Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam 3.kattan düştü

AbbasPanpa

Bronz 3 Üye
Selam, nazara geldik galiba arkadaşlar, daha geçen gün forumda bu konu hakkında yazıyordum 2 saat önce aynı şey benim başıma geldi. evde yokken annem kaplumbagaları balkona cıkardı ben eve geldim üstümü değiştim annem çığlık attı, kaplumbagayı aşağıya asfalta düşürdü 3.kattan. gittim hemen aldım, ve sitelerde gezip baktığım kazalardan en kötüsü başıma geldi, kaplumbağam abbas'ın kafasının üstündeki kabuk 1 cm kadar çatlamıştı ve arasında kan vardı, elime aldım ve ağzınında kan olduğunu gördüm ağzı açık bi şekilde duruyo ve ağzını kapatığında kan çıkıyordu. o telaşla hemen veterineri aradım "ben kaplumbağalardan anlamam, kabuğu kırıldıysa ölür" dedi, onu allah bilgiği gibi yapsın zaten yarın ilk işim onun yerini basmak olacak! Hemen koydum abbas'mı bi kaba ve trabzon özel idarenin hayvan sağlığı merkezine götürdüm tam içeri girecekken kaplumbağamın basının yere doğru sarkılmak üzere oldugunu gördüm sanırım bayılacaktı kovaya vurup sesler cıkardım kafasını kaldırdı veterinere gittim rahat bi şekilde "dur genç heyecanlanma bi soluklan" dedi, ben üstüne gittim o sinirle ağzını açtı iç kanama varmı diye baktı neyseki ağzının içi kanamıyordu boğazının altı biraz yarılmış boydan boya, orda kanama vardı ayrıca yüzündede ufak tefek çizikler vardı ve hafif kanıyordu..."allahtan iç kanama yok BATİKON 100 cc al" dedi kanamasını sil ve bekle, yapacak başka bişe yok dedi, abimin eczanesine gittim ilacı aldım ve sürdüm kanaması durdu sonra biraz dinlenmeye başladı. yarım saat sonra kovadan sesler geliyodu patır kütür kovadan cıkmaya calısıyo :) bilmiyorum yarına kadar yaşar mı ölür mü? çünkü hareketli yürüyebiliyo tırmanabiliyo kafasıda dışarda bence bişeyi yok, ama yinede korkuyorum çünkü çok kan akmıştı!! kuru bi alanda beklet dedi, şimdi eski akvaryuma koydum su falan koymadım sabaha kadar böyle kuru bir şekilde durabilir mi? yoksa suya koymalımıyım?

Abbas 18 cm boyunda gelişmiş bi kaplumbağa, baya kan kaybı oldu yorgun düştü, şu an kuru alanda dinleniyor seslere tepki veriyo yürüyo akvaryumdan cıkmaya çalışıyo ama ben yinede korkuyorum, batikonla sildikten sonra daha kanama olmadı

Cvp: Kaplumbağam 3.kattan düştü

çok çok geçmiş olsun.umarım sabaha çıkabilir:(

bana kalırsa güneşlendirirken koyduğunuz kadar su koymanız. ne olur ne olmaz:( ama ben gerçekten de çok üzüldüm :(

0084812254' Alıntı:
bana kalırsa güneşlendirirken koyduğunuz kadar su koymanız. ne olur ne olmaz:( ama ben gerçekten de çok üzüldüm :(

veteriner kuru alanda dursun dedi, su koymak istemiyorum korkuyorum

Çok geçmiş olsun. İnşallah iç organlarda bir zedelenme olmamıştır.Yüzündeki ve boynundaki yaralara bepanten de sürebilirsiniz. Benim kapluşum da 1,5 metreden düşüp kabuğunu çatlatmıştı. Aynen dediğiniz gibi çok kanaması olmuştu. Günde 1 ya da 2 defa suya koyuyordum.Suyunu içiyor yemini yiyordu. Hep kuru yerde bekledi diğer zamanlarda. Enfeksiyon kapma riski olduğu için ve yaraların daha çabuk kapanması için kuru kalması gerekiyor.

