için teşekkürler ...
Ben de kaplumbağalarla beraber balık beslemeyi düşünüyordum ama bu bölümü okuduktan sonra fikrimi değiştirdim.
Sağolun ..

ben balık beslemek yerine yavru lepisteslerden atıyorum lancelota yesin diye :p canlı yem bence gayet yararlı ve doğasına uygun.hayvan avlanıyor en azından.

Geri