Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam 10 yaşında ilk kez yumurtladı

Violetsarered

Yeni Üye
Kaplumbağam 10 yaşında, dişi ve ilk kez yumurta çıkardı. Önceki senelerde beyaz minik parçalar atıyordu ama ilk kez bu boyutta bir yumurta çıkardığını gördüm.Yaklaşık 4-5 cm uzunluğunda,sert dokulu. İnanın ne yapacağımı bilmiyorum. Kaplumbağam yemeye çalıştığı için yumurtaları dışarı aldım ve bu kadar büyük bir şeyi dışarı atarken kuyruğunu zedelemiş mi diye kontrol ettim, herhangi bir sorun yoktu.Kaplumbağam açısından herhangi bir sorun olur mu , tekrar yumurtlar mı ,Deneyimli kişiler deneyimlerini paylaşırsa çok memnun kalırım çünkü şaşkınlık içerisindeyim.( Birkaç haftadır çok iştahlıydı, yemesine rağmen çok az dışkı yapıyordu , sanırım hepsi yumurta için enerji kazanmak amacıylaydı)

Ekli dosyalar

• 16291721147446639348679199618155.jpg
    16291721147446639348679199618155.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 18
Foruma hoş geldin.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Dişiler takriben 16 cm kabuk boyu civarı yumurta atmaya başlar. Çiftleşmeselerde senede bir veya iki kez boş yumurta atarlar.

Çiftleşme durumunda sağlıklı yavru alımı 20 cm kabuk boyu civarı hatta sonrası başlar. Yumurta uygun boya gelir. Yazdığın ölçü yavru için uygun ölçüdür. Bu durumda hayvan bu boylarda olsa gerek. Hatta 20 cm üstü sanırım.

Eğer beyaz parçalar gördüysen hayvan evvelden de yumurtlamış demektir. Boş yumurtalar büzülür parça şeklinde çıkabilir. Yumurtaları yemesinde sakınca yoktur, kalsiyum alırlar. Yalnız çok bekletmek çürüyüp koku yapmasına neden olur. Gördüğünde alırsın, o yiyeceğini yemiştir zaten.

İlk yumurta atımında hayvan vücudundaki değişiklik karşısında biraz panik yaşayabilir. Durağanlaşır, kuru alanda yada su tabanında otururlar, durup dururken bir anda panikleme olup sağa sola kaçabilirler.

Genel olarak yumurtlamaya yakın iç güdüsel olarak yumurtlama alanı arayışına girerler. Kaçma girişimleri olur. Kuru alanda özellikle ayağa dikilip çıkmaya çalışırlar.

Yumurtalar büyüdükçe baskı yaptığı için dışkılamada sorun yaşayabilir. Bir süreliğine iştahsız bir hal yaşayabilirler.

Son düzenleme:
Yani cahilce bişey demek istemem bende yeniyim bakım konusunda yumurtadan yavru kaplumbağa ne kadar sürede nasıl oluşuyor ????‍♀️

50-120 gün arasında yumurtadan çıkar. Dişi su kaplumbağaları eğer çiftleşmezlerse boş yumurta atarlar.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz burayı okuyabilirsiniz.

Ayrıca bakım konusunda yeniyseniz burayı incelemenizi tavsiye ederim.

Merhaba herkese çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Bakım konusunda yeni değilim. Kızım 10 yıldır benimle.Yumurtlama konusunda tecrübesizim. Tek başına olduğu için çiftleşme ihtimali yok :D
Kaplumbağamın boyu 20 cm . Yumurtladıktan sonra dışkılamaya da başladı. Keyfi ve iştahı da oldukça yerinde.Benim aksime panik yaşamadı.
Yıllardır dönem dönem arka ayaklarıyla yumurta atma , toprağı eşeleme hareketleri yapıyor, ama hiç yumurtlamamıştı.10 yıl sonra ilk kez yumurta görünce çok şaşırdım ve canının yanmasından korktum. Ama tabii ki fizyolojik doğal bir süreç . Şokumu atlamama yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim :)

Tekrar merhaba , kaplumbağam 4 gün önce iki yumurta yapmıştı. Bugün bir tane daha yaptı. Bu aralıklarla olması normal mi

Normal değil. Normalde tek batında yumurtaların hepsini atar ama içerde ters bir biçimde durmuşsa, üstüste binmişse, kırılmış veya şeklen yamulmuş ise çıkması güçleşir. Son yumurtada şekil bozukluğu yada parçalanma var mıydı?

Pazartesi salı hekime götürüp röntgen çektirmen yerinde olur. Orada kalan yada parçalanan ne varsa görülür, müdahale edilir. İçerde yine yumurta olabilir. 3 tane az daha fazla olmalı.

Son düzenleme:
Yumurtanın şekli normal,bütünlüğü bozulmamış. Sadece diğerlerinden biraz daha küçük.ilk iki yumurta fotoğrafta da görüldüğü gibi yassı, fasulye biçiminde . Bu daha düz ve silindirik.
Kaplumbağamın iştahı hareketi enerjisi dışkılaması gayet normal. Yumurta da normal . Yine de veterinere gitmeli miyiz?

Birkaç gün bekle bakalım. Gösterdiği davranışlarda bir farklılık görürsen yada tekrar yumurta atarsa haber verirsin. İlk attığı yumurtalarda hayvanın boyuna göre fazla büyüktü. Belki onların yüzünden hayvan geç atmış olabilir.

Geri