tubidik' Alıntı:
Çok geçmiş olsun. İnşallah iç organlarda bir zedelenme olmamıştır.Yüzündeki ve boynundaki yaralara bepanten de sürebilirsiniz. Benim kapluşum da 1,5 metreden düşüp kabuğunu çatlatmıştı. Aynen dediğiniz gibi çok kanaması olmuştu. Günde 1 ya da 2 defa suya koyuyordum.Suyunu içiyor yemini yiyordu. Hep kuru yerde bekledi diğer zamanlarda. Enfeksiyon kapma riski olduğu için ve yaraların daha çabuk kapanması için kuru kalması gerekiyor.

kafasının üst tarafında hemen 1 cm kadar bir çatlak var, o çatlak kapanır mı? birde siz suya koydum dediniz yaraları kapanmadan mı koydunuz?

Şimdi gidip kontrol edeyim ağzının kenarlarında yine çok hafif kan vardı sildim ağzını açıp kapattı ve çok az bi kan çıkışı oldu yine tekrar sildim simdi kan yok, sabaha çıkacak mı bilmiyorum yardıma ihtiyacım var tendirdiyot sürmekten başka bi çarem yok su an

Direk trabzona götürerek müdahale etmeniz çok hosuma gitti açıkcası :)
Çok geçmiş olsun çok üzüldüm inşallah hemen iyileşir sapasağlam olur :)

Dolabı karıştırdım, bepanten ararken terramycin buldum işe yarar mı?

Çatlak görüntüsü geçmiyor ama açık yara hali kapanıyor. Benim kapluşumun ilk gün kanaması oldu. Veteriner kanı durdurmak için ilaç (transamin) kullanmıştı. 3 kere kontrole götürdüm günaşırı olarak. Her seferinde yarayı yıkadı ve aynı ilaçtan sürdü. İlk 2-3gün suya koyup çıkarttıktan sonra kurulamak için kullandığım havluya sızıntı şeklinde kanama oldu. Bir daha da kanamadı.
Ben susuz kalmasın suyunu içsin diye suya koydum. Bana da veteriner kuru yerde beklet demişti. Ancak suya koydum derken 10 dk falan bekletiyorum sonra akvaryumundan çıkarıp kuruluyordum kapluşumu.
Teramisin işe yaramaz malesef. Batikonla silin yaraları. Batikon kurusun. Mikrop kapmasını engeller en azından. Kabuk için değil de boynundaki ve yüzündeki yaralar için bepanten iyileşmeyi hızlandıracaktır.

tubidik' Alıntı:
Çatlak görüntüsü geçmiyor ama açık yara hali kapanıyor. Benim kapluşumun ilk gün kanaması oldu. Veteriner kanı durdurmak için ilaç (transamin) kullanmıştı. 3 kere kontrole götürdüm günaşırı olarak. Her seferinde yarayı yıkadı ve aynı ilaçtan sürdü. İlk 2-3gün suya koyup çıkarttıktan sonra kurulamak için kullandığım havluya sızıntı şeklinde kanama oldu. Bir daha da kanamadı.
Ben susuz kalmasın suyunu içsin diye suya koydum. Bana da veteriner kuru yerde beklet demişti. Ancak suya koydum derken 10 dk falan bekletiyorum sonra akvaryumundan çıkarıp kuruluyordum kapluşumu.
Teramisin işe yaramaz malesef. Batikonla silin yaraları. Batikon kurusun. Mikrop kapmasını engeller en azından. Kabuk için değil de boynundaki ve yüzündeki yaralar için bepanten iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Ağzında hafif kanama oldu benim moralim iyice bozuldu, batikon'u sürekli kullanırsam ters bir etkisi olur mu?

Batikonu bir kere sürün, sürdüğünüz yerde kurusun yeter. Mesela günde 3 defa böyle batikonla temizleyin. Kanama ağzından mı yoksa akciğerlerinden ya da midesinden mi geliyor? Eğer ağzındansa korkmayın. İdrar ya da dışkısını yapsa biraz anlayabilirsiniz onların renginden içerde kanama olup olmadığını. Nefes alırken hırıltı sesi duyuyor musunuz?

tubidik' Alıntı:
Batikonu bir kere sürün, sürdüğünüz yerde kurusun yeter. Mesela günde 3 defa böyle batikonla temizleyin. Kanama ağzından mı yoksa akciğerlerinden ya da midesinden mi geliyor? Eğer ağzındansa korkmayın. İdrar ya da dışkısını yapsa biraz anlayabilirsiniz onların renginden içerde kanama olup olmadığını. Nefes alırken hırıltı sesi duyuyor musunuz?

ilk batikon sürmemde çişini yapmıştı elime rengi normal su rengi gibiydi, kuyruk altı çişini yaparken acıldığı içn biraz görebildim herhangi bi kanama yoktu kuyrugunda...sadece ağzından işte az önce çok az bi kanama oldu batikon sürdüm geçti, çok hareketli davranıyo ama yaralarına batikon sürerken hareketsiz kalıyo korkudan galiba valla yaşadığına göre nefes alıyo ben ses fanad duymadım hiç

Doğru söylüyorsunuz şu an korkuyordur kapluşunuz :( Nefes alıp verirken burnundan köpük gibi kırmızı, pembe sıvı gelmesi ya da hırıltılı nefes alıp verme yoksa büyük ihtimalle akciğerleri sağlamdır. İdrarı normal olduğuna göre böbrekleri de sağlam :) İç organlarında bir zedelenme yoktur umarım çünkü öyle olsa hareketsiz bekliyor olurdu. Yarın bepanten alırsınız. Gerekirse, bir enfeksiyon durumu olursa antibiyotikli merhem de kullanabilirsiniz ileride.

Umarım iyileşir ama iç organlara zarar gelmezse iyidir.Ağzındaki kanamanın az olması iyi sabaha tekrar bilgi verirsiniz.Kaplumbağanız yem yiyiyor mu?

Çoookkkk geçmiş olsun nazarımız değdi galiba ikiside çok güzel ve sağlıklı kapluşlar.. Umarım Abbas kendini en kısa sürede toparlar iç kanama yoksa toparlayacağını zannediyorum.

kaplumbağamın ağız kanaması durdu eski akvaryum soğuk diye ordan cıkardım bezden biyer yaptım sıcak sıcak duruyo içinde hareket etmiyo beni gördü yanıma geldi ağlatacaktı beni nerdeyse..burnundan bi sıvı gelmiyo nefes alıp vermesi normal, yarın ne gerekiyosa alacam zaten kız arkadasım 2 tane veteriner buldu internetten onlarda sizin gibi söylüyor, 1 gün kalsın diyor sonra duruma göre akvaryuma koyabilirsin dediler..birde kuru alanda oldugu için haliyle yem yiyemez :) sabaha kadar böyle beklicez, bunlar yazarken benim kapluş odada gezmeye başladı

Maşallah iyi demek ki :) Odada gezerken dip köşe yerlere kafasını sokar, açık yaralardan mikrop kapar sonra. İnşallah sabaha çok daha iyi olur. Çok geçmiş olsun tekrar.

tubidik' Alıntı:
Maşallah iyi demek ki :) Odada gezerken dip köşe yerlere kafasını sokar, açık yaralardan mikrop kapar sonra. İnşallah sabaha çok daha iyi olur. Çok geçmiş olsun tekrar.

haklsınız odada bi yere girmiyo acıkta duruyo

Kanaması tamamiyle durdu, herhangi bir ters durum yok şuanlık, ama ben onunla sabahlayacam eğer birşey olursa ne kadar veteriner varsa hepsini arayıp uykusundan edecem :)

ya şimdi tekrar baktım ağzını açıp kapattı hafif bi kanama oldu yine pembemsi bi kan :59:

Geri